پرداخت  ۸۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۹۲۰۰ نفر از خسارت دیدگان ناشی از سیل در آذربایجان شرقی
پرداخت  ۸۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۹۲۰۰ نفر از خسارت دیدگان ناشی از سیل در آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی در سال زراعی 97-96، بالغ بر 1800 میلیارد تومان از خشکسالی و مخاطرات کشاورزی خسارت دیده است.

آرمان تبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی در سال زراعی ۹۷-۹۶، بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان از خشکسالی و مخاطرات کشاورزی خسارت دیده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مهندس فیروز باقرزاده در مصاحبه با خبرنگار واحد خبر و اطلاعات صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی شبکه سهند که در حاشیه جلسه کارگروه خشکسالی ، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی و کارگروه استانی بند (خ) ماده ۳۳ ضمن بیان این مطلب افزود: بر اساس دستورالعمل بند خ ماده ۳۳ که توسط دولت محترم تدبیر و امید به وزارتخانه ها و سازمان جهادکشاورزی استان و کارگروه مربوطه ابلاغ شده و طی برآوردهای بعمل آمده توسط بانکهای عامل مبلغ بار مالی امهال استان مبلغ ۸ میلیارد تومان بوده است .

وی ادامه داد: بعد از بحث و بررسی های زیاد، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال در سطح کشور و در راستای امهال وام های دریافتی برای استانهای مختلف اختصاص داده شد و اعتبار نهائی شده و تخصیص یافته توسط ستاد بحران کشور به منظور استمهال وامها برای کلیه استانها ۲۰ هزار میلیارد ریال تصویب و اعلام گردید.

مهندس باقرزاده با اشاره به اینکه سهم استان آذربایجان شرقی از مبلغ فوق یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است که ۶ درصد از کل سهم کشور را شامل می شود، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای مدیریت بحران استان ۹۰ درصد اعتبار فوق به بانک کشاورزی ابلاغ گردید که خوشبختانه تا این تاریخ ، حدود ۷۵ درصد مبلغ اختصاصی استان در سطح شهرستانهای آذربایجان شرقی با مدیریت فرمانداران و کارگروه مستقر در شهرستانها جذب و امهال شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان تصریح نمود: بر اساس دستورالعمل ستاد بحران کشور ، استمهال شامل وامهای صندوق توسعه ملی و نیز وامهای صنایع تبدیلی و تکمیلی نبوده و صرفاً زیربخش های زراعی، باغی و دامداری را در بر می گیرد.

وی گفت: اخیراً با پیگیری وزارت جهادکشاورزی و استانداران مقرر شده که ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به ۲۰۰۰ میلیارد تومان اولیه اضافه شود که سهم استان آذربایجان شرقی از این مبلغ در کل ۶ درصد بوده که پس از ابلاغ ، قسمتی از مشکلات خسارت دیدگان سامان خواهد پذیرفت.

مهندس باقرزاده در بخش پایانی سخنان خود در خصوص تعیین تکلیف اعتبارات مربوط به سیل سال ۹۶ ، اظهار نمود: بالغ بر یک هزار میلیارد ریال به استان  آذربایجان شرقی اختصاص داده شده بود که ۸۱۰ میلیارد ریال این مبلغ در شهرستانها جذب شده و در این راستا به ۹۲۰۰ نفر از خسارت دیدگان ناشی از سیل وام پرداخت شده است و مابقی اعتبارات نیز تا پایان سال تعیین تکلیف شده و در سطح استان عملیاتی و پرداخت خواهد شد.