تغییر چهره ۵۰ میلیون دلاری اتاق کاخ سفید
تغییر چهره ۵۰ میلیون دلاری اتاق کاخ سفید

آرمان تبریز-به تازگی از مجتمع تازه بازسازی شده اتاق موقعیت کاخ سفید رونمایی شده است. در این اتاق‌ها تاریخ رقم می‌خورد جایی که رئیس جمهور امریکا با مقام‌های امنیت ملی دیدار می‌کند تا درباره عملیات مخفیانه و مسائل حساس دولتی گفتگو کند. اتاق موقعیت کاخ سفید فضایی با رمز و راز، بزرگ و محرمانه با […]

آرمان تبریز-به تازگی از مجتمع تازه بازسازی شده اتاق موقعیت کاخ سفید رونمایی شده است. در این اتاق‌ها تاریخ رقم می‌خورد جایی که رئیس جمهور امریکا با مقام‌های امنیت ملی دیدار می‌کند تا درباره عملیات مخفیانه و مسائل حساس دولتی گفتگو کند.
اتاق موقعیت کاخ سفید فضایی با رمز و راز، بزرگ و محرمانه با هزینه‌ای ۵۰ میلیون دلاری تغییر چهره پیدا کرده است. در واقع اطلاق واژه «اتاق» برای آن عنوانی اشتباه است. این مجتمع مجموعه‌ای با وسعت ۵۱۱ متر مربع با ضریب امنیتی بالا و متشکل از اتاق‌های کنفرانس و دفتر در بال غربی کاخ سفید یا بخش دفتر اجرایی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، اینجا جایی است که تاریخ در آن رقم می‌خورد جایی که رئیس جمهور امریکا با مقام‌های امنیت ملی دیدار می‌کند تا درباره عملیات مخفی و مسائل حساس دولتی بحث کند، با رهبران خارجی صحبت می‌کند و بر روی بحران‌های بزرگ امنیت ملی کار می‌کند جایی که باراک اوباما و تیم‌اش یورش علیه «اسامه بن لادن» رهبر القاعده را در سال ۲۰۱۱ میلادی تماشا کردند جای که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین امریکا عملیات کشتن «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش را در سال ۲۰۱۹ میلادی تماشا کرد و جایی که «لیندون جانسون» رئیس جمهور اسبق امریکا در مورد برنامه‌های جنگ ویتنام به بحث و تبادل نظر پرداخت. بازسازی این مجتمع یک سال به طول انجامید.

فضای بازسازی شده فضایی مدرن اما قدیمی دارد. کف‌های قدیمی، مبلمان، رایانه‌ها و سایر فناوری‌ها حذف شدند و با صفحات چوبی بکر از مریلند، سنگ کاری از معدن ویرجینیا، چراغ‌های LED که می‌توانند رنگ‌ها را تغییر دهند و نمایشگرهای صفحه تخت جایگزین شدند. دفاتر شیشه‌ای شفاف با فشار دادن یک دکمه محو می‌شوند. کل فضای آنجا بوی خودروی تازه خریداری شده می‌دهد. با این وجود، هنوز تعداد زیادی تلفن ثابت در آنجا وجود دارد. به دلایل امنیتی هیچ گوشی تلفن همراهی در فضای امن آنجا مجاز نیست. در نزدیکی دری که به بیرون منتهی می‌شود وسایلی برای قرار دادن گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد جایی که اوایل امسال یک کیف حاوی مقداری کوکائین پیدا شد.

کاخ سفید

دسترسی به آنجا به شدت کنترل شده است و به طور کلی به مشاوران امنیت ملی و نظامی رئیسجمهور محدود می‌شود. هر کسی که به جلسات توجیهی طبقه‌بندی شده گوش می‌دهد نیاز به کسب مجوز دارد. حتی افرادی که روی نوسازی آنجا کار می‌کنند باید مجوزهای امنیتی موقت دریافت کنند. علائم نورانی به رنگ سبز برای مباحث طبقه‌بندی نشده و قرمز برای طبقه‌بندی شده چشمک می‌زنند.

کاخ سفید

مرکز مدیریت بحران ابتکار عمل «جان اف کندی» ریس جمهور اسبق امریکا بود. آن مرکز در سال ۱۹۶۱ میلادی توسط او پس از تهاجم خلیج خوک‌ها ایجاد شد. او معتقد بود مقام‌های دولتی باید بتوانند از طریق چنین مرکزی اطلاعات را سریع‌تر و بهتر هکاهنگ کنند. هنری کیسینجر از مقام‌های دولت نیکسون اما آن فضا را «ناراحت کننده، غیر زیبا و اساسا ظالمانه» توصیف کرد. پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کاخ سفید به روزرسانی قابل توجهی در اتاق وضعیت همراه با ارتقاء گسترده‌تر ارتباطات ریاست جمهوری در هواپیمای ایر فورس وان و بالگرد ریاست جمهوری انجام داد.

در این مجتمع یک قسمت پذیرایی با نماد ایالات متحده وجود دارد. پشت آن اتاق کنفرانس اصلی قرار دارد که به «اتاق جان اف کندی» معروف است. در سمت راست یک اتاق کنفرانس کوچک‌تر و دو اتاق عایق صدا وجود دارد. در سمت چپ یک مرکز عملیات ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته قرار دارد.

کارگران برای ایجاد فضای بیش‌تر و نصب فناوری پیشرفته که به مقام‌های کاخ سفید اجازه می‌دهد اطلاعات سازمان‌های مختلف را با فشار دادن چند دکمه گرد هم آورند ۱.۵ متر زیر زمین حفر کردند.

اتاق جان اف کندی یک میز چوبی بلند با شش صندلی چرمی در هر طرف و یک صندلی در راس برای رئیس جلسه دارد. صندلی‌های چرمی روی دیوارها قرار گرفته اند. یک صفحه نمایش غول پیکر با فناوری بالا در طول دیوار پشتی قرار دارد.

کارکنان باید آماده باشند تا اتاق‌ها را برای جلسات توجیهی طبقه‌بندی شده آماده کنند و بایدن به طور غیرمنتظره در جلسات حضور پیدا می‌کند برای مثال زمانی که روسیه در حال حمله به اوکراین بود.
منبع: فرارو