آغاز عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ در مس/ تولید ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در استان به روش لیچینگ  
آغاز عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ در مس/ تولید ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در استان به روش لیچینگ  
فصل خبر: استاندار آذربایجان شرقی از آغاز تولید ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در استان به روش لیچینگ در مجتمع مس سونگون خبر داد و گفت: عملیات اجرایی فاز سه تغلیظ مس سونگون آغاز شده و تا 36 ماه آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
آرمان تبریز: استاندار آذربایجان شرقی از آغاز تولید ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در استان به روش لیچینگ در مجتمع مس سونگون خبر داد و گفت: عملیات اجرایی فاز سه تغلیظ مس سونگون آغاز شده و تا ۳۶ ماه آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش آرمان تبریز،دکتر محمدرضا پورمحمدی در حاشیه بازدید از مجتمع مس سونگون در گفت‌وگو با خبرنگاران، با تبریک هفته دفاع مقدس و با اشاره به اینکه آموزه های به دست آمده از جنگ تحمیلی، خمیرمایه پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف است، افزود: پیشرفت های به دست آمده درمس سونگون، نمونه بارزی از دستاوردهای ارزشمند کشور با تلاش متخصصان داخلی و جوانان است.

وی، مدیریت صحیح و تخصصی در مجتمع مس آذربایجان را از جمله دلایل پیشرفت وموفقیت شرکت مس سونگون دانست و با قدردانی از توجه وزیر صمت و شرکت صنایع ملی مس ایران به توسعه این مجتمع، ادامه داد: امیدوارم شتاب توسعه و اشتغال‌زایی در مس سونگون، روز به روز افزایش یافته و شاهد شکوفایی اقتصادی استان و اشتغال‌زایی برای جوانان باشیم.

پورمحمدی با اشاره به وجود ذخایر قابل توجه طلا، مس، کائولین و سایر فلزات ارزشمند در آذربایجان شرقی، اضافه کرد: به‌رغم وجود ظرفیت‌های بسیار ارزشمند و نعمت های خدادادی در استان، آذربایجان شرقی، مهاجرفرست‌ترین استان کشور است که این موضوع، نشان دهنده عدم استفاده صحیح و مدیریت ضعیف منابع و ظرفیت‌های استان است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه خام‌فروشی مواد معدنی باید پایان یابد، ادامه داد: خوشبختانه این موضوع در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ در سطح کشور است و با توجه به اینکه خام فروشی مواد معدنی هیچ تفاوتی با خام فروشی نفت ندارد باید تمامی تلاش ها در راستای ممانعت از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این بخش افزایش یابد.

پورمحمدی با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی مردم منطقه از  فعالیت‌های مس سونگون، ابراز کرد: خوشبختانه فعالیت مس سونگون، هیچ‌گونه خطری برای محیط زیست ندارد و فعالیت‌های این مجموعه به صورت کاملا آنلاین توسط اداره کل محیط زیست استان رصد می‌شود.

وی همچنین از اهتمام مدیریت ارشد استان برای اخذ حقوق دولتی از فعالیت‌های مس سونگون و انتقال کامل حساب‌های بانکی معادن به استان خبر داد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه شاهد تحولات چشمگیر در مس سونگون هستیم، اظهار داشت: با توجه به اکتشافات اخیر در سونگون، بیش از یک میلیارد تن ذخیره معدنی در این منطقه در حال بهره‌برداری است.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه راه اندازی خط سوم کنسانتره مس را دیگر اولویت اساسی در این مجموعه دانست و افزود: با راه‌اندازی این خط، تولید کنسانتره از ۳۰۰ هزار تن به ۴۵۰ هزار تن افزایش خواهد یافت. پس از این مرحله نیز، کارخانه تغلیظ در این مجموعه، راه اندازی خواهد شد که می‌تواند ۱۰۰ هزار تن مس محتوایی را در این مرحله به دنبال داشته باشد.

پورمحمدی همچنین از آغاز تولید مس کاتدی به روش لیچینگ و با ظرفیت تولید ۳۰۰۰ تن در سال توسط مس سونگون خبر داد و اضافه کرد: با راه اندازی این مجموعه، نیاز کامل استان به مس تامین می شود.

وی از انتقال ۸۰ درصد تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه ذوب در مجتمع مس سونگون خبر داد و افزود: بقیه تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این مجموعه نیز خریداری و به استان منتقل می شود.

پورمحمدی ابراز امیدواری کرد کارخانه تغلیظ، ظرف یک سال آینده، تولید مس کاتدی به روش لیچینگ ظرف ۱۸ ماه آتی و کارخانه ذوب نیز ظرف ۳۶ ماه آتی به بهره‌برداری برسد.

استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از خام فروشی مواد معدنی استان در سال‌های گذشته، عنوان کرد: متاسفانه فروش خام مواد معدنی در گذشته، مانع استفاده بهتر از ظرفیت معادنی چون سونگون بوده است. بنابراین از این پس، علاوه بر فرآوری مواد معدنی، تکمیل صنایع پایین دستی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

به گفته پورمحمدی، با راه اندازی کامل طرح های در دست اقدام مس سونگون، علاوه بر ایجاد شغل برای هزاران نفر از جوانان، چهره منطقه و استان نیز از منظر اقتصادی، تغییر خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بر اساس قانون برنامه ششم باید تمامی حساب های صنایع و معادن عمده در همان استان، گردش داشته باشد. خوشبختانه در ماه‌های اخیر، عمده حساب‌های بانکی مس به استان منتقل شده و در حال حاضر نیز هیچ کمبودی در منابع بانکی برای سرمایه‌گذاری نداریم و پیگیر اخذ حقوق دولت از محل توسعه فعالیت های معدنی در استان هستیم.

وی همچنین از اقدامات مجموعه مس سونگون در حوزه راه سازی و توسعه خدمات اجتماعی در روستاها قدردانی کرد.

شریفی، مدیرعامل مجتمع مس آذربایجان نیز با اشاره به انتقال تجهیزات لازم برای راه اندازی فاز سه تغلیظ از سرمایه گذاری ارزی ۱۶۲ میلیون دلاری و همچنین سرمایه گذاری ریالی یک هزار و چهارصد میلیارد تومانی که در مجموع رقمی بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان را شامل می شود خبر داد و ادامه داد: این فاز در ۳۶ ماه آتی به صورت کامل به بهره برداری می رسد.