تاکید بر اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها
تاکید بر اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها
آرمان تبریز-معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی روز بیست و هفتم شهریور ماه 98 از طرح اجرای سیستم آبیاری بارانی و قطره ای اراضی پایاب سد مقصودلوی شهرستان هریس بازدید بعمل آورد.

آرمان تبریز-معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی روز بیست و هفتم شهریور ماه ۹۸ از طرح اجرای سیستم آبیاری بارانی و قطره ای اراضی پایاب سد مقصودلوی شهرستان هریس بازدید بعمل آورد.

به گزارش خبرنگار ما؛ مهندس علیمراد اکبری در این بازدید که با همراهی مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و مهندس عبداللهی نماینده مردم شهرستان اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی انجام شد، ضمن بیان اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها، گفت: نصب آسان و سریع، حمل و نقل راحت رول‌ها به خاطر سبکی وزن، امکان استفاده در اکثر زمین‌ها و جالیزها، با پستی و بلندی محدود و بدون نیاز به تسطیح زمین، اتصالات ساده و ارزان قیمت، با قابلیت کارگذاری ساده آن‌ها به صورت دستی، نچسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به نوار تیپ، مقاومت در برابر UV، کودهای شیمیایی، سموم، مواد دفع آفات و اسپری‌های کشاورزی، صرفه‌جویی قابل ملاحظه در مصرف آب، افزایش بازدهی محصول، امکان پهن کردن مکانیزه توسط تراکتور در ابتدای فصل زراعی، جلوگیری از توسعه و رشد علف‌های هرز در سطح زمین کشاورزی و نیاز به فشار کم آب در نوار تیپ از شاخص ترین مزایای آبیاری نواری یا همان تیپ است.

گفتنی است طرح حاضر در راستای سیاست های ابلاغی احیا دریاچه ارومیه و صرفه جویی در میزان آب مصرفی اجرایی گردیده و در اراضی روستای مقصودلو از توابع شهرستان هریس واقع شده است، مساحت کل اراضی ۶۱۰ هکتار تحت کشت آبی بوده که از این مساحت ۴۱۴٫۵ هکتار مورد مطالعه قرار گرفته بدین صورت که ۳۹۲٫۴ هکتار به کشت گندم با سیستم آبیاری بارانی به روش کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک اختصاص یافته و ۲۲٫۱ هکتار بصورت باغ با آبیاری قطره ای طراحی شده است.

برپایه این گزارش اراضی پایاب بارانی به ۴ فاز تقسیم شده است که هر فاز نیز به زیرفازهایی تقسیم بندی گردیده است و با برنامه ریزی آبیاری طراحی شده به صورت همزمان آبیاری می گردند. در فاز ۳ و فاز ۴ با توجه به وجود اختلاف ارتفاع زیاد نیاز به پمپ وجود ندارد و برای بخش قطره ای نیز یک عدد پمپ فشار قوی و یک عدد پمپ رزرو لحاظ گردیده است.

شایان ذکر است هزینه کل طرح بالغ بر ۷۹۱۷۸۰۰۰۰۰۰ ریال است که شامل هزینه سیستم آبیاری بارانی با برآورد مالی ۷۵۸۷۸۰۰۰۰۰۰ ریال و سیستم آبیاری قطره ای با هزینه ۳۳۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد که ۸۵ درصد آن سهم یارانه دولتی و ۱۵ درصد هزینه سهم بهره بردار است.