اسرائیل از یک سال پیش می‌دانست حماس قصد حمله دارد
اسرائیل از یک سال پیش می‌دانست حماس قصد حمله دارد
آرمان تبریز-یک نشریه آمریکایی فاش کرد، رژیم صهیونیستی از سال گذشته میلادی از طرح حمله حماس به مرزهای خود خبر داشته است.

آرمان تبریز-یک نشریه آمریکایی فاش کرد، رژیم صهیونیستی از سال گذشته میلادی از طرح حمله حماس به مرزهای خود خبر داشته است.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رژیم صیهونیستی بیش از یک سال پیش از حمله در هفتم اکتبر و عملیات طوفان الاقصی به نقشه‌های جنگی حماس برای حمله به جنوب اراضی اشغالی دست یافته بود، اما از آنجا که باور داشت چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد، کاری نکرد.
یک سند ۴۰ صفحه‌ای با نام رمز “دیوار اریحا” توسط مقام‌های رژیم صهیونیستی به تفصیل نوع حمله حماس پرداخته بود؛ اما مقامات نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی این تهدید را رد کردند، چون مقام‌های اسرائیلی این طرح را برای اجرا توسط حماس بسیار دشوار انگاشته بودند.

به گزارش نیویورک تایمز، این سند، تاریخ خاصی را ذکر نکرده است، اما به عنوان طرح اولیه حمله‌ای اشاره می‌کند که با “دقت تکان دهنده” دنبال شد.

در این طرح به استفاده از پهپاد برای غیرفعال کردن دوربین‌های امنیتی، مسلسل‌ها در سراسر مرز بین غزه و اراضی اشغالی، راکت‌هایی که در آغاز حمله شلیک می‌شوند و همچنین ورود مردان مسلح به شهرک‌ها اشاره شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایز، این سند شامل اطلاعاتی حساس درباره نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی و مراکز فرماندهی است.

به گزارش این روزنامه، این سند در حالیکه تصویر واضحی از حمله‌ای را ترسیم می‌کرد که در نهایت به نتیجه رسید، توسط دایره وسیعی از مقام‌های نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی که آن را بررسی کردند، رد شد؛ چون کارشناسان این طرح را فراتر از توانایی‌های حماس می‌دانستند. اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم یا دیگر رهبران سیاسی این سند را دیده‌اند یا خیر، مشخص نیست.

پس از اینکه این سند توسط مقام‌های رژیم صهیونیستی در سال گذشته میلادی به دست آمد، ارزیابی نظامی از شاخه ارتش این رژیم که از مرز با غزه دفاع می‌کند، مشخص کرد که اهداف حماس نامشخص است.

در ژوئیه سال جاری میلادی یک تحلیلگر از سیگنال‌های آژانس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی مشخص کرد که حماس یک تمرین آموزشی فشرده برگزار کرده بود که بسیار شبیه به آن چیزی بود که در طرح مشخص شده بود.

بر اساس ایمیل رمزگذاری شده‌ای که توسط نیویورک تایمز بررسی شد، این تحلیلگر گفت که این تمرین با محتوای دیوار اریحا مطابقت دارد، اما مقام‌های ارشد اطلاعاتی اسرائیل به نگرانی‌های او توجهی نکردند.

روزنامه مذکور همچنین نوشت، مقام‌های رژیم صهیونیستی به طور خصوصی اعتراف کردند که اگر این هشدارها را جدی می‌گرفتند، می‌توانستند از حملات جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهند. حمله حماس مرگبارترین روز در تاریخ رژیم صهیونیستی بود و جنگ ناشی از آن منجر به کشته شدن هزاران نفر در غزه شده است که بسیاری از آنها زن و کودک هستند.

به نوشته نیویورک تایمز، سند دیوار اریحا به صراحت درباره حملات موشکی که برای منحرف کردن حواس سربازان اسرائیلی در زمانی که حماس از مرز به شهرک‌های صهیونیست نشین حمله کرد، توضیح داده است.

منبع: ایسنا