همزمان با سفر ریاست جمهوری: بهره برداری از دو پروژه بزرگ منابع آب و خاک مرزی وزارت نیرو در ارس
همزمان با سفر ریاست جمهوری: بهره برداری از دو پروژه بزرگ منابع آب و خاک مرزی وزارت نیرو در ارس
آرمان تبریز-مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از بهره برداری دو شبکه‌ی آبیاری و زهکشی منابع آب و خاک مرزی وزارت نیرو در حاشیه رود مرزی ارس همزمان با سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی خبر داد.

آرمان تبریز-مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از بهره برداری دو شبکه‌ی آبیاری و زهکشی منابع آب و خاک مرزی وزارت نیرو در حاشیه رود مرزی ارس همزمان با سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما ،یوسف غفارزاده با اعلام این خبر گفت: در سفر ریاست‌جمهوری، دو پروژه‌ی بزرگ ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ و شبکه‌ی آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری می‌رسند.
وی هدف از اجرای این پروژه بزرگ را استفاده از ۱۰۲ میلیون متر مکعب از حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه‌ی مرزی ارس برای آبیاری بیش از ۱۶ هزار هکتار از اراضی منطقه به منظور ایجاد اشتغال، توسعه صنایع جانبی و تأمین آب مورد نیاز صنعت دانست.
غفارزاده در تشریح دستاوردهای این پروژه اضافه کرد: با گشایش این پروژه شاهد اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید خواهیم بود.
به گفته‌ی وی؛ این طرح دارای ۵ ناحیه عمرانی شامل سد گلفرج و شبکه‌ی بالادست، سد گردیان و شبکه‌ی بالادست، اراضی آقبلاغ، دشت یکانات و شامل دشت هرزندات می‌باشد.
او با اشاره به اینکه بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد ریال در این پروژه هزینه شده است، تصریح کرد: پروژه‌ی ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ با اهداف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه، کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید در شهرستان جلفا به بهره‌داری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی بهره‌برداری از شبکه‌ی آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین را به عنوان دیگر پروژه ای که در سفر ریاست جمهوری گشایش می یابد، نام برد و گفت: این پروژه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های آبیاری و زهکشی کشور در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل در حال اجراست.
غفارزاده در تشریح این پروژه خاطرنشان کرد: تأمین آب مورد نیاز ۱۲ هزار هکتار از اراضی توسعه در استان آذربایجان‌شرقی و تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۲ هزار نفر از مهم‌ترین اهداف این طرح به شمار می‌رود.
وی طول کانال اصلی آبیاری و زهکشی در استان آذربایجان‌شرقی را در این پروژه، ۵۲ کیلومتر و ظرفیت آن را ۷۲ متر مکعب در ثانیه ذکر و اضافه کرد: در اولویت اول ۵۲۹۰ هکتار از این اراضی، در دست اجرا است که ۹ ایستگاه پمپاژ ثانویه روی کانال اصلی فشار مورد نیاز شبکه آبیاری تحت فشار را تأمین می‌کند که در استان آذربایجان شرقی، آبیاری ۲۰۰۰ هکتار از اراضی ۶ روستا در بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین با استفاده از ۶ ایستگاه پمپاژ آماده‌ی بهره‌برداری است.
وی یادآور شد: با بهره‌برداری این بخش از طرح ۱۶ هزار تن محصولات کشاورزی تولید و برای ۲۰۰۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد و در این بخش از طرح، حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی یادآور شد: همچنین با بهره‌برداری از شبکه‌ی آبیاری و زهکشی اراضی بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین که با هدف تأمین ۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی انجام می‌شود، اشتغال‌زایی، رونق محصول،کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت را شاهد خواهیم بود.

  • منبع خبر : سایت منطقه آزاد ارس