کنفرانس بین المللی مهندسی پیشرفته در دانشگاه تبریز
کنفرانس بین المللی مهندسی پیشرفته در دانشگاه تبریز
آرمان تبریز-نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی پیشرفته در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

 

به گزارش خبرنگار ما در آذربایجان شرقی؛ دبیر علمی کنفرانس مهندسی پیشرفته در دانشگاه تبریز گفت: این کنفرانس بین المللی دو روزه با هدف افزایش ارتباط رشته‌های مهندسی و توسعه فعالیت‌ها و همکاری‌های چند رشته‌ای مهندسی برگزار می‌شود.

کریم زاده افزود: بیش از ۳۰۰ مقاله از محققان ۱۲ کشور به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده بود که ۲۶۰ مقاله پذیرفته شده و در ۲۷ جلسه ارائه می‌شود.

به گفته وی، محققان کشور‌های ترکیه و عراق بیشترین مقالات را به این کنفرانس ارسال کرده اند.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نیز در این کنفرانس با بیان اینکه داده‌های جغرافیایی نقش بسیار مهمی در تصمیم گیری‌های سطوح مختلف مدیریتی دارند، تاکید کرد: توسعه پایدار بدون داده‌های جغرافیایی دقیق، صحیح و فراگیر میسر نمی‌شود.

فخری افزود: توسعه زیر ساخت ها، سکونت گاه ها، تحلیل تحولات اجتماعی و برهم کنش پدیده‌های گوناگون فضای جغرافیایی بر یکدیگر تنها با داشتن پایگاه داده یکپارچه از عوارض گوناگون جغرافیایی امکان پذیر است.

وی با اشاره به زیست بوم اطلاعات جغرافیایی، گفت: همه دستگاه‌های دولتی، نیرو‌های مسلح و بسیاری از صنایع بخش خصوصی و کسب و کار‌های کوچک و بزرگ به علاوه بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی موجودیت‌های زیست بوم اطلاعات جغرافیایی هستند.

به گفته وی، تولید کنندگان داده‌های جغرافیایی، بهره برداران داده ها، سرویس دهنده‌ها و در نهایت مردم از کارگزاران مهم در این زیست بوم می‌باشند که هر کدام نقشی در فرایند زنجیره ارزش داده مکانی به اطلاعات، دانش و در نهایت خرد یا فهم جغرافیایی دارد.

وی با تاکید بر اینکه تلفیق دادده‌های جغرافیایی و غیر مکانی و ارائه راه حل‌های مبتنی بر مکان نیازمند اثر بخش هر یک از اعضا و موجودیت‌های این زیست بوم می‌باشد، اظهار داشت: رویکرد مشارکتی، تعامل به اشتراک گذاری داده ها، تجربه‌ها میان دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی و بخش خصوصی می‌تواند تضمین کننده بقا و اعتلای این زیست بوم باشد.

وی یادآور شد: درک صحیح از مشکلات، نیاز‌ها ظرفیت‌های تولید داده و اطلاعات، خدمات، زیر ساخت‌های موجود آشنایی و اشتیاق تصمیم گیرندگان به بهره برداری از فناوری اطلاعات جغرافیایی در تصمیم گیری، تعیین کننده سطح حکیمانه بودن حکمرانی است.

فخری با بیان اینکه بر پایه اقبال سطوح مختلف تصمیم گیرندگان از بهره برداری از فناوری اطلاعات جغرافیایی هم فناوری اطلاعات جغرافیایی توسعه پیدا می‌کند و هم توسعه پایدار فراهم می‌شود، تاکید کرد: زیست بوم فناوری اطلاعات جغرافیایی تأثیر پذیر از فناوری‌های سایبر، الکترونیک، رایانه، هوش مصنوعی، رایانش ابری و رباتیک است.

نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی پیشرفته با مشارکت دانشگاه مرسین کشور ترکیه به عنوان میزبان دائمی کنفرانس در ۸ محور اصلی به صورت مجازی و حضوری برگزار می‌شود.