لزوم انسداد ۱۰ هزار چاه حوضه آبریز دریاچه ارومیه
لزوم انسداد ۱۰ هزار چاه حوضه آبریز دریاچه ارومیه
آرمان تبریز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: انسداد ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ضروری است و باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

به گزارش آرمان تبریز، یوسف غفارزاده اهتمام جدی نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و نظارتی را در جمع آوری و مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز اطراف دریاچه ارومیه خواستار شد و افزود: برای اجرایی شدن این موضوع همکاری دستگاه قضائی و دادستانی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی مهم و تاثیرگذار است.

وی وجود ۱۰ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حوزه استحفاظی آذربایجان شرقی را غیر قابل تحمل برای شرایط اقلیمی منطقه دانست و اظهار کرد: از سال ۱۳۹۴ تاکنون که ستاد احیای دریاچه ارومیه فعالیت‌های خود را عملیاتی کرده است، تاکنون هشت هزار و ۶۵۲ حلقه چاه با هماهنگی دادستانی مرکز استان و نیروی انتظامی مسدود شده است.

غفارزاده این تعداد انسداد چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را تنها ۴۶ درصد کل چاه‌های حفر شده دانست و ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده باید سالانه به طور متوسط حدود ۲ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مسدود شود که سال گذشته در حوزه آذربایجان شرقی ۹۱۲ حلقه چاه با دستور قضائی بسته شد.

وی صدور حکم قضائی را برای انسداد هر حلقه چاه را ضروری و بر اساس مفاد قانونی لازمه اجرای حکم دانست و یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع برای جامعه بومی و کشاورزی منطقه، بسته شدن هر حلقه چاه آثار و تبعات بسیار مختلفی دارد که باید فرهنگ سازی برای توجیه جامعه محلی از سوی اهالی رسانه انجام شود.

مدیرعامل آب منطقه آذربایجان شرقی نصب کنتور‌های هوشمند در چاه‌های مجاز اطراف دریاچه ارومیه را یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اقدامات این مجموعه برای جلوگیری از هدررفت آب‌های زیرزمینی برشمرد و گفت: تاکنون ۶۰ درصد مجموع این چاه‌ها در حوضه آبریز دریاچه در آذربایجان شرقی شامل ۶ هزار و ۲۸۵ حلقه نصب کنتور‌های هوشنمند اجرایی شده است.

غفارزاده اضافه کرد: بر اساس تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه از مهر ماه پارسال با قطع اضافه برداشت‌های چاه‌های دارای کنتور‌های هوشمند، به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است که روند خشکیدن و کاهش تراز آبی آن از اواخر دهه ۷۰ آغاز شده و سالانه ارتفاع آن حدود ۴۰ سانتی متر کاهش یافته است.

اردیبهشت امسال ۹ راهبرد جدید برای تسریع در نجات این پهنه آبی و استمرار روند فعلی با ۲۳ هزار میلیارد ریال اعتبار تصویب شد.

بر اساس آخرین آمار‌های موجود تراز آب دریاچه ارومیه ۴۷ سانتی متر نسبت به اوایل امسال افزایش داشته است. طبق اعلام ستاد احیای دریاچه ارومیه هم اکنون افزون بر ۷۳ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد.