رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تشریح کرد:چالش‌های مصرف آب در بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تشریح کرد:چالش‌های مصرف آب در بخش کشاورزی
آرمان تبریز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، کوچک بودن قطعات زراعی در اراضی آبی استان، عدم تامین زیرساخت‌ها به منظور تغییر الگوی کشت و نبود مشوق برای یکپارچه سازی زمین‌ها را از جمله چالش‌های مصرف آب در بخش کشاورزی مطرح کرد

آرمان تبریز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، کوچک بودن قطعات زراعی در اراضی آبی استان، عدم تامین زیرساخت‌ها به منظور تغییر الگوی کشت و نبود مشوق برای یکپارچه سازی زمین‌ها را از جمله چالش‌های مصرف آب در بخش کشاورزی مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار، مهندس اکبر فتحی در سومین کنفرانس هیدرولوژی ایران با بیان این مطلب اظهار کرد:حدود۲۳ درصد اراضی استان کم‌تر از یک هکتار و این معضلی برای بخش کشاورزی است. کشاورزان را باید نه با نگاه سلبی، بلکه با نگاه تشویقی در راستای یکپارچه سازی اراضی تشویق کنیم.

وی، عدم ایجاد زیرساخت‌ها درشبکه‌های آبیاری حوضه دریاچه ارومیه را از دیگر مشکلات بخش کشاورزی عنوان کرد وگفت: یکی از رویکردهای ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش هشت درصدی مصرف آب است که این هدف بدون تامین زیرساخت‌هایی مانند کانال کشی و نیز توجه به نیازهای کشاورزان محقق نمی‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: نمی‌شود که ما به وظیفه خود عمل نکرده و کاری انجام ندهیم و از کشاورز انتظار داشته باشیم که در مصرف آب صرفه جویی کرده و الگوی کشور را تغییر دهد باید نگاه واقع بینانه‌ای به بخش کشاورزی داشته باشیم.

وی، عدم تحویل حجمی آب در سدهای استان به غیر از سدهای قلعه چای علویان ستارخان و شهید کاظمی را از دیگر چالش های بخش کشاورزی استان دانست.

وی با اشاره به ضرورت اجتناب ناپذیر تولید محصولات کشاورزی و مصرف بیشترین میزان آب در این بخش، گفت: با وجود چند برابر بودن بارندگی‌ها و کمتر بودن تبخیر در سایر مناطق باز هم بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است و این امر در کشور ما نیز با وجود خشکی‌ها صدق می‌کند.

مهندس فتحی افزود: برخلاف سایر کشورها ۸۵ درصد از منابع غذایی ما از منابع آبی تامین می‌شود و محصولات کشاورزی ۹۰ درصد مواد اولیه صنایع غذایی را تشکیل می‌دهد. بخش کشاورزی با وجود تولید ناخالص داخلی ۱۲.۵ درصد، پنج درصد سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به تکیه بخش کشاورزی به آب‌های سطحی و زیر زمینی، اظهار کرد: اختلاف بین آب و کشاورزی در سطح کشور هم وجود دارد، چه کسی باید این مشکل را حل کند. بخش کشاورزی و آب هر چقدر هم اختلاف داشته باشند، به جهت روابط آب و خاک با یکدیگر مجبورند با هم تعامل داشته و هماهنگ باشند و این تعامل یک اجبار است.

وی با اشاره به سه حوضه آبریز آذربایجان شرقی شامل حوزه ارس، ارومیه و قزل اوزن گفت: اگر بحران آب برای استان‌هایی که آب بیشتری دارند، قابل درک نیست، برای ما و کشاورزانمان با وجود دریاچه ارومیه ملموس‌تر شده است و خود کشاورزان هم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر درست استفاده نکنند، همین حوزه محدود را هم از دست می‌دهیم.