مادامی که توسعه فرهنگی در جامعه نهادینه نشده، توسعه اقتصادی وسیاسی هم شکل نخواهد گرفت
مادامی که توسعه فرهنگی در جامعه نهادینه نشده، توسعه اقتصادی وسیاسی هم شکل نخواهد گرفت
آرمان تبریز-نماینده ورزقان-خاروانا در مجلس شورای اسلامی از ادامۀ رو به افزایش فضای تخریب با نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس یازدهم گلایه کرد.

آرمان تبریز-نماینده ورزقان-خاروانا در مجلس شورای اسلامی از ادامۀ رو به افزایش فضای تخریب با نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس یازدهم گلایه کرد.
به گزارش خبرنگار ما ،«رضا علیزاده»: نماینده مردم شریف ورزقان -خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: حواشیِ سیاسیِ مرتبط با قطعۀ پنجم بزرگراه «خواجه – ورزقان – خاروانا – نوردوز» مصداق شانتاژ است.
بیستم مرداد امسال و در آیین «استقبال از محمولۀ تجهیزات کارخانۀ سوم تولید کنسانترۀ مس سونگون» در سالن ورزشی ورزقان بود که نماینده این شهر در مجلس، با انتقاد از بداخلاقی عده ای، گفت که «اگر هزار.ان واحد تولیدی ایجاد کنیم ولی اخلاق و تقوا در جامعه حاکم نباشد، ارزشی ندارد.» این سخنان او ناظر بر شبهه افکنی برخی ها بود که مدعی بودند ۴۰ کانتینر قطار شده در جاده ورودی ورزقان در آن روز، همگی خالی هستند و آیین استقبال از این کانتینرها تبلیغاتی است!

​حالا و یک ماه بعد از آن اظهارات، «رضا علیزاده» از یک بداخلاقیِ تازه سخن به میان آورد و از ادامۀ رو به افزایشِ فضای تخریب به ویژه با نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس یازدهم گلایه کرد. او که این بار در جمع خبرنگاران استان و در محل سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ورزقان سخن می گفت، حواشی به وجود آمده در ارتباط با قطعۀ پنجم بزرگراه «خواجه – ورزقان – خاروانا – نوردوز» را مصداق این بداخلاقی معرفی کرد و آن را شانتاژ و فضاسازی سیاسی خواند.

داستان قطعۀ پنجم

قطعۀ پنجم بزرگراه «خواجه – ورزقان – خاروانا – نوردوز» حدفاصل ورزقان تا روستای آقابابافرامرزی، قطعه ای است که ابتدا دو مسیر برای عبور آن تعریف شد که یکی از آن دو مسیر، در «شمال» و دیگری در «جنوب» شهر ورزقان واقع بود. در این میان شماری از اهالی منطقه مخصوصاً بخشی از ساکنین شهر ورزقان می گویند که اگر مسیر بزرگراه در محدوده های شمال یا جنوبِ خارج از شهرشان عملیاتی شود، مشکلاتی مانند بی رونقی کسب و کار یا گرفتاری شهر در بن بستِ خودساخته پدید خواهد آمد و از همینرو تاکید دارند که باید این قطعه از بزرگراه، از داخل شهر ورزقان عبور داده شود.

در شرایطی که طبق نظر کارشناسیِ وزارت راه و شهرسازی، مسیر شمالی به طول ۵/۱۱ کیلومتر برای عبور قطعه پنجم این بزرگراه انتخاب و حتی پیمانکارِ برندۀ این قطعه، کارگاه مربوطه را تجهیز و عملیات تملک اراضی را آغاز کرده، عده ای که فرصت انتخابات پنج ماه آیندۀ مجلس را برای بهره برداری سیاسی مناسب می دانند، به گفتۀ «رضا علیزاده» نماینده ورزقان در مجلس، دست به بداخلاقی زده و شانتاژ و فضاسازی می کنند.

اخلاق مدار باشید

نماینده مردم شریف ورزقان -خاروانا در مجلس، در واکنش به این حواشی گفت که همه و خودم را به رعایت اخلاق و تقوا دعوت می کنم و اعتقاد دارم مادامی که توسعۀ فرهنگی در جامعه نهادینه نشده، توسعه اقتصادی و توسعۀ سیاسی هم شکل نخواهد گرفت.

رضا علیزاده افزود: ورزقانی ها مردمانی با ریشۀ فرهنگیِ غنی هستند و با من هم عقیده اند که اخلاق در جامعه، حرف اول و آخر را می زند اما متاسفانه عده ای هم هستند که به محض دیدن پیشرفتی در جامعه، با سیاسی کاری به دنبال کمرنگ کردن پیشرفتِ حاصله و سرکوب عاملانِ پیشرفت هستند.

وی در تشریح جزئیات تصویب پروژه بزرگراه خواجه – نوردوز و اجرای آن گفت: بعد از پیگیری های مستمری که در تقارن با حضور من در مجلس هشتم انجام شد، این پروژه در بودجۀ سنواتی سال ۱۳۹۰ گنجانده شد و ردیف اعتباریِ مستقلی به خود اختصاص داد. حتی قطعۀ یک این پروژه حد فاصل خواجه – شالی پیمان سپاری شد و عملیات اجرایی آن آغاز شد اما بعد از سال ۹۱ و همزمان با ایامی که دیگر من در مجلس نبودم، بزرگراه، پیشرفت چندانی نکرد و وقتی من در سال ۹۵ وارد مجلس دهم شدم، پیشرفت فیزیکی بزرگراه فقط ۷ تا هشت درصد بود.

نماینده ورزقان در مجلس اضافه کرد: از اوائل سال ۹۶ با هماهنگی های صورت گرفته در سطح کلان دولت و همراهی خوب شرکت ملی صنایع مس ایران، پروژه احیاء شد و اجرای آن سرعت گرفت و حالا بعد از دو سال از شروع مجدد عملیات اجرایی، قطعۀ یک با مساعدت ۶۰ میلیارد تومانی شرکت ملی مس ایران با سرعت خوبی در حال اجراست، قطعۀ دوم تا پایان امسال ۷۵ تا ۸۰ درصد پیشرفت خواهد داشت، پیشرفت قطعات سوم و چهارم نیز در پایان سال جاری به بالای ۹۵ درصد خواهد رسید و برای قطعۀ پنجم، ۹۱ میلیارد تومان از شرکت ملی مس ایران تامین مالی شده که با احتساب ارزش تملک اراضی قطعه، این اعتبار به ۱۰۰ میلیارد تومان بالغ می شود.

علیزاده اضافه کرد: وظیفۀ من این بوده که پروژه را تامین مالی کنم که همانطور که گفتم با همراهی شرکت ملی مس ایران، تاکنون حدود ۱۵۰ میلیارد تومان تحقق یافته و تا ۲۰۰ میلیارد تومان هم قابل ارتقاء است.

وی افزود: در این وانفسا عده ای با سیاسی کاری، حاشیه هایی در ارتباط با مسیر عبور قطعۀ پنجمِ بزرگراه درست کرده اند که می خواهم به آنها بگویم خواست عموم مردم هرچه باشد، من هم تابع اکثریت مردم خواهم بود. برای من، مهم این است که پروژه ادامه پیدا کند و متوقف نشود.

نماینده ورزقان در مجلس افزود: پیشنهاد برگزاری یک همایشِ هم اندیشیِ علمی در ارتباط با بهترین مسیرِ عبورِ قطعۀ پنجم بزرگراه، در ماه مهر را داده ام و امیدوارم با حضور نخبگان دانشگاهی و صاحبنظران فنی، بستر نقّادیِ سناریوهای موجود و دستیابی به اجماع همگانی فراهم شود. ما هم به عنوان نماینده مجلس، بی توجه به بداخلاقی های فزاینده و بی اعتنا به فضاسازی های سیاسی، آنچه مطابق ارادۀ مردم باشد را پشتیبانی خواهیم کرد. حامد عاطفی فر

  • منبع خبر : آریا