سردبیر روزنامه سازندگی: شکست در انتخابات ۱۴۰۰ عامل برکناری کرباسچی از دبیرکلی کارگزاران/ “مرعشی می‌تواند کاندیدای ۱۴۰۴ باشد”
سردبیر روزنامه سازندگی: شکست در انتخابات ۱۴۰۰ عامل برکناری کرباسچی از دبیرکلی کارگزاران/ “مرعشی می‌تواند کاندیدای ۱۴۰۴ باشد”
آرمان تبریز-اکبر منتجبی سردبیر روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران از دلایل تغییر دو سال قبل کرباسچی از دبیرکلی حزب کارگزاران پرده برداشت.

آرمان تبریز-اکبر منتجبی سردبیر روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران از دلایل تغییر دو سال قبل کرباسچی از دبیرکلی حزب کارگزاران پرده برداشت.

روز پنجشنبه (۹ آذرماه) اولین جلسه شورای مرکزی جدید حزب کارگزاران سازندگی تشکیل شد و سید حسین مرعشی برای بار دوم به دبیرکلی این حزب برگزیده شد و محسن هاشمی نیز در سمت رئیس شورای مرکزی حزب باقی ماند.
از ابتدای تأسیس حزب کارگزاران سازندگی در آستانه انتخابات مجلس پنجم در دولت دوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکنون، غلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران دبیرکلی را به‌عهده داشت اما ۱۸ آبان ۱۴۰۰، محمد عطریانفر از انتخاب ناگهانی مرعشی به‌جای کرباسچی خبر داد.

حزب کارگزاران در آن زمان توضیح روشنی دراین‌باره نداد اما اکبر منتجبی سردبیر روزنامه سازندگی ارگان حزب، در سرمقاله امروز خود گفته است که انتخاب عبدالناصر همتی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در تغییر دبیرکل بی‌تأثیر نبود و تلاش کرباسچی و برخی در حزب برای حمایت از او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و عدم توفیق در کشاندن مردم پای صندوق‌های رأی برای کرباسچی هزینه‌زا شد.

به‌گفته وی، از آنجا که دبیرکل، مسئول مستقیم سیاست‌ها و راهبردهایی است که انتخاب می‌کند و اگر شکست بخورد مورد نقد قرار می‌گیرد، کرباسچی علی‌رغم میل خود با رأی شورای مرکزی تغییر کرده است؛ در دوره جدید هم مرعشی تمایل داشته است محسن هاشمی دبیرکل حزب شود اما اعضای حزب به توصیه و خواست وی عمل نکردند و مجدداً مرعشی را انتخاب کردند.

منتجبی کارگزاران را حزبی صندوق‌محور دانسته است که اگر قرار باشد انتخاباتی با مشارکت گسترده برگزار شود، اولین حزبی است که پا پیش می‌گذارد. اشارات منتجبی حاکی ازین است که احتمالاً کارگزاران برای انتخابات مجلس برنامه‌ریزی خواهد کرد اما فعلاً به‌صراحت از این برنامه حرف نزده است.

کارگزاران در انتخابات سال ۹۸ که جبهه اصلاحات از معرفی لیست خودداری کرد، فهرستی تحت عنوان یاران هاشمی روانه کارزار انتخابات کرده بود. محمد قوچانی چندی قبل گفت که قرار بود جبهه اصلاحات از این فهرست حمایت کند اما در نهایت پشت کارگزاران را خالی کرده‌اند.

در سرمقاله امروز کارگزاران اما اشارات از انتخابات مجلس فراتر رفته و سخن از انتخابات ۱۴۰۴ است. منتجبی با بیان اینکه این حزب، رئیس‌جمهورپرور است، مدعی می‌شود که برخی افراد شورای مرکزی از گذشته تا کنون در قد و قامت ریاست‌جمهوری هستند و از حسین مرعشی، اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی به‌عنوان کاندیدای بالقوه برای ۱۴۰۴ یاد می‌کند.

وی نوشته است که اگر شرایط فراهم باشد، کارگزاران می‌تواند دبیرکل خود را در مقام کاندیدای ریاست‌جمهوری معرفی کند و حتی معاون اول و اعضای دولت را نیز پیشاپیش اعلام کند.