عدم عضویت در FATF “بابک زنجانی‌ها” را به وجود می‌آورد
عدم عضویت در FATF “بابک زنجانی‌ها” را به وجود می‌آورد
آرمان تبریز-سرویس اقتصادی عضو کمیسیون بودجه مجلس با بیان اینکه تمام هم و غم مخالفان پیوستن به FATF، این است که دیگر کشورها متوجه برخی از مبادلات اقتصادی ایران نشوند، گفت: عدم عضویت در FATF "بابک زنجانی‌ها" را به وجود می‌آورد تا پول‌های ایران را در بانک های جهانی جا به جا کنند.

آرمان تبریز-سرویس اقتصادی عضو کمیسیون بودجه مجلس با بیان اینکه تمام هم و غم مخالفان پیوستن به FATF، این است که دیگر کشورها متوجه برخی از مبادلات اقتصادی ایران نشوند، گفت: عدم عضویت در FATF “بابک زنجانی‌ها” را به وجود می‌آورد تا پول‌های ایران را در بانک های جهانی جا به جا کنند.
مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه در شرایط کنونی برای حل مشکلات اقتصادی کشور راهی جزو پیوستن به FATF نیست، گفت: ادامه همکاری با ایران حتی ازسوی کشورهای دوست و همراه نیز به دلیل موانع ایجاد شده برای سیستم‌های بانکی ایران دچار مشکل شده است لذا باید این عضویت را پذیرفت البته این پذیرش به معنای عدم آگاهی به برخی از آسیب‌های آن نیست بلکه باید با علم به برخی از آسیب‌ها جهت دستیابی به فواید بیشتر آن، عضویت در FATF را پذیرفت.
باید عضویت FATF را پذیرفت البته این پذیرش به معنای عدم آگاهی به برخی از آسیب‌های آن نیست بلکه باید با علم به برخی از آسیب‌ها جهت دستیابی به فواید بیشتر آن، عضویت در آن را پذیرفت.

حدود ۲۰۰ کشور در جهان عضویت در FATF را پذیرفته‌اند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۲۰۰کشور در جهان عضویت در این سازمان یا گروه ویژه اقدام مالی(FATF) را پذیرفته‌اند، افزود: اگرچه آسیب‌های این عضویت را رد نمی‌کنم اما معتقدم پیوستن به شبکه ارتباطی تلفن نیـــــــز برای ایران آسیب‎هایی همچون شنود ازسوی سیستم‌های جاسوسی را به همراه دارد اما آیا می‌توان تمام ملت ایران را از فواید تلفن برای جلوگیری دردسرهای آن صرفا برای هزار نفر منع کرد؟! لذا باید برای حل مشکل صرفا هزار نفر راهکاری دیگر پیدا کرد.

تمام هم و غم مخالفان پیوستن به FATF؛ دیگر کشورها متوجه برخی از مبادلات اقتصادی ایران نشوند

وی با بیان اینکه تمام هم و غم مخالفان پیوستن به FATF این است که نمی‌خواهیم دیگر کشورها متوجه برخی از مبادلات اقتصادی ایران شوند، توضیح داد: مگر تاکنون این نوع مبادلات مالی از سیستم بانکی انجام شده‌اند؟ ضمن آنکه تا کی می‌توان پول را چمدانی در دنیا جا به جا کرد؟، در حالی که اکنون افراد از گذاشتن پول نقد در جیب خود نیز پرهیز دارند!

بائوج لاهوتی تاکید کرد: اکنون برای انجام مبادلات مالی از روش‌های غیرمتعارف،۱۷ تا ۲۰ درصد از جیب مردم هزینه می‌شود که این را نوعی رشوه می‌دانم.

عدم عضویت در FATF “بابک زنجانی‌ها” را به وجود می‌آورد تا پول‌های ایران را در بانک های جهانی جا به جا کند

این نماینده مجلس با طرح این سوال که “بابک زنجانی‌ها چگونه به وجود آمده اند؟”، تصریح کرد: زمانی که ایران به دلیل عدم عضویت در FATF امکان جا به جایی پول در بانک‌های دنیا را نداشت، بابک زنجانی گفت؛ “من پول‌های شما را جا به جا می‌کنم لذا می‌توانید پول‌های خود را به بانک من در مالزی واریز کنید” اما در نهایت نتیجه این نوع جا به جای پولی را دیدیم لذا ادامه این روند ایجاد هزاران فساد دیگر را محتمل می‌کند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت نظام را در نظر بگیرد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه امید است مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت نظام را در نظر بگیرد و مصوبه مجلس مبنی بر پیوستن به FATF را قبول کند تا شرایط بیش از این برای مردم سخت نشود، پیش‌بینی کرد: از آنجا مجمع تشخیص باید در شرایط خاص، مصلحت امروز نظام را در نظر گیرد لذا معتقدم در نهایت این مشکل بنا به مصلحت حل خواهد شد.
FATF مجمع تشخیص مصلحت نظام

FATF چیست و چه زمانی شکل گرفت؟/از وظیفه مبارزه با پول‌شویی تا تضمین‌ سلامت نظام مالی

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، FATF یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است. «گروه ویژه اقدام مالی» در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی ۷» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سراسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر ۴ ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها ۱۶ عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند، در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کند.

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.