زیاده خواهی اسرائیل بحران های سیاسی و نظامی بسیاری برای جهان در بر دارد
زیاده خواهی اسرائیل بحران های سیاسی و نظامی بسیاری برای جهان در بر دارد
آرمان تبریز-یادداشت از محمدرضا ایازی روزنامه نگار/ زیاده خواهی و ایجاد مناقشه اسرائیل برای ایران یکی از مهم ترین بحران های سیاسی و نظامی نه تنها برای خاورمیانه مدرن، بلکه برای کل جهان است، زیرا وقوع جنگ علنی بدون شک نه تنها پیامدهای منطقه ای، بلکه جهانی را نیز به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛سال هاست که جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی اسرائیل درگیر «جنگ سایه‌ای» بودند اما بدون رسیدن به رویارویی مستقیم نظامی، این درگیری با ابزارهای دیگری از جمله جنگ، از طریق واسطه ها، حملات سایبری، تحریم های اقتصادی و لفاظی های آتشین مشخص شده بود.

اما وقایع هفته های اخیر در خاورمیانه ماهیت این درگیری را تغییر داده است. اولاً، اسرائیل – طبق مستندات و اخبار موجود در عرصه رسانه های بین المللی، با حمله به کنسولگری ایران در سوریه، هنجارهای دیپلماتیک را زیر پا گذاشت. دراین عملیات که در آن ۷ تن از جمله هفت از افسران نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شهید شدند، تنش را افزایش داد.

این رژیم همچنین از آستانه خط قرمزها عبور کرد. پیش از این هرگز این همه پرسنل نظامی ایران در یک حمله مستقیم توسط اسرائیل  شهید یا مجروح نشده بودند. تقریباً بلافاصله، لفاظی‌های  مسولان ارشد نظام جمهوری اسلامی در مقابل این افسار گسیختگی اسرائیل از عرف دیپلماتیک تغییر و به موضع دفاع نظامی و عملیاتی تغییر یافت که پاسخی سریع و چشمگیر راهم در برداشت.

در ۱۳ آوریل ۲۰۲۴، ایران با عبور از خطی که تا به امروز از آن عبور نکرده بود پاسخ داد و حمله مستقیم به خاک اسرائیل را آغاز کرد و نشان داد که زمان بزن در رو به پایان آمده است (بزنی خواهی خورد).

این حمله همچنین از نظر کمی و کیفی با آنچه تهران مستقیماً قبلاً اقدام کرده بود متفاوت بود. دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کرد که حداقل ۱۷۰ پهپاد، ۳۰ موشک کروز و ۱۲۰ موشک زمین به زمین این تهاجم گسترده را پوشش قرار داد.

به هر حال اینک به نظر می رسد جمهوری اسلامی به این پاسخ بسنده کرده است. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد پس از حمله پیامی در شبکه های اجتماعی منتشر کرد که نشان می داد عملیات به پایان رسیده است.

اما یک کارشناس امنیت ملی و خاورمیانه، معتقداست که حمله ایران برای وارد کردن آسیب فیزیکی به اسرائیل نبود. این بیشتر در مورد تلاش برای برقراری مجدد بازدارندگی با اسرائیل پس از حادثه دمشق و نشان دادن قدرت به همراهان خود بود. با انجام این کار، مسولان نظام جمهوری اسلامی  همچنین این پیام را ارسال کردند که اگر اسرائیل اقدامات تهاجمی بیشتری انجام دهد، بی تفاوت نخواهد ماند.

گفته می شود؛عملا بین ایران و اسرائیل از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ تنش وجود دارد به طوری که اسرائیل طی سنوات گذشته عامل و مسئول ترور مقامات ارشد نظامی و دانشمندان مرتبط با برنامه هسته ای ایران در ایران یا سایر نقاط منطقه بوده است!