انتقاد نمایندگان از بی توجهی دولت به اجرای مصوبات مجلس و آمار عجیب بیکاری در آبادان
انتقاد نمایندگان از بی توجهی دولت به اجرای مصوبات مجلس و آمار عجیب بیکاری در آبادان
آرمان تبریز-امروز آخرین جلسه علنی مرداد ماه در بهارستان به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و نمایندگان مردم روز آرامی را پشت سر گذاشتند.

آرمان تبریز-امروز آخرین جلسه علنی مرداد ماه در بهارستان به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و نمایندگان مردم روز آرامی را پشت سر گذاشتند.
به گزارش خبرنگار ما ،در جلسه امروز، گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه یک فوریتی موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا،گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک فوریتی ساماندهی صنعت خودرو،گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان موضوع بند ه تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۸کل کشور،گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت برپایانه فروشگاهی صندوق مکانیزه فروش،ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه تجارت،گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری،گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح استفساریه بند ۲ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم را در دستور کار داشتند.

لایحه موافقت نامه بین ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه اصلاح شد

به دولت اجازه داده می شود نسبت به تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا براساس موافقت نامه مربوط به تاسیس مرکز یادشده اقدام کند.

این طرح که پس از کش و قوس های فراوان و به گفته طراحان با تغییرات اساسی و تغییر نام در مجلس تصویب شده بود از سوی شورای نگهبان مغایر با قوانین بالادستی تشخیص داده شد و برای اصلاح به مجلس بازگشت و بر اساس آن: دولت مکلف به تدوین سند راهبردی فناوری های نوین در صنعت خودروسازی از جمله خودروهای تمام برقی، هیبریدی و خودران شده است همچنین مکلف است در افق سند چشم انداز بیست ساله بسترهای لازم را برای ورود فناوری های جدید و مستقل تولید خودرو با همکاری شرکتهای معتبر خودروسازی جهان و یا به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکتهای فعال موجود فراهم سازد.

نمایندگان در جلسه امروز و به منظور تامین نظر شورای نگهبان لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را اصلاح کردند تا شرایط برای مودیانی که امکان استفاده درست از سامانه های فروشگاهی را به هر دلیل ندارند توسط شرکتهای معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی آموزش، توانمندسازی، نصب، راه اندازی شوند و تا زمان توانمندی این شرکت ها اقدامات مالیاتی را انان را انجام دهند.

لایحه تجارت که از سال ۹۰ در مجلس در حال برسی است یکی از موضوعات مهم کشور است لایحه ای که پیش تر قرار بود بر اساس اصل ۸۵پس از تصویب کمیسیون به قانون تبدیل شود اما شورای نگهبان با آن مخالفت کرد،البته نظر می رسد تنها راه تعیین تکلیف این لایحه با ۱۲۶۱ماده همین باشد،بر همین اساس امروز جهانبخش محبی نیا در اخطاری مرتبط با لایحه مذکور و ایراد شورای نگهبان به بررسی لایحه بر اساس اصل ۸۵ گفت: در این اصل اختیار به نمایندگان داده شده تا در صورت ضرورت وضع قوانین را به کمیسیون های تخصصی ارجاع دهند، لذا شورای نگهبان نباید در مورد ضرورت یا عدم ضرورت اظهارنظر کند.

عبدالرضا مصری در پاسخ به اخطار این نماینده یادآور شد: این موضوع را در هیات رئیسه مجلس مطرح و نتیجه آن را به نمایندگان اعلام خواهیم کرد.

انتقاد نمایندگان از عدم اجرای کامل مصوبات مجلس توسط دولت

چندی پیش عدم ارائه گزارش عملکرد سالانه دولت بر اساس قانون مجلس حاشیه هایی را همراه داشت که در نهایت با ورود شورای حل اختلاف قوا به این موضوع مساله حل وفصل شد اما پس از آن بی توجهی دولت به یکی دیگر از مصوبات مجلس یعنی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز به مساله ای جدید بدل شده است،البته دولت هنوز به روشنی برنامه ی خود را برای این موضوع اعلام نکرده است اما هیچ نشانه ای نیز از دغدغه دولت برای تشکیل وزارت میراث دیده نشده است در کنار این موضوع بی توجهی دولت به مصوبه افزایش حقوق کارمندا نیز مورد انتقاد است به همین دلیل امروز تعدادی از نمایندگان در تذکر شفاهی خود به این موضوع اشاره کردند.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس گفت: مقاومت دولت برای اجرای قوانین در شأن مجلس نیست و لازم است رئیس مجلس تدبیری بیاندیشد تا اجرا شود و موضع صحیح اتخاذ شود تا این مشکل تکرار نشود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز خطاب به مصری رئیس وقت جلسه اظهار کرد: دولت ۷۰ درصد از قوانینی که در مجلس تصویب می شود را در آئین نامه تدوین نکرده است در واقع قانون قابل اجرا نیست، هیات رئیسه باید از شأن مجلس دفاع کند تا قوانین اجرا شود.

همچنین انتقاد از صحبتهای اخیر رئیس سازمان محیط زیست نیز از دیگر موضوعات مشترک نمایندگان در تذکرات شفاهی بود.

نطق میان دستور؛
موسوی لارگانی در نطق میان دستور: شعار جوانگرایی در رسانه‌ها سر می‌دهند ولی در عمل جوان‌زدایی می شود

قمی در نطق میان دستور: مسلمانان از تهدید و تحریم ترامپ نمی‌هراسند

گلمرادی در نطق میان دستور: غفلت مسئولان از مشکلات فقرا در تضاد با سیره علمی و عملی امیر المومنین(ع) است

کعبی در نطق میان دستور: نرخ بیکاری در آبادان بیش از ۳۰ درصد است

ذوالقدر در نطق میان دستور خود: صداوسیما درباره دسترسی غیرمجاز به آرشیوها پاسخگو باشد