با فشار روسیه صورت گرفت حذف نام ایران از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره جنگ حماس و اسرائیل
با فشار روسیه صورت گرفت حذف نام ایران از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره جنگ حماس و اسرائیل
آرمان تبریز-نام جمهوری اسلامی ایران از پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ حماس و رژیم صهیونیستی حذف شد.

آرمان تبریز-نام جمهوری اسلامی ایران از پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ حماس و رژیم صهیونیستی حذف شد.
شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز گزارش کرده است که نام جمهوری اسلامی ایران تحت فشار روسیه از پیش‌نویس قطعنامه تحت حمایت ایالات متحده آمریکا درباره جنگ رژیم صهیونیستی و حماس که قرار بود روز سه‌شنبه به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل به رأی گذاشته شود، حذف شد.

پیش از این، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران اول آبان ماه در نشستی خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اینکه آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده و ضمن حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی خواهان فشار بر حزب‌الله و گروه‌های مقاومت است و ادعاهای بی اساسی درباره ایران مطرح و درخواست کرده که ایران ارسال تسلیحات به گروه‌های مقاومت را متوقف کند، پاسخ داد: متاسفانه آمریکا به صورت یک طرفه و تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.t

خبرگزاری رویترز روز شنبه هفته جاری گزارش کرده بود که در پیش‌نویس اولیه قطعنامه تحت حمایت آمریکا از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده بود که تأمین بودجه گروههای مقاومت را که ایالات متحده آن‌ها را به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی می‌کند، متوقف کند.

شبکه فاکس‌نیوز که به نسخه‌ای از این قطعنامه دست پیدا کرده است، نوشت که در نسخه اصلی آمده بود: «ایران باید صادرات تمامی انواع سلاح‌ها و مواد مربوطه به شبه‌نظامیان مسلح و گروههای تروریستی از جمله حماس را که صلح و امنیت را در سراسر منطقه تهدید می‌کنند، متوقف کند».

با این‌حال، بنا بر گزارش فاکس‌نیوز، در جدیدترین نسخه پیش‌نویس قطعنامه‌ای که قرار بود روز سه‌شنبه به رأی گذشته شود اما مذاکرات درباره آن همچنان ادامه دارد، هیچ اشاره‌ای به نام ایران نشده است.

این شبکه آمریکایی گزارش کرده است که به جدیدترین نسخه از این پیش‌نویس دست یافته که در آن «کشورهای عضو ترغیب می‌شوند که تلاش‌ها برای سرکوب تأمین مالی تروریسم را از جمله با محدود کردن تأمین مالی حماس از طریق مقامات مربوطه در سطح ملی و مطابق با قوانین بین‌المللی و مطابق با قطعنامه ۲۴۸۲ (۲۰۱۹) تشدید کنند».

سخنگوی نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل در بیانیه‌ای برای شبکه فاکس‌نیوزف روسیه را عامل حذف نام ایران از جدیدترین پیش‌نویس قطعنامه آمریکا معرفی کرد.