بخش عمده‌ای از لایحه متمم ۲۳ هزار میلیاردی به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص‌یافت
بخش عمده‌ای از لایحه متمم ۲۳ هزار میلیاردی به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص‌یافت
آرمان تبریز-مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز از سهم ۷۳ درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای(عمرانی) در لایحه متمم امسال خبر داد و گفت: سهم عمده‌ای از لایحه متمم ۲۳ هزارمیلیاردی شهرداری تبریز به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص‌یافته تا زمینه‌ساز تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار کلان و نیمه‌تمام سنوات گذشته کلان‌شهر تبریز باشد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مهدی عبداللهی اظهار کرد: پس از تصویب برنامه‌ و بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تبریز، شرایط اجرایی و تحقق سیاست‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری به شکلی رقم خورد که ضرورت ارائه لایحه متمم برنامه‌وبودجه را ضروری ساخت.

وی تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار کلان و نیمه‌تمام سنوات گذشته را خط‌مشی متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تبریز در تهیه متمم دانست و افزود: در این راستا لایحه متمم ۲۳ هزار میلیارد تومانی مازاد بر برنامه‌ و بودجه مصوب امسال تهیه شد و بر همین اساس ۱۷ درصد افزایش نسبت به برنامه‌ و بودجه محقق شد.

مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اولویت‌دار تعیین‌شده در تدوین برنامه‌ و بودجه سالانه تصریح کرد: لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تبریز هم راستا با سیاست‌ها و برنامه میان‌مدت و در نهایت تحقق چشم‌انداز ۱۲ ساله شهرداری تبریز باهدف افزایش رضایت‌مندی و تأمین نیازمندی‌های توسعه شهری کلان‌شهر تبریز، به شورای اسلامی شهر تقدیم شده است.

وی با اعلام اعتبار پیش‌بینی‌شده در متمم برنامه‌وبودجه گفت: سهم عمده‌ای از این متمم ۲۳ هزارمیلیاردی به بخش عمرانی اختصاص‌یافته تا امکان بهره‌برداری از پروژه‌ها با کمترین زمان استهلاک و ارائه حداکثری خدمات محله‌ای را موجب شود.

تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری خط ۲

عبداللهی با تأکید بر لزوم اجرای پروژه‌های کلان گفت: یکی از خط‌مشی‌های تنظیم متمم ۱۴۰۲، تسریع در پیشرفت پروژه‌های کلان مانند تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری است که به‌عنوان مگا پروژه‌های اصلی شهر می‌تواند به کاهش بار ترافیکی و تسهیل عبور و مرور منجر شود.

وی ادامه داد: در واقع پیشبرد فرایند تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری نیازمند تخصیص اعتبار مضاعف بالغ‌بر ۱۶۲۵ میلیارد تومان است که با تاکید بر ضرورت تحقق انتظارات در حوزه گسترش حمل‌ونقل عمومی در لایحه متمم امسال نیز پیش‌بینی‌شده است.

جانمایی مطالبات شهروندان در تأمین آسفالت و انجام خدمات محله‌ای

مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز، توجه به خط‌مشی « تأمین آسفالت و انجام خدمات محله‌ای » را یکی از مطالبات مردمی موردتوجه در این متمم عنوان کرد و افزود: امسال اقدامات شایسته‌ای در زمینه مرمت و بهسازی آسفالت معابر و انجام خدمات محله‌ای با ۳۸۵ میلیارد تومان افزایش اعتبار انجام شد که نیازمند پیش‌بینی در متمم بوده است.

وی خاطرنشان ساخت: همچنین اعتبار لازم برای موضوعاتی، چون اجرای اصلاحات هندسی با افزایش ۲۳ درصدی، اجرای طرح‌ها و خدمات ترافیکی با افزایش ۱۰ درصدی، تقویت سامانه‌های نظارتی با افزایش ۳۷ درصدی، توسعه پیاده راه‌های شهری با افزایش ۲۲ درصدی، احداث و ساماندهی معابر و شریان‌ها با افزایش ۱۱۰ درصدی و نهایتاً احداث تقاطع‌های غیر هم‌سطح با افزایش ۱۱۵ درصدی و… نیز در لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ در جریان توسعه فعالیت‌های عمرانی با افزایش اعتبار همراه بوده است.

اختصاص ۶۵ درصد از اعتبارات عمرانی متمم برای انجام مأموریت مدیریت و حمل‌ونقل و ترافیک

به گفته عبداللهی، بررسی اجمالی لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس مأموریت‌های شش‌گانه، نشان می‌دهد که مأموریت خدمات مدیریت با ۶۵ درصد (معادل ۱۳۱۰ میلیارد تومان) و مأموریت حمل‌ونقل ترافیک با ۴۴ درصد (معادل ۲۰۹۰ میلیارد تومان) به ترتیب بیشترین درصد افزایش را به خود اختصاص داده است.

عبداللهی در خاتمه یادآور شد: که هدف اصلی در کلیه عملیات تامین منابع درآمدی و انجام عملیات عمرانی شهرداری کسب رضایت‌مندی حداکثری شهروندان و توسعه متعادل و متوازن کلان‌شهر تبریز است که هموار شهرداری تبریز با مساعدت مستمر شورای اسلامی شهر سعی در پیاده‌سازی حداکثری این موضوعات اساسی در برنامه‌های سالانه خود دارد.