عزم مجلس برای بهبود اوضاع تجارت با یک ساعت تاخیر
عزم مجلس برای بهبود اوضاع تجارت با یک ساعت تاخیر
آرمان تبریز-سیصد وپنجاه و هشتمین جلسه علنی مجلس دهم، امروز سه شنبه به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد و باز هم تنها دستور جلسه لایحه ۳۳۱ ماده ای تجارت بود که این روزها مجلس به شدت مشغول آن است.

آرمان تبریز-سیصد وپنجاه و هشتمین جلسه علنی مجلس دهم، امروز سه شنبه به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد و باز هم تنها دستور جلسه لایحه ۳۳۱ ماده ای تجارت بود که این روزها مجلس به شدت مشغول آن است.

به گزارش خبرنگار ما،جلسه امروز مجلس برخلاف هر روز از ساعت ۹و۲۴دقیقه با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد و برسی لایحه تجارت از ماده ۱۰۰از سرگرفته شد.

توضیح رئیس جلسه برای تاخیر یکساعته در شروع مجلس

مسعود پزشکیان در خصوص علت تاخیر در آغازجلسه امروز مجلس و پیش از ورود به دستور گفت: در برگزاری جلسه صحن امروز، به دلیل عدم حضور نمایندگانی است که برای پیگیری امور در حوزه های انتخابیه به سر می برند و نمایندگان حاضر در جلسه کنونی نیز علیرغم اینکه می توانستند در حوزه های انتخابیه حضور یابند اما در صحن علنی حاضر شدند که از آنها قدردانی می کنم.

عزم مجلس برای بهبود اوضاع تجارت

مجلس در هفته های اخیر به صورت تمام وقت بخشی از لایحه تجارت را در دستور کار دارند و تا قبل از آغاز جلسه امروز ۱۰۰ماده از آن را به تصویب رسانده اند و عملا هیچ بحثی غیر از این لایحه درمجلس وجود ندارد و این نشان می دهد عزم نماینگان ملت برای بهبود اوضاع تجارت و ساماندهی وضع نا به سامان آن جدی است.

حقوق و تکالیف فرستنده و گیرنده کالا مشخص شد.

در بخشی از این وظایف آمده است، فرستنده کالا باید موارد زیر را به متصدی حمل ونقل اطلاع دهد و مسئولیت خسارات احتمالی ناشی از عدم اطلاع موارد ذیل بر عهده فرستنده است،همچنین فرستنده باید کالاها را به نحویبسته بندی کند که کالا آسیب نبیند و آسیب های ناشی از این موضوع بر عهده او است.

١- هویت و نشانی دقیق گیرنده

۲- نشانی دقیق محل تحویل کالا

٣- تعداد بسته ها و روش بسته بندی

۴ – وزن و محتوای بسته ها

۵- زمان مقرر برای تسلیم کالا به گیرنده

۶- مسیر حمل کالا

۷- فهرست اشیای گرانبها و قیمت آنها

۸- چنانچه کالا در طول مدت حمل نیاز به مراقبت مخصوص داشته باشد، مانند کالاهای خطرناک، آتش زا، تبخیر شونده، فاسدشدنی، خورنده و حیوانات، خطرات احتمالی ناشی از حمل و نیز دستورهای لازم برای نگهداری و حمل آنها

۹- اسناد لازم برای حمل کالا در صورت اقتضاء

همچنین وزارت راه مکلف به صدور بارنامه الکترونیکی شد و لازم است ساز وکار و سامانه ی مورد نیاز این کار را تامین کند.

احتمال برگزاری جلسات علنی مجلس در تمام روز های هفته

در میانه برسی لایحه تجارت تعدادی از نمایندگان تذکری ناظر بر تبصره ۲ ماده ۷۹ آیین نامه داخلی دادند که بر اساس آن باید مجلس برای رسیدگی به طرح‌ها و لوایحی که در شش‌ جلسه به اتمام نرسد از جلسه هفتم همه ‌روزه به‌جز روزهای تعطیل تشکیل می‌شود.

البته هنوز برسی لایحه تجارت به شش جلسه نرسیده است اما با توجه به اینکه در جلسه امروز و در پنجمین روز رسیدگی به این لایحه ۱۶۴ماده از ۳۳۱ ماده به تصویب رسیده است این احتمال وجود دارد که بر اساس تبصره قانونی مذکور عمل شود.

استقبال از وزیر پیشنهادی

در میانه جلسه علنی امروز محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش پرورش در میانه استقبال نمایندگان وارد صحن شد و دقایقی با وکلای ملت به گفت و گو نشست به قدری که در میزان مشارکت نمایندگان برای رای به مواد لایحه تجارت تاثیر محسوس داشت، این حضور پیش از جلسه رای اعتماد شه شنبه آینده و برای آشنایی با فضای صحن بود.
صحن علنی مجلس شورای اسلامی ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸

تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان با محوریت یک ادعای اروپایی

روز گذشته مکرون رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار با محمد جواد ظریف در حاشیه اجلاس گروه هفت مدعی شد شرایط دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا فراهم شده است البته این ادعا آن هم در شرایطی که آمریکا همچنان به فشار حداکثری وتحریم های خلاف حقوق بشری علیه ایران ادامه می دهد توسط روحانی رد شد و نمایندگان نیز در باره آن هشدار دادند.

پژمانفر در این باره در تذکری گفت: مذاکره با آمریکا موجب حقارت ملت بزرگ ایران و سم مهلک برای کشور است.

در مقابل این اظهار نظر کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: برخی از همکاران طوری وانمود می‌کنند که گویا آقای روحانی رئیس جمهور کشور قرار است همین فردا با ترامپ ملاقات و مذاکره کند در حالی که واقعیت این نیست و اگر قرار باشد مذاکره‌ای صورت گیرد، حتماً قبل از آن در سطوح عالی و در شورای عالی امنیت ملی با هماهنگی رهبری این موضوع انجام می‌شود.

همچنین تعداد ۱۰۰نفر از نمایندگان نیز متفقاً در تذکرات کتبی به این موضوع اشاره کردند.

ناطقان میان دستور
موسوی بیوکی در نطق میان دستور:جای ارائه گزارشی از مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در هفته دولت خالی است.
جمالی نوبندگانی در نطق میان دستور:ایران تنها از توافق متضمن عزت و منافع ملی کشور حمایت می‌کند.
انارکی محمدی در نطق میان دستور:سفره معیشت فرهنگیان و بازنشستگان خالی‌تر از گذشته است.

محمودی شاه‌نشین در نطق میان دستور:وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با دست پر این مسئولیت را پذیرفته باشد.
سیاوشی در نطق میان دستور: