تفاهم نامه همکاری دوجانبه وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضاء رسید
تفاهم نامه همکاری دوجانبه وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضاء رسید
آرمان تبریز-تفاهم نامه همکاری مشترک بین وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اولویت حوزه های هوایی، فضایی ، زیستی و شناختی به امضاء رسید.

آرمان تبریز-تفاهم نامه همکاری مشترک بین وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اولویت حوزه های هوایی، فضایی ، زیستی و شناختی به امضاء رسید.

به گزارش خبرنگار ما،، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم با آرزوی قبولی طاعات و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین( ع) هدف از امضاء این تفاهم نامه را بهره گیری هر چه بیشتر از توان متخصصین، دانشمندان ، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در راستای تقویت بنیه دفاعی و استفاده حداکثری از رسوب این فناوری ها در اقتصاد کشور عنوان و اظهار داشت: همکاری وزارت دفاع و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در طول سالیان گذشته همواره به شکل مستقیم و غیرمستقیم ادامه داشته است که از آثار و نتایج آن پیشرفت های چشمگیری را درحوزه علم و فن آوری کشور شاهد بودیم و جا دارد از تلاش های این عزیزان و اهتمام ویژه برادر عزیزم جناب آقای دکتر ستاری صمیمانه تشکر کنم.

وی با بیان اینکه با امضای این موافقت نامه مقرر شده است یک الگوی جدیدی برای توسعه همکاری های دو جانبه طراحی و اجرا شود اظهار داشت: با پیاده سازی این الگو، از یک طرف همکاری و مشارکت متخصصین، هسته های نوآور و شرکت های دانش بنیان در توسعه فناوری های دفاعی بیشتر و مؤثرتر خواهد شد و از طرف دیگر حمایت های قانونی و مالی از این فرایند صورت می گیرد و در نهایت بستر سازی لازم برای تجاری سازی فناوری ها و محصولات شرکت های همکار با بخش دفاعی تقویت خوهد شد.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه ظرفیت ها و توان علمی و فناورانه زیادی در کشور ایجاد شده است که به صورت بخشی و جزء جزء مورد استفاده قرار می گیرند افزود: تجمیع و تمرکز این ظرفیت ها می تواند آورده های بسیار بزرگتر و با اهمیت تری را برای کشور و ملت عزیز به ارمغان آورد که تاکنون کمتر به آن توجه و یا حداقل متناسب با اندازه این توان موجود، مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

وزیر دفاع تصریح کرد:صنعت دفاعی با توجه به پیشرفت های برجسته آن امروز از توان طراحی محصولات و دستاوردهای بزرگ و سامانه ای برخوردار شده است که می تواند به عنوان پیشرو و پیشرانِ تجمیع و تمرکز داشته های فناورانه کشور عمل کند.

امیر سرتیپ حاتمی افزود: بر اساس مفاد این توافق نامه در نظر است در حوزه های مورد نیاز و اولویت دار دفاعی از قبیل هوایی، فضایی ، زیستی و شناختی محصولات برجسته ای طراحی شود که بتواند برای بخش دفاع برتری ایجاد نماید و به تلاش های فن آورانه کشور جهت و رویکرد روشنی را ارائه کند تا از این طریق بتوانیم از تجمیع و تمرکز فن آوری ها حداکثر بهره برداری را داشته باشیم.

وی در خصوص همکاری مشترک وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: این تفاهم نامه در راستای تحقق منویات و تدابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری، بستر مشارکت و همکاری طرفین برای بهره گیری همه جانبه از ظرفیت های ملی و سرازیر شدن فناوری های بومی به حوزه های دفاعی و ارتقای بهره وری اقتصادی را موجب خواهد شد.

وزیر دفاع با بیان اینکه دشمنان ما ودر راس آن آمریکایی ها تلاش می کنند تا مانع از رشد و پیشرفت علمی و فن آورانه ملت ایران شوند اظهار داشت:براین اساس ما با عزم و اراده در تلاش هستیم که تمام سد ها و موانع را از پیش پا برداریم و تحریم های ظالمانه را کنار بزنیم و هدف غایی ما حفظ و ارتقاء قدرت بازدارنگی دفاعی در سطح راهبردی است.

امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: زیر ساخت های بسیار فراوانی در وزارت دفاع موجود است که آماده ایم در اختیار بخش علمی کشور قرار دهیم تا نیازی به هزینه کرد برای زیر ساخت نباشد.

امیر سرتیپ حاتمی در پایان خاطرنشان ساخت: امیدوارم این گام نقطه عطفی برای پیشرفت کشور و تقویت فعالیت متخصصین ، هسته های نوآور شرکت های دانش بنیان و صنعت کشور به ویژه صنایع دفاعی باشد که در عین حال این کار موجب اجرای بخش های مهمی از تدابیر فرماندهی معظم کل قوا و تأکیدات ریاست محترم جمهوری اسلامی خواهد شود و ان شاء الله ملت ما میوه شیرین این همکاری فی ما بین را خواهد چشید.

شایان ذکر است مدت زمان اجرای این تفاهم نامه از زمان امضاء ۳ سال تعیین شده است که با موافقت طرفین قابل تمدید خواهد بود.

دکتر سورنا ستاری در این مراسم با اشاره به همکاری وزارت دفاع با شرکت‌های دانش‌بنیان، افزود: در وزارت دفاع تلاش می‌شود تا کمتر وارد حوزه تولید شود و فعالیت‌های خود را به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار کنند.

وی با تاکید بر این که نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود نه سیستم‌های دولتی، اظهار کرد: اگر نوآوری می‌خواهیم، یکی از راه‌های آن محول شدن کارها به شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی است که این اتفاق در وزارت دفاع رخ داده است.

ستاری، وزارت دفاع را یکی از وزارت‌خانه‌های پیشرو در زمینه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و یادآور کرد: این امر به گونه‌ای است که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان که کسی به آنها توجه نمی‌کرد، وزارت دفاع با آنها همکاری داشته است و امیدواریم با انعقاد این تفاهم‌نامه این بخش در وزارت دفاع تقویت شود.

معاون علمی رییس‌جمهور ادامه داد: همانطور که سرریزهای فناوری وزارت دفاع در بخش‌های خصوص وارد می‌شود، برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی ما خزانه‌ای از فناوری‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش‌های خصوصی داریم که هر چند که این فناوری‌ها با هدف دفاعی تولید نشده‌اند، ولی دارای کاربردهای دفاعی هستند و با انعقاد این تفاهم‌نامه تلاش داریم تا از این قابلیت‌ها در حوزه دفاعی استفاده کنیم.

ستاری خاطرنشان کرد: بر این اساس حوزه دفاعی کشور می‌تواند پروژه‌هایی که جنبه محرمانگی ندارند، به این شرکت‌ها واگذار کند؛ ضمن آن که از فناوری‌های تولید شده در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادی و علوم شناختی در حوزه دفاع بهره‌مند شوند.

معاون علمی رییس‌جمهور همچنین به تعهدات طرفین در این تفاهم‌نامه اشاره کرد و گفت: وظیفه معاونت علمی توسعه فناوری در حوزه‌های نمونه‌سازی و سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌هایی است که برای اولین بار تولید می‌شوند.

وی پوشش ریسک شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر مسئولیت‌های این معاونت نام برد و گفت: از سوی دیگر توسعه بازار در اختیار وزارت دفاع قرار دارد و بر اساس این تفاهم‌نامه در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود.

ستاری همچنین تاکید کرد: حوزه دفاعی یک حوزه کاملا تحریمی است و ما جز اتکا به نیروی انسانی خودمان، اتکای دیگری نداریم.