سهم ۲۱٫۲ درصدی بخش کشاورزی در اشتغال آذربایجان‎شرقی
سهم ۲۱٫۲ درصدی بخش کشاورزی در اشتغال آذربایجان‎شرقی
آرمان تبریز-معاون توسعه و برنامه‎ریزی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی از سهم 21.2 درصدی بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال برای استان خبر داد و گفت: این رقم بیش از میانگین کل کشور است.

آرمان تبریز-معاون توسعه و برنامه‎ریزی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی از سهم ۲۱٫۲ درصدی بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال برای استان خبر داد و گفت: این رقم بیش از میانگین کل کشور است.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز، پرویز محمدزاده پیش از ظهر امروز در دومین نشست کارگروه منطقه‎ای اقتصاد مقاومتی منطقه ۲ کشور با بیان اینکه ارزش تولیدات سالانه محصولات زراعی، باغی و دامی استان ۹۹ هزار میلیارد ریال است، اظهار کرد: بخش کشاورزی بیشترین تاب‎آوری را در مقابل اعمال تحریم‌های مختلف از خود نشان داده است.
وی افزود: تولیدات بخش کشاورزی کمترین نوسان را تحت تاثیر تحریم‌ها داشته و حتی صادرات کشاورزی هم تقویت شده است؛ البته باید دقت شود این امر موجب از بین رفتن منابع پایه کشاورزی یعنی آب، خاک، مراتع و جنگل‌ها نشود؛ بلکه به تحریک سایر بخش‌های اقتصادی بیانجامد.
محمدزاده متذکر شد: اگر بخش کشاورزی توسعه نیابد، توسعه بخش صنعت نیز امکان‎پذیر نخواهد بود؛ چرا که امنیت غذایی به عنوان خروجی بخش کشاورزی و امنیت آب منوط به سیاستگذاری‌های مناسب در بخش کشاورزی است.
معاون توسعه و برنامه‎ریزی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی تصریح کرد: سهم استان از GDP کشور ۳٫۵ درصد است؛ در حالی که سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان ۴٫۶ درصد کل کشور است.
وی سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال استان و کشور را به ترتیب ۱۹٫۸ و ۱۸٫۵ درصد اعلام کرد.
محمدزاده، تهدید منابع پایه بخش کشاورزی، سطح پایین مهارتی نیروی انسانی، ضایعات فراوان بخش کشاورزی، تغییرات اقلیمی، نظام خردمالکی و دهقانی و در مجموع نظام بهره‎برداری نامناسب بخش را عمده‎ترین چالش‌های کشاورزی دانست.
لازم به ذکر است در این جلسه معاونان برنامه‎ریزی سازمان‌های مدیریت و برنامه‎ریزی و جهاد کشاورزی استان‌های آذربایجان‎شرقی و غربی، اردبیل و کردستان حضور داشتند و به ارائه گزارش عملکرد اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی استان متبوع پرداختند.
در جلسه همچنین بحث الگوی کشت حوزه‎های آبریز دریاچه ارومیه و معیشت جایگزین در روستاهای حوزه مورد بررسی و کنکاش قرار گرفت.