تولید ۳۹ هزار و ۲۸۵ تن هلو در استان آذربایجان شرقی
تولید ۳۹ هزار و ۲۸۵ تن هلو در استان آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از تولید ۳۹ هزار و 285 تن هلو در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

آرمان تبریز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از تولید ۳۹ هزار و ۲۸۵ تن هلو در استان آذربایجان شرقی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مهندس علی رخ افروز در حاشیه دومین جشنواره استانی هلوی شهر شندآباد با اشاره به وضعیت باغات هلو در استان گفت: سطح زیر کشت باغات هلو سه هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۳۹ هزار و ۲۸۵ تن رتبه سیزدهم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
ادامه داد: حدود ۳۵ درصد محصول معادل ۱۳ هزار و ۷۴۹ تن به صورت فرآوری شده در واحدهای فرآوری استان و کشور مصرف می شود و حدود ۶۵ درصد معادل ۲۵ هزار و ۵۳۶ تن به صورت تازه خوری در داخل استان و استان های همجوار مصرف می شود.
وی با بیان اینکه به دلیل بالا بودن کیفیت، محصول تولیدی به روسیه و کشورهای همجوار صادر می شود، گفت: شهرستان شبستر از مجموع بیش از سه هزار و ۱۰۰هکتار از باغات هلو در استان ، حدود ۳۹ درصد سطح زیر کشت باغات هلو در سطح استان دارد و در تولید هلو جزو شهرستان های برتر تولید هلو در استان بوده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان افزود: شهرستان شبستر بیشترین سطح زیرکشت باغات هلو به مساحت حدود هزار و ۲۱۸ هکتار رتبه اول را در استان به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به متوسط تولید هلو در سطح کشور و استان نیز گفت: متوسط تولید هلو در سطح کشور در هکتار ۱۱.۵ تن و در استان ۱۲ تن در هکتار است که این مقدار در باغات درجه یک ۴۵ تن می باشد.