رسانه ها در قبال همجمه ها برعلیه نهاد وکالت روشنگری کنند
رسانه ها در قبال همجمه ها برعلیه نهاد وکالت روشنگری کنند
آرمان تبریز-رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی از برگزاری جشن سالروز" استقلال نهاد وکالت "و روز وکیل در تبریز خبرداد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛حسن فرهودی نیا در معیت اعضای هیات مدیره این کانون درنشست رسانه ای با خبرنگاران گفت: در این جشن که فردا جمعه از ساعت ۱۶ چهارم اسفندماه جاری در سالن همایش های خاوران آغاز می شود ، شخصیت های حقوقی ، قضایی از قوه قضاییه ، وکلا ،‌حقوقدانان و مقام های ارشد محلی حضور خواهند داشت .

وی افزود: این جشن با رویکرد پاسداری از استقلال نهاد وکالت و ضرورت دفاع از حقوق ملت برگزار می شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی تصریح کرد: انتظار می رود؛ رسانه ها و خبرنگاران نسبت به بی مهری ها و شیطنت هایی که در قالب سریال های و ظنزها علیه نهاد وکالت صورت می گیرد، روشنگری کنند و تصویر درست از رسالت و خدمات آن به جامعه ارائه دهند و در روشنگری خدمات این نهاد مردم را بیشتر آگاه نمایند.

فرهودی نیا خاطر نشان شد: این نهاد به رغم خدمات بزرگ و رایگان و اینکه ریالی از دولت بودجه دریافت نمی کند، اما همچنان با هجمه های ناصواب و نامهربانی های فزاینده رو به روست.

رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به پایه گذاری و شکل گیری این نهاد در سال ۱۳۳۱ به همت زنده یاد دکتر مصدق گفت : نهاد وکالت یکی از بال های قوه قضاییه است که وطیفه و مسوولیت دفاع از حقوق مردم را بر عهده دارد.

فرهودی تاکید کرد؛ به رغم همه تمام همجمه ها و ناملایمات بر علیه نهاد وکالت باید بپذیریم که کانون ماندنی است و اطمینان داریم با تدبیر، منطق و گفت وگو و همراهی ازاین دوره با موفقیت عبور خواهیم کرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به برخی از برخورد های دو گانه در باره کانون های وکلای دادگستری با وکلای مرکز وکلای قوه قضاییه گفت: با توجه به علاقه بسیاری از وکلای این مرکز برای انتقال به کانون های وکلای دادگستری آمادگی دارم بدون دریافت بودجه با این مرکز ادغام شویم تابه صورت یکپارچه و هماهنگ در امر وکالت از حقوق ملت دقاع کنیم .

صالح مولاخواه بازرس و عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی هم در این نشست خبری به آثار زیان بار قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار اشاره کرد و گفت : این قانون به شدت به اعتبار و جایگاه علمی نهاد وکالت لطمه زده و آن را تا سطح صنف کفش فروشی ها پایین آورده است .

وی افزود: تصویب کنندگان این قانون بدون توجه به ظرفیت و امکانات آموزشی و فنی کانون های وکلای دادگستری و قوه قضاییه به بهانه امر اشتغال ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت در این کانون ها را سالانه به بیش از شش و هفت برابر افزایش داده و مشکلات فراوانی را برای مردم ، کارآموزان و کانون ها به وجود آورده اند.

بازرس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی متذکر شد:براساس بررسی های به عمل آمده  و با استفاده از این قانون شرکت کننده ی در آزمون وکالت با نمره پایین تر از ۴/۸۵ به عنوان کارآموز وکالت به کانون ها تحمیل شده که با این سطح علمی آینده به شدت نگران کننده و فاجعه بار برای نهاد وکالت در جامعه رقم زده است.

مولاخواه ادامه داد : این قانون به راحتی لیسانس های بیکار حقوق را به وکیل بیکار تبدیل کرده به گونه ی که به زودی در شهرها و بخش های شاهد راه اندازی ” اسنپ های حقوقی ” خواهیم بود.

این وکیل و استاد دانشگاه نسبت به پیامدهای اجرای قانون مذکوردر لطمه به استقلال و جایگاه وکیل مدافع در جامعه هشدار داد و گفت : همه کانون های وکلای دادگستری از اجرای این قانون به شدت متضرر شده و در صدد اصلاخ آن هستند.

وی ادامه داد:همه همکاران ما و به ویژه کانون های وکلای دادگستری در سراسر کشور با همه توان برای بازنگری و اصلاح این قانون وارد عمل شده و امیدوار هستند در مجلس آینده حداقل بتواند این قانون را به نفع مردم و نهاد وکالت اصلاح کنند.

اکبررضاپور فرد عضو دیگر هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی نیز گفت :  لازمه دفاع از حقوق ملت علم و تخصص است که متاسفانه قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار این امر را در نهاد وکالت بی  اعتبار ساخته و مردم را درگیر کرده است.

وی افزود:با اجرای این قانون شرکت کنندگان در آزمون کار آموز وکالت با نمرات پایین می توانند وارد وکالت شده و وکیل پایه یک دادگستری شوند، ضمن اینکه امکانات فنی و آموزشی کانون های وکلای دادگستری ها و نیز محاکم و دادگاه ها به هیچ وجه پاسخگوی این همه وکیل و کارآموز  نیست .

رضایورفرد با اشاره به بنیان و استحکام قوانین حقوقی قدیمی گفت : برخلاف انتظار ، قوانین حقوقی که در سال های اخیر دست خوش تحول و اصلاح قرار گرفته اند ، به جای دستاورد ، مشکلات جدیدی را برای جامعه وکالت و مردم به بار آورده ، به گونه ی که دولت مجبور به تعدل و اصلاح دوباره شده است.

وی اشاره کرد: درحالی که حتی در کشوری مثل افغانستان نهاد وکالت مستقل از حاکمیت است اما در کشور کهن ایران این استقلال تحت تاثیر برخی حاشیه ها و قوانین به شدت آسیب دیده و زیر سووال رفته است.

رضاپورفردگفت: بدنه کانون های وکلای دادگستری کشور مملو از نیروهای معتقد و خبره هستند و این نهاد نباید به علت اینکه شاید تعداد اندکی از وکلای  مرکز نشین که شاید همسو با حاکمیت نباشند چوب بخورد و قربانی شود و استقلال آن زیر سووال برود.

وی ادامه داد: همانگونه که در مبحث حقوق ملت در قانون اساسی تصریح شده نهاد وکالت به معتای خاص آن  مدافع حقوق ملت است ولی متاسفانه شاهد هستیم  که  این نهاد هر روز به  بهانه های مختلف و زیر لوای تصویب برخی قوانین تضعیف می شود که به هیج وجه به نفع ملت و کشور نیست.

​وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۳۰۹ وکیل عضو کانون وکلای استان هستند، گفت: درصدی از وکلای استان به دلیل اینکه بحث وکالت و موضوع وکالت قائم به شخص شده است و فرد در انتخاب وکیل اختیار کامل دارد و همچنین با توجه به اینکه قوانین موجود باعث شده تعداد وکلای عضو کانون افزایش پیدا کند و تعدادی به صورت غیرکارشناسی مازاد بر ظرفیت، وارد بازار کار می‌شود که این دلایل باعث افزایش آمار بیکاری وکلا می‌شود.

گفتنی است:امروزه اهمیت شغل وکالت به عنوان یکی از موضوع مهم بر کسی پوشیده نیست و قانون‌گذار در اصل ۳۵ قانون اساسی، نهاد وکالت قرار دارد.