شهردار موفق کیست؟
   شهردار موفق کیست؟
آرمان تبریز- احمد بایبوردی ؛شهردار هر شهر، یکی از مهمترین مدیران آن شهر است. اهمیت این پست مستلزم آن است كه متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، شهرداری مدیریت محلی شهر را بر عهده دارد و وظایف شهرداری زیر نظر او انجام می گیرد. روز به روز بر نقش و جایگاه شهرداری اضافه می شود به همین دلیل نسبت به انتخاب آن حساسیت زیادی وجود دارد.

آرمان تبریز- احمد بایبوردی ؛شهردار هر شهر، یکی از مهمترین مدیران آن شهر است. اهمیت این پست مستلزم آن است که متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، شهرداری مدیریت محلی شهر را بر عهده دارد و وظایف شهرداری زیر نظر او انجام می گیرد. روز به روز بر نقش و جایگاه شهرداری اضافه می شود به همین دلیل نسبت به انتخاب آن حساسیت زیادی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ما؛ شهردار شایسته باید توانایی لازم را در شناسایی مولفه‌ها و پارامترهای دخیل در مدیریت بهینه‌ی شهری و تامین زمینه‌های لازم برای رفاه شهروندان داشته باشد.ملاک اصلی در انتخاب شهردار مناسب شناسایی و اولویت‌بندی معیارهایی است که یک فرد باید برای شهردار شدن در یک کلانشهر با معضلات عدیده زیرساختی، ترافیکی و زیست محیطی در عین داشتن منابع غنی انسانی داشته باشد.متاسفانه همین معضل اولویت‌بخشی منافع فردی و گروهی اعضای شورا و دیگر اعضای دخیل در انتخاب یک شهردار باعث شده آنگونه که باید، در انتخاب شهردار، شایسته سالاری در اولویت قرار نگیرد و بیشتر میزان حصول به منابع افراد دخیل در انتخاب شهردار و امتیازهای بعد از انتخاب شهردار،اهمیت بیشتری داشته باشد و البته امیدوارم در آینده اینگونه نباشد و منتخبین شورا به وعده‌های خود در این خصوص عمل کنند.

شهردار به عنوان یک مدیر شایسته باید بداند که بهترین نوع مدیریت، بهترین و بیشترین استفاده از منابع غنی انسانی متخصص در حوزه‌های مختلف شهری و زیست محیطی در قالب کمیته‌های تخصصی و مشورتی و اجرایی کردن اموریست که در کمیته های مذکور کارشناسی و مصوب شده است.مدیریت در شهرداری دائمی نیست و لذا استفاده و آموزش افراد متخصص برای شهرداری یک فرصت خواهد بود.باید از افکار و ایده‌های جوانان به درستی برای توسعه شهری استفاده شود چراکه توانمندی بالایی در بین جوانان وجود دارد.

نحوه همکاری بین مدیریت شهری و سازمانهای مردم نهاد همدان به دیدگاه‌های مختلفی بستگی دارد این دو بخش باید از ظرفیتها و توانمندیهای یکدیگر برای رشد شهری استفاده کنند که البته مقداری دشوار است.اگر قرار است شهرداری تبریز درحوزه فرهنگی پروژه یا برنامه‌ای را اجرایی کند بهترین کار این است که کار به همین سمن ها واگذار شده و به جای کمکهای مالی از آنها در اجرا استفاده و از این طریق مشکلات مالی آنها را نیز برطرف کرد.

هر فعالیت جهادی موفق که در هرکجای کشور توسط هرمدیر توانمندی اجرایی می شود باید مورد قدردانی قرار گیرد. مدیران باید توان ریسک پذیری داشته باشند. مدیر موفق معطل بودجه و اعتبار نمی شود و با قدرت و جسارت بدنبال تکمیل طرح های عمرانی خواهد رفت.چنین مدیری در قالب شهردار فردی موفق خواهد بود.

​مهمترین شاخصه ها و برنامه های آشهرداران موفق ​توجه به پیشرفت شهر در زمینه های مختلف، توجه به محیط زیست، گردشگری، پیگیری برنامه های فرهنگی و اقتصادی و رسیدن به درآمد پایدار برای شهرداری ​وتوجه ویژه به ​طرح تفصیلی شهر می باشد .ایجاد واحد مشاوره در شهرداری برای راهنمایی شهروندان، تسهیل در امور جوانان، توجه به قشر کم درآمد جامعه، زیبا سازی شهر، حمل و نقل عمومی به روز و کارآمد، ایجاد فضای سبز با طرحهای جدید و مدیریت فضای سبز شهری ، ، توجه به مبلمان شهری و میراث فرهنگی، احداث پارکینگ در خیابانهای اصلی و پر تردد باید توسط یک شهردار موفق در شهر عملیاتی شوند.

در انتها فرمایشات جالب جناب ​آقای دکتر نصر اصفهانی را توصیه می شود مدیران موفق در برنامه کاری شان لحاظ نمایند آورده می شود باشد که مورد توجه وعمل قرار گیرد.

۱.​اگر در برخورد با فردی مرتکب خطا شدید، اگر اقدامی غیرمنصفانه از شما سر زد، اگر تندخو شدید، به آن اذعان کنید و عذر بخواهید. گمان نکنید که این کار از حیثیت شما می‌کاهد.

۲.​از زیردستان خود بخواهید نظرشان را در مورد طرز مدیریت شما ابراز نمایند. اجازه دهید که آنان بدانند که شما میل به اصلاح خود دارید.

۳.​اجازه دهید کارکنان به راحتی با شما مخالفت کنند. به تفاوت دیدگاه‌ها احترام بگذارید. تعارض سازنده را تشویق کنید، دیگران را به خاطر داشتن نظرات متفاوت مجازات نکنید.

۴.​از کارکنان خود بخواهید که به همراه انتقاد، پیشنهاد خود را ارائه نمایند. انتقادی که به همراه پیشنهاد باشد می‌تواند بسیار مفید باشد.

۵.​به خاطر داشته باشید که یک​مدیر اثربخش​فردی نیست که راه‌حل‌های بی کم و کاست ارایه می‌دهد. مدیر اثربخش فردی است که ارائه راه‌حل از سوی کارکنانش را تسهیل می‌کند. مدیر راهنما و مربی است، نه اینکه بخواهد به تنهایی حلال همۀ مسایل باشد.

۶.​برای ایجاد فرهنگ​خود توانمند‌سازی​سرمایه‌گذاری کنید. از خود و افرادتان انتظار داشته باشید که همواره به فکر توانمند ساختن خود و دیگران باشند. در نظر داشته باشید که توانمندسازی را پایانی نیست.

۷.​به علائق اصلی خود توجه کنید. کاری متناسب با علاقۀ خود را بپذیرید تلاش در کاری را بپذیرید که با علاقه شما سازگاری داشته باشد.

۸.​همواره مسایل را فرصتی برای رشد و بالندگی در نظر بگیرید. در دل مسایل فرصت‌هایی نهفته است. هنگام مواجهه با مسایل علاوه بر حل مسأله، تلاش کنید فرصت‌ها را در جهت اهداف سازمان مورد بهره‌برداری قرار دهید.