زمان اجرای صدور گذرنامه موقت / برای دریافت گذرنامه موقت چه باید کرد؟
زمان اجرای صدور گذرنامه موقت / برای دریافت گذرنامه موقت چه باید کرد؟
 آرمان تبریز-با توجه به نزدیک تر شده به اربعین حسینی و ثبت نام بیش از پیش زائران ، مسئولان برای صدور گذرنامه موقت آماده می شوند.

 آرمان تبریز-با توجه به نزدیک تر شده به اربعین حسینی و ثبت نام بیش از پیش زائران ، مسئولان برای صدور گذرنامه موقت آماده می شوند.
به گزارش خبرنگار ما، موسم سفر زیارتی اربعین از مدت ها پیش وزیدن گرفته و دوستداران و عاشقان سیدالشهداء علیه السلام خود را مهیای سفر به حرم مطهر سالار شهیدان می نمایند و حتی عده ای عازم شده اند . در این راستا مسئولان دو کشور عراق و ایران هر ساله سعس بر ایجاد تسهیلات و رفاه بیشتر و بهتر نسبت به سال قبل می نمایند تا این تجمع عظیم شیعه با اقتدار بیشتری برگزار شود . یکی از این تمهیدات صدور گذرنامه است که امسال تدابیر ویژه ای برای آن اندیشیده شده است.
به گفته فرمانده قرارگاه اربعین ناجا، برآورد‌ها نشانگر افزایش تقاضای سفر اربعین است و از ابتدای محرم تاکنون میزان تقاضا برای سفر به عتبات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چندبرابری داشته است.همچنین تقاضا برای صدور گذرنامه (نوگذرنامه)امسال افزایش دارد به طوری که شاهد حجم زیادی از مراجعه کنندگان به دفاتر پلیس+۱۰ برای صدور گذرنامه هستیم.
سردار محسن فتحی زاده با اشاره به ماموریت و مسئولیت نیروی انتظامی برای تامین امنیت زوار اربعین حسینی و کنترل ترددها، تصریح کرده که نیروی انتظامی با همه توان و ظرفیت برای خدمات دهی به زوار اربعین آماده است.

طرح صدور گذرنامه زیارتی موقت اجرایی می شود
این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه از ابتدای محرم تاکنون میزان تقاضا برای سفر به عتبات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چندبرابری داشته است، اعلام کرده که به منظور تسهیل در خدمات دهی به زوار اربعین، با هماهنگی مراجع ذیربط امسال، طرح صدور گذرنامه زیارتی موقت را اجرایی و عملیاتی می کنیم.

ویزا - کراپ‌شده

چرا گذرنامه موقت ؟
کسانی که درخواست گذرنامه دارند و ممکن است با توجه به حجم تقاضای بالا، صدور گذرنامه زمان بر شود و احیاناً نتوانند به زیارت عتبات برسند برایشان گذرنامه زیارتی موقت صادر می‌ شود تا امکان سفر زیارتی اربعین را داشته باشند و سپس گذرنامه اصلی تحویل شان داده می شود.
به گفته فرمانده قرارگاه اربعین ناجا این گذرنامه زیارتی موقت صرفاً برای ایام اربعین است و تا پایان ماه سفر اعتبار دارد.مطابق تمهیدات پیش بینی شده از سوی ناجا، بابت صدور گذرنامه زیارتی موقت هزینه‌ای از زوار دریافت نمی‌شود و این خدمات صرفاً به صورت رایگان توسط پلیس ارائه می‌شود.

زائران، برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت چه باید کنند؟
جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا در پاسخ به این سوال که زوار نوگذرنامه چگونه می توانند برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت اقدام کنند؟، گفته که زوار عزیز مطابق قبل برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه و درخواست صدور گذرنامه کنند البته لازم است در آنجا به متصدی اعلام کنند که قصد سفر و زیارت اربعین را دارند.
سردار فتحی زاده در ادامه در خصوص اینکه صدور گذرنامه زیارتی موقت از چه زمانی آغاز می شود؟، گفته که به زودی عملیات صدور گذرنامه زیارتی موقت را آغاز می کنیم.

رشد ۴برابری درخواست صدور گذرنامه
به گفته سردار فتحی  وضعیت درخواست صدور گذرنامه نسبت به سال قبل با رشد همراه بوده و درخواست صدور گذرنامه امسال نسبت به سال گذشته بیش از چهار برابر شده و به نظر می‌رسد این روند طی روز‌های آینده نیز افزایش داشته باشد.

به گزارش آریا، خبر لغو ویزا بسیاری را به این شبهه انداخته است که برای شرکت کردن در مراسم اربعین و مسافرت کردن به عراق دیگر نیازی به مدارک خاصی نیست و می‌توان با به همراه داشتن کارت ملی از مرز رد شد.با هماهنگی میان دو کشور ایران و عراق ویزا برای اربعین سال ۹۸ حذف شد که گامی مؤثر برای افزایش تعداد زائران و مشارکت همه مردم در این همایش مذهبی ـ معنوی است اما زائران باید توجه کنند که فقط ویزا حذف‌شده اما گذرنامه و دیگر موارد قانونی برای خروج از کشور باید رعایت شود.

Soubor:Mourning of Muharram-Mehran City-Iran-Photojournalism تصاویر با کیفیت پیاده روی اربعین- مهران- عکاس مصطفی معراجی 05.jpg

ثبت نام در سامانه سماح لازم است؟
برای مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق زایرین می‌توانند از تاریخ ۱۹ شهریور همزمان با ۱۰ محرم تا ۷ آبان ماه مصادف با ۳۰ صفر بدون نیاز به اخذ روادید و به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت اربعین امام حسین (ع) وارد کشور عراق شوند.
لغو ویزای عراق به این معنی نیست که شما می‌توانید بدون گذرنامه یا همان روادید به کشور عراق سفر کنید و حتما بایستی گذرنامه داشته باشید و در سامانه سماح هم ثبت نام کرده باشید تا بتوانید از کشور خارج شوید.

برای ثبت نام در مراسم اربعین باید به چه سایتی مراجعه شود؟
ثبت نام در سامانه سماح برای شرکت در مراسم اربعین ۹۸ از اول شهریور در این https://samah.haj.ir/ سایت آغاز می‌شود.

گزارش تصویری از حضور خادمان همیشه در صحنه یگان های ویژه ناجا در مرز مهران

اسامی افرادی که اجازه خروج از کشور ندارند در سامانه نیروی انتظامی چک می شود
با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع)جهت تشرف به زیارت اربعین ثبت نام در سامانه سماح الزامی می‌باشد و با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی صرفاً به زایرینی که در این سامانه ثبت نام نموده باشند اجازه خروج داده خواهد شد.
در هنگام ثبت نام وارد نمودن اطلاعات موارد ستاره دار اجباری می‌باشند.
اطلاعات هویتی زایرین با استعلام از سازمان ثبت احوال، در سامانه سماح نمایش داده می‌شود لذا چنانچه مغایرتی در اطلاعات خود مشاهده می‌فرمایید لطفاً به اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه فرمایید.
ثبت نام قطعی زایر منوط به پرداخت هزینه‌های مصوب در سامانه می‌باشد.
کلیه موارد لازم جهت اطلاع رسانی به شماره همراه ثبت شده در سامانه ارسال می‌گردد لذا در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را به عمل آورید.
شماره گذرنامه را با حرف لاتین ابتدایی آن ثبت نمایید.
در صورت انصراف، هزینه ثبت نام پس از کسر خسارت مربوطه صرفاً به فرد منصرف و از طریق تمامی شعب بانک ملی مسترد خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری آریا