متاسفانه بین تورم و نابرابری، سنگ همیشه بر فقرا می بارد
متاسفانه بین تورم و نابرابری، سنگ همیشه بر فقرا می بارد
آرمان تبریز-یادداشت/ محمدرضا ایازی روزنامه نگار- آلبرتو فرانچسکو آلسینا، فعال حوزه اقتصاد سیاسی ایتالیایی، در روز ۲۹ آوریل سال ۱۹۵۷ میلادی متولد شد. مدرک کارشناسی رشته اقتصاد را در سال ۱۹۸۱ میلادی از دانشگاه بوکونی میلان گرفت. ولی برای ادامه تحصیل دانشگاه هاروارد را برگزید و درسال ۱۹۸۵ میلادی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و در سال ۱۹۸۶ میلادی موفق به اخذ مدرک دکترای اقتصاد از این دانشگاه شد.

آرمان تبریز-یادداشت/ محمدرضا ایازی روزنامه نگار- آلبرتو فرانچسکو آلسینا، فعال حوزه اقتصاد سیاسی ایتالیایی، در روز ۲۹ آوریل سال ۱۹۵۷ میلادی متولد شد. مدرک کارشناسی رشته اقتصاد را در سال ۱۹۸۱ میلادی از دانشگاه بوکونی میلان گرفت. ولی برای ادامه تحصیل دانشگاه هاروارد را برگزید و درسال ۱۹۸۵ میلادی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و در سال ۱۹۸۶ میلادی موفق به اخذ مدرک دکترای اقتصاد از این دانشگاه شد.سپس به تدریس در همین دانشگاه مشغول شد.

او در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی به عنوان رئیس دپارتمان اقتصاد دانشگاه هاروارد مشغول به کار بود ولی تدریس درحوزه اقتصادی سیاسی را تاکنون هم ادامه داده است. آلسینا در طول سال‌های کاری‌اش در دانشگاه‌های مختلفی به تدریس مشغول بوده است که از جمله آنها می‌توان به دانشگاه استکهلم و موسسه تکنولوژی ماساچوست اشاره کرد.
وی چندین سال به عنوان مشاور ارشد اقتصادی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی کار کرده است که نشان‌دهنده توانمندی‌هایش در حوزه اقتصاد کلان است.

آلبرتو فرانچسکو آلسینا می گوید؛ متاسفانه بین تورم و نابرابری،سنگ همیشه بر فقرا می بارد و زندگی را برآنان ناخوشایدند می کند.

وی اشاره می کند؛بسیاری بر این باور هستند که تورم مالیات بر فقرا است. اثرتوزیعی محدودیت پولی کمترمورد مطالعه قرار گرفته است. دو محقق از بانک مرکزی ایتالیا بحث را دوباره باز کردند و خواستارسیاست های بودجه ای شدند که به بازندگان محدودیت پولی جبران کند.

آلبرتو فرانچسکو آلسینا همچنین تاکید می کند بار تورم برای همه یکسان نیست. این تأثیر بر ضعیف ترین اقشار اجتماعی و آنهایی که درآمد ثابت دارند متمرکز است. هر بار که تورم افزایش می یابد، اگر کنترل نشود، قطبی شدن درآمد افزایش می یابد. بنابراین ما نمی توانیم بدون توجه به توزیع درآمد با تورم مبارزه کنیم.

اگرچه همه می‌دانند که تأثیر رشد قیمت با درآمد قابل تصرف نسبت معکوس دارد، یعنی درآمدهای بالاتر را کمتر ازدرآمدهای پایین‌تر تحت تأثیر قرار می‌دهد، درک پدیده مرتبط با توزیع درآمد زیربنای رشد قیمت دشوار است.

برای درک اینکه چگونه و تا چه اندازه رشد تورم بر درآمد تأثیر می گذارد، لازم است یک سری عملیات به ویژه با توجه به نوع کالاهای مصرفی انجام شود. ما فقط مواد غذایی، انرژی-گاز و سوخت را در نظر می گیریم که بنا به تعریف، در دسته کالاهای به اصطلاح تراکم ناپذیر قرار می گیرند، یعنی کالاهایی که برای هر انسانی ضروری است.

منظور از فقر شدید چیست؟

مفهوم فقر شدید به فقدان منابع کافی برای تامین نیازهای اساسی زندگی از جمله آب آشامیدنی سالم، غذا، مسکن و خدمات بهداشتی اشاره دارد.

ارائه تعریفی از فقر آسان نیست، زیرا می توان جنبه های مختلفی را در نظر گرفت:

     درآمد: فردی فقیر است که درآمدش کمتر از آستانه فقر کشوری باشد که در آن زندگی می‌کند، که بر اساس موجودی اقتصادی برای خرید مایحتاج اولیه محاسبه می‌شود.

     نیازهای اساسی: این دیدگاه علاوه بر درآمد، نیاز جمعیت به داشتن ساختارها و خدمات اولیه اجتماعی را نیز در بر می گیرد که بتواند از فقر جلوگیری کند.

     فرصت ها: فقر علاوه بر در دسترس بودن اقتصادی، امکان اعمال برخی حقوق مانند داشتن غذای مقوی، مسکن امن و تمیز، تحصیلات کافی و غیره را در بر می گیرد.

ارتباط بین فقر و حقوق بشر بسیار قوی است، در اعلامیه وین و برنامه اقدام کنفرانس جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۹۳ آمده است: «وجود فقر شدید گسترده مانع از برخورداری کامل و مؤثر از حقوق بشر می شود. کاهش فوری و حذف نهایی آن باید بالاترین اولویت برای جامعه بین‌المللی باشد.»

تعریف دیگری از فقر بر اساس رویکرد حقوق بشر و توانمندی ها، ناتوانی در دستیابی به حداقل سطوح قابل قبول از توانمندی های اساسی را در نظر می گیرد. توانایی هایی که علاوه بر تغذیه، سلامت (شامل محافظت در برابر خطر مرگ و میر نوزادان) و مسکن، همچنین آموزش، شناخت، کرامت و بالاتر از همه امکان انتخاب زندگی برای انجام دادن، در نتیجه میزان رعایت حقوق انسانی را نیز شامل می شود. یا برعکس نقض شده است.

انتخاب تعریف فقر نه تنها برای سنجش آماری پدیده بلکه برای اتخاذ راهبردهای مناسب برای مبارزه با آن مورد استفاده قرار می گیرد. اگر فقط کمبود درآمد را در نظر بگیریم، راهبردهای کاهش فقر با رشد اقتصادی مرتبط است. به طور کلی، فقط از متغیرهای اقتصادی استفاده می‌شود، زیرا سایر جنبه‌ها، اگرچه مهم در نظر گرفته می‌شوند، اما اندازه‌گیری آن دشوارتر است.

از سال ۱۹۸۱، بانک جهانی شروع به مطالعه مشکل فقر شدید،جمع‌آوری اطلاعات در مورد درآمد و توسعه اقتصادی درجهان کرد تا حدی پولی که زیر آن می‌توان فقر شدید را محاسبه کرد، با این ایده اساسی که باید منعکس کننده هزینه باشد.