محمدرضا شمس در مهرواره داستان آفرینش: موفقیت نوجوانان داستان‌نویس مرهون تلاش‌های مربیان کانون است
محمدرضا شمس در مهرواره داستان آفرینش: موفقیت نوجوانان داستان‌نویس مرهون تلاش‌های مربیان کانون است
آرمان تبریز-محمدرضا شمس، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان معتقد است نوقلمان عضو مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نسبت به دیگر هم‌سالان خود در حوزه داستان‌نویسی پیشروتر هستند.

آرمان تبریز-محمدرضا شمس، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان معتقد است نوقلمان عضو مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نسبت به دیگر هم‌سالان خود در حوزه داستان‌نویسی پیشروتر هستند.
به گزارش خبرنگار ما، این نویسنده در جریان برپایی نخستین مهرواره داستان آفرینش در تبریز گفت: این موفقیت‌ها مرهون تلاش‌های مربیان مراکز کانون سراسر کشور است که به خوبی با بچه‌ها به فعالیت‌های ادبی می‌پردازند و این کار به‌نظر من بسیار مفید است.
نویسنده کتاب «خواب و پسرک» با بیان این که ارزیابی او از کیفیت خوب آثار نوجوانان شرکت‌کننده در مهرواره آفرینش کانون، نشات‌گرفته از مطالعه داستان‌های آن‌ها، حضور در مراکز کانون سراسر کشور و شرکت نشست‌های تخصصی اعضای مراکز کانون است، تاکید کرد: اگر این بچه‌ها کار خود را به‌خوبی ادامه بدهند و به بیراهه نروند، نویسندگان خوبی خواهند شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مربیان مراکز کانون می‌تواند هدایت این نوجوانان را با زیرکی و درایت انجام بدهند.
شمس، لزوم افزایش دانش مربیان کانون را نیز یادآور شد و تصریح کرد: دانش این مربیان در حوزه داستان‌نویسی و نسبت به نوجوانان باید افزایش یابد و برای این کار  باید کارگاه‌هایی نیز با حضور نویسندگان و استادان داستان‌نویسی برای مربیان برگزار شود، چرا که اگر قرار است این بچه‌ها آینده درخشانی داشته باشند نیازمند راهنمایی و حمایت کانون هستند.
این نویسنده و مترجم حوزه کودک و نوجوان در مورد مهرواره داستان آفرینش – که در آن ۸۶ نوجوانان برگزیده ایرانی داستان‌های‌شان را برای نویسندگان و رمان‌نویسان مطرح کشور می‌خوانند، اظهار نظر کرد و افزود: هرقدر این جشنواره‌ها و مهرواره‌ها بیشتر برگزار شود برای این نوجوانان مفیدتر خواهد بود. همین که چند نویسنده با نوجوانان داستان‌نویس تعامل و گفت‌وگو می‌کند بی‌تردید برای آن‌ها مفید است.
شمس همچنین درباره‌ی نحوه برپایی کارگاهی که او به‌عنوان مدرس در آن حضور داشت، توضیح داد و گفت: در کارگاه‌هایی که با نوجوانان در این مهرواره داشتم از آن‌ها خواستم تا مشکلات‌شان و ایرادهای کار را بیان کنند. وقتی بحث صورت می‌گیرد به یقین کارساز و پیش برنده خواهد بود.

محمدحسن شهسواری:
جنون نوشتن از استعداد داستان‌نویسی مهم‌تر است
محمدحسن شهسواری نویسنده و روزنامه‌نگار که به‌عنوان مدرس کارگاه‌های داستان‌نویسی نخستین مهرواره آفرینش به تبریز سفر کرده است، جنون نوشتن و بسترسازی فرهنگی در کنار استعداد ذاتی، پیش‌زمینه موفقیت نوقلمان و نوجوانان علاقه‌مند به داستان‌نویسی عنوان کرد.
وی در حاشیه این رویداد ادبی گفت: من پیش‌تر ۱۳ داستان این نوجوانان را خوانده بودم که به من در بیان مطالب کارگاه بسیار کمک کرد به‌نظرم سطح کیفی آثار آن‌ها به‌ویژه در بحث زبان داستانی به مراتب بالاتر از انتظار من بود.
او در توضیح مطالبی که در کارگاه بیان کرده است، افزود: در داستان‌نویسی چندان اعتقادی به تکنیک ندارم، و در نهایت شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد از نویسندگان با شگردهای داستان‌نویسی آشنا باشند چراکه پایه‌ی اصلی نوشتن، شگردهای زبان است به همین دلیل در کارگاه‌ها روی این موضوع تاکید داشتم.
نویسنده رمان «شهربانو»، ضعف در صحنه‌نویسی را یکی از ایرادهای اصلی داستان‌های ایرانی عنوان کرد که این آثار با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
شهسواری توجه به فرم به‌جای اصل داستان را مشکل دیگر آثار داستانی ایرانی و آثار نوجوانان دانست و گفت: نیمی از زمان این کارگاه‌ها را صرف طرح مساله
روند خلق هنری کردم و به نوجوانان توضیح دادم که ما اثر هنری را نمی‌نویسیم اثر هنری وجود دارد و ما خودمان را به آن نزدیک و آن را کشف می‌کنیم.
او اشتیاق به نوشتن را به جنون تعبیر کرد و ادامه داد: داشتن استعداد برای نوشتن کافی نیست بلکه شما باید در کنار استعداد، جنون نوشتن داشته باشید و پس از آن نیز بسترسازی فرهنگی بسیار اهمیت دارد.
نویسنده کتاب «مرداد دیوانه»، درباره‌ی بسترسازی فرهنگی توضیح داد: نگاه خانواده‌ها این است که فرزندان با استعداد آن‌ها چرا باید به جای پزشک‌شدن یا پولدار شدن به سمت داستان‌نویسی روی بیاورند؟ به همین دلیل بچه‌ها وقتی از اینجا بیرون بیایند، دیگر نویسندگی را دنبال نمی‌کنند.
این نویسنده و روزنامه‌نگار با بیان این که اهدای جایزه، چاپ کتاب و نشر این داستان‌ها در مجله‌ها و رسانه‌ها بخشی از همین بسترسازی فرهنگی است، تصریح کرد: در برخی کشورها مدام این داستان‌ها را در مجله‌ها و سایت‌ها منتشر می‌کنند و آن را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند و این بخش مهمی از این بسترسازی است در حالی که امروز در ایران این بخش بسیار کم‌رنگ شده است.
شهسواری همچنین برگزاری مهرواره داستان آفرینش را یکی از این بسترها

دانست که دایم باید تکرار شود و در برگزاری آن وقفه‌ای ایجاد نشود تا یک جریان فرهنگی را به وجود آوریم.
نویسنده مجموعه ‌داستان «تقدیم به چند داستان کوتاه» درعین حال درباره‌ی نوجوانان برگزیده مهرواره داستان آفرینش کانون اظهارنظر کرد: این نوجوانان را بااستعدادترین آدم‌هایی دیدم که در این سن داستان می‌نویسند. این ذهن خلاق و زبان برای یک نوجوان ۱۶ ساله به‌واقع حیرت‌انگیز است.
گفتنی است، در نخستین مهرواره داستان آفرینش و در کنار کارگاه‌های تخصصی ویژه نوجوانان، کارگاه‌هایی نیز برای افزایش دانش تخصصی مربیان کانون با حضور چند نویسنده و پژوهش‌گر این حوزه برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است، مهرواره داستان آفرینش با حضور ۸۶ عضو برگزیده و ارشد داستان‌نویس انجمن‌های ادبی آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور از ۱۴ تا ۱۷ مرداد به میزبانی کانون استان آذربایجان شرقی در تبریز در حال برگزاری است.