افزایش مکانیزاسیون کشاورزی با توزیع ۳۱ هزار تراکتور
افزایش مکانیزاسیون کشاورزی با توزیع ۳۱ هزار تراکتور
آرمان تبریز-گروه صنعتی تراکتورسازی در سال گذشته با توزیع مستقیم ۳۱ هزار دستگاه انواع تراکتور زراعی و باغی بین کشاورزان، ۱۷ صدم اسب بخار در هکتار در ارتقاء ضریب مکانیزاسیون کشاورزی نقش آفرینی کرد.

به گزارش خبرنگار ما در آذربایجان شرقی؛ معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی تراکتورسازی ایران با اعلام این خبر گفت: ارتقاء ضریب مکانیزاسیون کشاورزی یکی از شاخص‌های کلان توسعه بخش کشاورزی است و توان تراکتور‌های توزیعی سال گذشته که براساس آن ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی سنجیده می‌شود در مجموع ۲ میلیون و ۶۹۶ هزار و ۶۸۸ اسب بخار است.

ناصر قربانیان اعداد و ارقام سال ۱۴۰۱ و نقش تراکتورسازی در این بخش را نیز ۱۵ صدم درصد اعلام و اضافه کرد: این رقم با توزیع بیش از ۲۷ هزار دستگاه انواع تراکتور و با مجموع توان ۲ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۳۷۱ اسب بخار در آن سال محقق شده بود.

قربانیان خاطرنشان کرد: رقم توزیع تراکتور و جایگاه آن در مکانیزاسیون برای سال ۱۴۰۰ نیز ۱۱ صدم درصد با توزیع بیش از ۲۰ هزار دستگاه و یک میلیون و ۶۹۸ هزار و ۲۹۰ اسب بخار بود و این در حالی است که این مهم با سرمایه گذاری شخصی کشاورزان محقق شده است.

وی با یادآوری اینکه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اعطای تسهیلات مکانیزاسیون به کشاورزان خریدار تراکتور و بدون هیچگونه مرجع قانونی متوقف شده اظهار کرد: با وجود نبود تسهیلات تراکتورسازی همچنان سیر صعودی در توزیع تراکتور و توان حاصل از آن ادامه دارد که نشان دهنده جایگاه تراکتورسازی در افزایش ضریب مکانیزاسیون و توسعه عملیات ماشینی، تسهیل و کاهش سختی انجام عملیات زراعی و باغی و دامی و در نهایت رفاه بهره برداران کشور، به رغم عدم همکاری و همراهی نهاد‌های مرتبط دارد.

قربانیان گفت: گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در صورت تامین منابع بانکی، آمادگی لازم در فروش تسهیلاتی انواع تراکتور و بالا بردن ضریب مکانیزاسیون در این بخش را دارد.

گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده ادوات کشاورزی با ۹ شرکت اقماری در تبریز، ۲ شرکت در سنندج و ارومیه و ۲ نمایندگی در خارج از کشور فعال است و با حدود پنج دهه فعالیت در زمینه تولید تراکتور، در عرصه تولید ۷۱ نوع انواع موتور در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خودرو فعالیت دارد.