پزشکیان همه احتمالات را زیر و رو کرده است/ او یک کاندیدای مصالحه‌گر خوب است
پزشکیان همه احتمالات را زیر و رو کرده است/ او یک کاندیدای مصالحه‌گر خوب است
آرمان تبریز-تحلیلگران می‌گویند سابقه پزشکیان به‌عنوان معلم قرآن و حافظ نهج‌البلاغه، می‌تواند او را به یک نامزد قابل قبول برای سایر بخش‌های جامعه، از جمله محافظه‌کاران سنتی تبدیل کند.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: وزیر بهداشت سابق پس از انتخاب شدن به عنوان یکی از شش نامزد برای رای گیری این ماه، به نظر می‌رسد احتمالات را زیر و رو کرده است.
پس از آنکه نماینده‌ای از این اردوگاه برای رقابت در برابر چند نامزد تندرو در انتخابات ریاست جمهوری این ماه انتخاب شد، موجی از خوشبینی اصلاح طلبان سیاسی ایران را فرا گرفته است.

مسعود پزشکیان، جراح ۶۹ ساله و نماینده مجلس، گزینه غافلگیرکننده لیست نامزد‌های واجد شرایط بود که در آخر هفته توسط شورای نگهبان منتشر شد.

پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، در اصل به عنوان یک کاندیدای برجسته اصلاح طلب تلقی نمی‌شد، اما به دلیل صراحت و تعهد به عدالت و برابری، تحسین کنندگانی را به دست آورده بود.

کمپین «برای ایران» او خواستار دوره جدیدی از روابط بین نظام و مردم و رفع «بی اعتمادی» گسترده به سیاستمداران از طریق فرآیند «آشتی ملی» شده است.

محمدصادق جوادی حصار، سیاستمدار اصلاح طلب گفت: پزشکیان پدیده این انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. جامعه ایران به طرز باورنکردنی سرخورده است و منتظر یک تحول بزرگ است. من بسیار خوشبین هستم که مردم پزشکیان را به عنوان یکی از آن‌ها ببینند.

شورای نگهبان از رقابت اصلاح‌طلبان ارشد در انتخابات سال ۲۰۲۱ (انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰) که منجر به پیروزی ابراهیم رئیسی شد جلوگیری به عمل آورد. رئیسی ماه گذشته در سانحه سقوط هلی‌کوپتر درگذشت.

تعداد کمی از ناظران انتظار داشتند تغییراتی حاصل شود و اصلاح‌طلبان یک پای صندوق‌های رأی باشند، اما اضافه شدن پزشکیان، رقابت را دگرگون کرده است.

اینکه آیا این تصمیمی آگاهانه برای تنوع بخشیدن به رقابت و تشویق شرکت کنندگان بود، یا محاسبه‌ای مبنی بر اینکه یک اصلاح طلب متوسط نمی‌تواند حمایت کافی برای پیروزی کسب کند، موضوع بحث است.

با این حال، پزشکیان مورد تایید اسحاق جهانگیری، معاون اول سابق رئیس‌جمهور اصلاح‌طلبان که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و جواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را با قدرت‌های جهانی مذاکره کرد، قرار گرفته است. انتظار می‌رود محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق اصلاح طلب نیز همین کار را انجام دهد.

تحلیلگران می‌گویند حامیان علی لاریجانی، که او هم رد صلاحیت شده و به نیرو‌های میانه‌رو نزدیکتر شده بود، به کمپین پزشکیان بپیوندند.

از دیگر نامزد‌های رقابت شش نفره می‌توان به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و فرمانده سابق سپاه پاسداران اشاره کرد که بسیاری او را پیشتاز می‌دانند. علیرضا زاکانی، شهردار تهران و سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق هسته‌ای هم از دیگر نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری هستند.
تحلیلگران همچنین می‌گویند سابقه پزشکیان به‌عنوان معلم قرآن و حافظ نهج‌البلاغه، می‌تواند او را به یک نامزد قابل قبول برای سایر بخش‌های جامعه، از جمله محافظه‌کاران سنتی تبدیل کند.

محمدعلی ابطحی معاون سابق رئیس‌جمهور، معتقد است که انتخابات این ماه می‌تواند شبیه به رای سال ۱۹۹۷ باشد که خاتمی برنده غافلگیرکننده آن بود یا انتخابات سال ۲۰۱۳ که حسن روحانی میانه‌رو با وعده امضای توافق هسته‌ای برنده شد. این توافق زمانی شکست خورد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، ایالات متحده را خارج کرد و تحریم‌های سختی را اعمال کرد و ضربه بزرگی به سیاستمداران میانه رو و اصلاح طلب ایران وارد کرد.

رئیسی در سال ۲۰۲۱ با کمترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران، با تنها ۴۸ درصد، پیروز شد. کارشناسان گفتند که پزشکیان برای داشتن یک شانس به حداقل ۶۰ درصد مشارکت نیاز دارد.

ابطحی گفت: انتظار می‌رود حامیان پزشکیان از جامعه فکری و تجاری و همچنین نان‌آوران خانواده‌هایی باشند که تحت فشار اقتصادی احساس له شدن می‌کنند. با این حال، جوانان هنوز از مراکز رای گیری فاصله دارند. اما همه چیز می‌تواند تا آخرین لحظه روز رای گیری تغییر کند.

یک منبع آگاه گفت: کشور به رئیس‌جمهوری نیاز دارد که بتواند با جهان تعامل داشته باشد و در صورت لزوم وارد گفتگو‌های جدی با آمریکا شود. پزشکیان یک شخصیت معتدل و یک کاندیدای مصالحه‌گر خوب برای جمهوری اسلامی است.