بهره‌برداری از شبکه‌های جامع فرعی مهار آبهای مرزی در رونق تولید و اشتغال مرزنشینان تأثیر بسزایی دارد
بهره‌برداری از شبکه‌های جامع فرعی مهار آبهای مرزی در رونق تولید و اشتغال مرزنشینان تأثیر بسزایی دارد
آرمان تبریز-رئيس سازمان جهادکشاورزي استان آذربايجان شرقي گفت: با اجراي کامل بزرگترين پروژه‌ آبي شمالغرب کشور در شهرستان خداآفرين کشاورزي در مرزهاي استان آذربايجان شرقي جاني دوباره مي گيرد.

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با اجرای کامل بزرگترین پروژه‌ آبی شمالغرب کشور در شهرستان خداآفرین کشاورزی در مرزهای استان آذربایجان شرقی جانی دوباره می گیرد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مهندس اکبر فتحی در حاشیه بازدید از پروژه آبهای مرزی در شهرستان خداآفرین که با حضور مهندس سیدعلی مختاری نماینده مجری آبهای مرزی طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور ، مدیران شرکت های پیمانکار و مشاورین پروژه انجام پذیرفته بود با بیان اینکه آبیاری و زهکشی شبکه های فرعی خداآفرین یکی از پروژه‌های مهم کشوری است گفت: طرح های پایاب سد خداآفرین یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبی شمال غرب کشور است چرا که با اجرای آن تحولاتی عظیم  در افزایش تولید محصولات کشاورزی استان شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح بزرگ ملی علیرغم مشکلات مالی دولت با تخصیص اعتبارات مناسب درحال تکمیل و بهره‌برداری است ادامه داد: از پایاب ۷۴ هزار هکتاری سد خداآفرین ۱۲ هزار هکتار در استان آذربایجان شرقی واقع شده است که در فاز اول ۵۲۹۰ هکتار اجرا و در حال بهره برداری است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی از سال ۱۳۹۴ در سطح آذربایجان شرقی شروع شده و تا پایان مهرماه سال جاری عملیات اجرایی آن در صورت تامین اعتبار به پایان خواهد رسید گفت: این طرح تاکنون بیش از ۹۵٫۱۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت تامین آب مورد نیاز، این اراضی تا پایان شهریور ماه به زیر کشت می‌رود .

وی با بیان اینکه اجرای این طرح در سطح استان علاوه بر افزایش زمینه اشتغال، سبب مهاجرت معکوس نیز می‌شود افزود: با اجرای طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی میزان متوسط برداشت محصولات کشاورزی حداقل به چهار تن در هکتار افزایش خواهد یافت؛ ضمن اینکه امکان کشت دوم نیز برای کشاورزان و بهره برداران ممکن می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از دیگر مزایای این طرح را احداث صنایع تبدیلی تکمیلی جانبی و فراوری محصولات کشاورزی و جلوگیری از خام فروشی عنوان کرد و ادامه داد: توسعه و تولید محصولان کشاورزی در فضای بسته و گلخانه ای، تاثیر مستقیم در رونق اقتصادی و امنیت غذایی در تراز ملی و استانی و همچنین محرومیت زدایی از دیگر اهداف این طرح بوده است.

نماینده مجری طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور نیز با بیان این‌ که آذربایجان شرقی یکی از استان‌های بهره‌مند از طرح بزرگ آب‌ های مرزی است، افزود: در این استان سطح ابلاغی ۱۹ هزار ۸۴۰ هکتار بوده که ۱۸هزار و ۷۴۰ هکتار عملیات اجرایی و همچنین ۱۱۰۰هکتار نیز برای احداث سایت گلخانه در اختیار سرمایه گذاران در بخش گلخانه مدنظر قرار گرفته است.

 مهندس سیدعلی مختاری با بیان اینکه تاکنون ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار مورد بهره برداری قرار گرفته است گفت: مابقی نیز درصورت تامین آب و اجرای خطوط اصلی توسط وزارت نیرو به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: با اجرای طرح‌های انجام شده، حدود ۱۳۲ هزار تن بر تولیدات استان اضافه شده و موجب ایجاد شغل برای ۱۵ هزار نفر(مستقیم و غیرمستقیم) خواهد گردید.

 

 

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان