از حمایت بی‌دریغ و مداوم کره‌شمالی قدردانی می کنم/ استقبال جالب کیم جونگ اون از رئیس جمهور روسیه
از حمایت بی‌دریغ و مداوم کره‌شمالی قدردانی می کنم/ استقبال جالب کیم جونگ اون از رئیس جمهور روسیه
آرمان تبریز-ولادیمیر پوتین امروز (چهارشنبه) در آغاز گفت‌وگوهایش با کیم جونگ اون در کاخ «گومسوسان» اعلام کرد، روسیه از حمایت مداوم و بی‌دریغ کره‌شمالی از سیاست روسیه، از جمله در پوتین در سفر به کره‌شمالی بعد از ۲۴ سال: از حمایت بی‌دریغ و مداوم کره‌شمالی قدردانی می کنم.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه که سه‌شنبه در سفری رسمی وارد پیونگ‌یانگ شد و مورد استقبال کیم‌ جونگ اون، رهبر کره‌شمالی قرار گرفت، امروز رسما برنامه کاری‌اش را آغاز کرد و بعد از حضور در مراسم خوشامدگویی که سرودهای ملی ۲ طرف نواخته شد، سوار بر خودرو به سمت محل برگزاری مذاکرات با کیم رفت.

پوتین در آغاز گفت‌وگوهایش با کیم جونگ اون در کاخ گومسوسان به بیان یکسری مسائل از جمله حمایت‌های پیونگ‌یانگ از مسکو پرداخت.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کارشناسان پیشتر گفته بودند که سفر پوتین به کره‌شمالی احتمالا راه را برای ۲ کشور برای تعمیق همکاری نظامی فراتر از معاملات تسلیحاتی و در عین حال تقویت همبستگی آنها علیه ایالات متحده هموار خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین به رهبر کره‌شمالی گفت، روسیه در حال مبارزه با سیاست هژمونیک و امپریالیستی است که توسط آمریکا و زیردستان آن برای دهه‌ها تحمیل شده است.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت، سند بنیادی جدیدی که مبنای روابط بلندمدت روسیه و کره‌شمالی خواهد بود، تهیه شده است. او پیش از سفر به کره‌شمالی، دستوری را درباره پیمان همکاری استراتژیک با پیونگ‌یانگ امضا کرد.

پوتین با اشاره به سفر سال گذشته میلادی رهبر کره‌شمالی به روسیه افزود: «ما پیشرفت چشمگیری در ایجاد روابط بین ۲ کشور داشتیم. امروز یک سند اساسی جدید که اساس روابط بلندمدت بین مسکو و پیونگ‌یانگ را تشکیل خواهد داد، تهیه شده است.»

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه ابراز امیدواری کرد که دیدار بعدی او با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در مسکو برگزار شود.

رهبر کرملین همچنین ابراز اطمینان کرد که مذاکرات امروز با کیم در پیونگ‌یانگ مثمر ثمر خواهد بود و ادامه داد، روسای نهادها و آژانس‌های مربوطه روسیه و کره‌شمالی فعالانه برای اجرای توافق‌های به دست آمده در سفرهای رهبر کره‌شمالی به روسیه در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳ تلاش می‌کنند. وی افزود، کمیسیون بین دولتی روسیه و کره در امور تجاری، اقتصادی، همکاری‌های علمی و فنی در نوامبر ۲۰۲۳ در پیونگ‌یانگ و نشست روسای مشترک کمیسیون بین دولتی در مارس ۲۰۲۴ در مسکو برگزار شد.

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه، روابط میان کره‌شمالی و روسیه بر اساس و مبنای برابری و احترام متقابل است.
سفر پوتین به کره‌شمالی بعد از ۲۴ سال

رئیس‌جمهور روسیه امروز (سه‌شنبه) برای نخستین بار در ۲۴ سال گذشته وارد کره شمالی شد.

به گزارش ایسنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه طی یک سفر رسمی دیشب وارد کره شمالی شد و در فرودگاه از سوی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی مورد استقبال قرار گرفت.
بیشتر دیدارهای رئیس‌جمهور روسیه برای روز چهارشنبه برنامه‌ریزی شده است و قرار است در قالب‌های مختلف مذاکراتی برگزار شود. علاوه بر این، پوتین قرار است دیداری غیرعلنی با رهبر کره شمالی داشته باشد.

این نخستین سفر ولادیمیر پوتین به کره شمالی در ۲۴ سال گذشته است.
منبع: خبر فوری