بزرگترین کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه در آذربایجان شرقی برگزار شد
بزرگترین کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه در آذربایجان شرقی برگزار شد
آرمان تبریز: پنجمین و بزرگترین کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲، با محوریت کشاورزان خبره همزمان با سراسر کشور در آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش آرمان تبریز، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در حاشیه این برنامه در سایت جامع الگویی تولیدی ـ ترویجی کلزا در روستای مایان سفلی شهرستان تبریز به وسعت ۳۱ هکتار گفت: کاروان ترویج بهره وری الگوی کشت محصولات زراعی در بیش از ۲۰۵۰ سازه ترویجی سراسر کشور برگزار شد که در استان آذربایجان شرقی نیز ۲۰۰ سازه ترویجی میزبان کشاورزان بود. این سازه ها در قالب آموزش های چهره به چهره، آموزش های گروهی و کارگاه های آموزشی برای کشاورزان و بهره برداران در ۲۱ شهرستان به همت ۷۰ مرکز جهاد کشاورزی و همین طور مراکز خدمات غیردولتی راه اندازی شد.
آیت الله عبادپور اظهار کرد: برگزاری کاروان‌های ترویج بهره‌وری در واقع یک بسیج همگانی برای استفاده از ظرفیت محققان، مروجان، کشاورزان پیشرو، مددکاران ترویجی و همه دستگاه‌ها و ارگان‌هایی است که در این زمینه می‌توانند کمک‌رسان باشند.
وی با اشاره به محدودیت منابع از جمله آب و خاک افزود: هدف اصلی ما این است که کشاورزان را به استفاده از روش های آبیاری صحیح و روش های کشت اصولی تشویق کنیم. از طرفی ترویج کشاورزی دانش بنیان و دقیق از دیگر اهداف کاروان های ترویجی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بیش از هفتاد درصد روغن مورد نیاز کشور وارداتی می باشد گفت: ما از سال های قبل کشاورزان را به کاشت دانه های روغنی از جمله کلزا تشویق می کنیم تا کشور از واردات روغن بی نیاز شود.
ابراهیم فرقانی افزود: یکی از اهداف کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه این است که کشاورزان به استفاده از بذور اصلاح شده، بیمه کردن محصولات، استفاده به موقع از کود و کاشت محصولاتی که در الگوی کشت هستند ترغیب شوند.
معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی و محقق و پژوهشگر دانه های روغنی نیز گفت: کارشناسان ، محققان و متخصصان در رشته های مختلف از جمله گیاه پزشکی، آبیاری، زراعت، تغذیه، خاکشناسی و ماشین های کشاورزی در کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه حضور دارند و به سوالات کشاورزان و بهره برداران پاسخ داده و آموزش های لازم را نیز ارائه می کنند.
بهمن پاسبان اسلام افزود: در سال گذشته ۶۱ هزار نفر روز بهره بردار کشاورزی توسط مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی آموزش دریافت کردند. همچنین مزارع نوآور نیز در استان راه اندازی شد که مورد استفاده کشاورزان بوده تا یافته ها و فناوری های جدید را به مزرعه خود انتفال دهند.
گفتنی است پنجمین کاروان ترویج بهره‌وری ویژه الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ تحت عنوان «پویش ملی ایرانیان برای امنیت و اقتدار غذایی» یکم و دوم آبان ۱۴۰۲ با محوریت کشاورزان خبره در ۲۰۵۰ سازه ترویجی سراسر کشور، به منظور اطلاع‌رسانی، دانش‌افزایی و آگاهی‌بخشی درباره برنامه الگوی کشت ملی، کشت قراردادی محصولات زراعی و جهش تولید در دیمزارها و برقراری ارتباط با کشاورزان و پاسخگویی به سوالات و ابهامات آنان و ارائه راهکارهای علمی و انتقال دانش و فناوری‌های نوین برای افزایش بهره‌وری مصرف آب، کاهش ضایعات بیمه مدیریت مخاطرات و تاب‌آوری برگزار شد و به طور مستقیم از شبکه‌های ملی و استانی برکت (tv.iate.ir) برای سایر کشاورزان پخش شد.
چهارمین کاروان ترویج الگوی کشت محصولات زراعی ویژه کشت بهاره ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ در ۱۵ استان اولویت‌دار کشور از جمله استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران، هرمزگان، تهران و همدان اجرایی شده بود.