کمال خجندی سمبل اشتراکات فرهنگی ایران و تاجیکستان/ شهردار تبریز عضو افتخاری انجمن دوستی ایران و تاجیکستان شد
کمال خجندی سمبل اشتراکات فرهنگی ایران و تاجیکستان/ شهردار تبریز عضو افتخاری انجمن دوستی ایران و تاجیکستان شد
آرمان تبریز-شهردار تبریز گفت: آرامگاه کمال خجندی، شاعر تاجیکستانی در تبریز، سمبل اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و تاجیکستان است.

آرمان تبریز-شهردار تبریز گفت: آرامگاه کمال خجندی، شاعر تاجیکستانی در تبریز، سمبل اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و تاجیکستان است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ یعقوب هوشیار در دیدار با نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران که با حضور علی‌اشرف مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزار شد، اظهار کرد: تبریز ظرفیت‌ بالایی در حوزه‌های مختلف همچون صنعت خودرو، صنایع غذایی، علمی و دانشگاهی و گردشگری دارد که هر کدام از این حوزه‌ها می‌تواند محل تبادل تجربیات باشد.

وی افزود: آذربایجان شرقی به لحاظ موقعیت جغرافیایی، ظرفیت بالایی در توسعه صادرات کشور دارد.

هوشیار با اشاره به جهش‌های چشمگیر مدیریت شهری تبریز در سال‌های اخیر افزود: از ابتدای سال جاری تبریز پاکترین هوای کشور در بین کلانشهرها را دارد و این نتیجه تلاش مدیریت شهری در حوزه محیط زیست است.

وی با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری تبریز ۲۰۲۳ طی ماه‌های آتی اعلام کرد: همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه گذاری تبریز ۲۰۲۳ در دو بخش علمی در دانشگاه تبریز و همایش اصلی سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود که هدف مدیریت شهری از این همایش تنها جذب سرمایه نبوده و اشتراک‌گذاری دانش عمومی در حوزه‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی محصولات قوی است.

شهردار تبریز ضمن دعوت رسمی از سفیر و افراد علاقمند به حوزه سرمایه‌گذاری از کشور تاجیکستان یادآور شد: بحث خواهرخواندگی تبریز و خجند و مفاد تفاهم‌نامه آن باید به صورت جدی پیگیری شود.

وی همچنین از سفیر تاجیکستان در ایران دعوت کرد تا در همایش شمس و مولانا حضور یابد.

نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به آرامگاه کمال خجندی در تبریز اظهار کرد: حضور کمال خجندی در تبریز زمینه خوبی برای توسعه ارتباطات بین دو کشور است و باید به معنی واقعی برنامه‌های خواهرخواندگی تبریز و خجند احیا و اجرایی شود.

وی با دعوت از شهردار تبریز برای سفر به تاجیکستان افزود: همکاری لازم را جهت حضور سرمایه‌گذاران تاجیک در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری تبریز ۲۰۲۳ فراهم می‌کنیم و در کنار آن حضور شهردار تبریز در تاجیکستان قدم مهمی در توسعه ارتباطات بین تبریز و تاجیکستان خواهد بود.

زاهدی با اشاره به اولین سفر خارجی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به کشور تاجیکستان خاطرنشان کرد:پروسه پیوستن ایران به پیمان شانگهای در دیدار رؤسای جمهور ایران و تاجیکستان در دوشنبه نیز در این دیدار آغاز شده است.

وی اضافه کرد: ادله کافی برای بسط همکاری های بین دو کشور در سطوح عالی حاکمیتی وجود دارد.

سفیر تاجیکستان در ایران اضافه کرد: همکاری تجاری و صنعتی برای تاجیکستان مهم بوده و تراکتورسازی تبریز ظرفیت بسیار خوبی در این حوزه دارد.

علی‌اشرف مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان نیز در این دیدار اظهار کرد: برگزاری شب‌های شعر تبریز و خجند می‌تواند در توسعه ارتباطات فرهنگی دو طرف مؤثر باشد.

وی از سفیر تاجیکستان در ایران دعوت کرد تا در بخش علمی همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه گذاری تبریز ۲۰۲۳ به عنوان سخنران حضور یابد.

در پایان این دیدار، حکم عضویت افتخاری یعقوب هوشیار در انجمن دوستی ایران و تاجیکستان توسط علی‌اشرف مجتهد شبستری رئیس این انجمن به شهردار تبریز اعطا شد.

لینک کوتاه
کد خبر۹۹۹۰۲