وزیر دفاع چین بیش از ۲ هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده
وزیر دفاع چین بیش از ۲ هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده
آرمان تبریز-گمانه‌زنی‌ها درباره ناپدید شدن یک مقام چینی؛ وزیر دفاع ۲ هفته در انظار عمومی دیده نشده است.

آرمان تبریز-گمانه‌زنی‌ها درباره ناپدید شدن یک مقام چینی؛ وزیر دفاع ۲ هفته در انظار عمومی دیده نشده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده لی شانگفو، وزیر دفاع چین بیش از دو هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده و در نشستی که قرار بود هفته گذشته در ویتنام شرکت کند نیز حضور نیافت.

این خبرگزاری به نقل از سه منبع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود می‌نویسد آقای لی قرار بود در گردهمایی سالانه همکاری‌های دفاعی ویتنام و چین در روزهای ۷ و ۸ سپتامبر شرکت کند اما این نشست به تعویق افتاد. پکن دلیل این مسئله را «وضعیت نامناسب سلامتی وزیر دفاع» خود عنوان کرده بود.

در همین حال فایننشال تایمز گزارش داده که این مقام ارشد حزب کمونیست از سمت خود برکنار و در حبس خانگی است. هنوز جزئیات بیشتری در این خصوص در دسترس نیست.

لغو ناگهانی سفر آقای لی به دنبال جایگزینی بدون توضیح وزیر امور خارجه این کشور پس از غیبتی طولانی صورت می‌گیرد. کین گانگ، که در سالهای اخیر صعود قابل توجهی را در نظام سیاسی چین تجربه کرده بود حتی به عنوان وزیر امور خارجه این کشور هم معرفی شد اخیرا پس از مدتی غیبت به صورت ناگهانی از سمت خود برکنار شد. در مورد آقای گانگ هم مقام‌های چینی ابتدا اعلام کردند که این غیبت به دلایل سلامتی بوده است.

لی شانگفو از ماه مارس به سمت خود به عنوان وزیر دفاع منصوب شده و دیپلمات‌ها و ناظران بین‌المللی می‌گویند او جایگاه نزدیکی به شی جین پینگ، رهبر چین داشته است.

در همین رابطه یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که واشنگتن از دیدارهای لغو شده لی با ویتنامی‌ها آگاه است. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده هفته گذشته از هانوی بازدید کرد، جایی که دو طرف بر لزوم همکاری دوجانبه میان یکدیگر تاکید کردند.