دکتر لاریجانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن؛نباید دستگاه دیپلماسی کشور را وادار به اقدام عجولانه کرد
دکتر لاریجانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن؛نباید دستگاه دیپلماسی کشور را وادار به اقدام عجولانه کرد
آرمان تبریز-رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: من آدم کم سابقه ای در مسائل امنیتی نیستم و معتقدم امروز روزی نیست که در مقابل فشارها مقاومت نکنیم.

آرمان تبریز-رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: من آدم کم سابقه ای در مسائل امنیتی نیستم و معتقدم امروز روزی نیست که در مقابل فشارها مقاومت نکنیم.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر علی لاریجانی که به استان البرز سفر کرده است، امروز (چهارشنبه ۲۶تیرماه)، در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن که در سالن ۹ دی هشتگرد برگزار شد، اظهار داشت: نباید تردید کرد که استان البرز ایجاد شد تا قطب تولید و صنعت در بخش کشاورزی و صنایع باشد. افتخار البرز قطب تولید بودن است. مجموعه ای موفق و پایدار است که متکی بر تولید باشد و استان البرز این ویژگی را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که در مجلس برای ایجاد استان البرز تصمیم گیری شد، همین مسائل مورد توجه بود که اکنون محقق شده است، اکنون استاندار، نمایندگان استان در مجلس و کارآفرینان در بخش های مختلف پیشرفت ها را برشمردند، البته کاستی هایی وجود دارد. به طور کلی در استان البرز شاهد حرکتی زاینده هستیم.

وی با بیان اینکه نمایندگان استان البرز در مجلس شورای اسلامی توانمند هستند، افزود: امروز یکی از تولیدگران پرسید که آیا اینکه امسال سال رونق تولید است را باور دارید، این سوال خوبی است و همه باید به این توجه کنیم و اگر از خودمان این سوال را بپرسیم همه چیز خوب می‌شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به بازدید خود از یکی از مجموعه های فعال تولید مواد غذایی در استان البرز گفت: روحیه حاکم بر این مجموعه بسیار خوب بود، زیرا مسئولان این مجموعه از تلاش خود برای توسعه گفتند و از مشکلات کمتر حرف زدند. این روحیه در کشور ارزشمند است، زیرا باید روی پای خود بایستیم، تولیدکننده باشیم و با مشکلات مبارزه کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: مشکل ما بخشی مربوط به تحریم‌ها و بخشی مربوط به مشکلات اقتصادی مزمن است که از قبل وجود داشته است. شرایطی که آمریکا برای ایران و دنیا ایجاد کرده وحشتناک است. روسیه، چین و کشورهای آمریکای لاتین نیز از رفتار بیمارگونه ترامپ در امان نبوده اند.

وی با اشاره به توئیت اخیر ترامپ که خطاب به زنان رنگین پوست پارلمان آمریکا منتشر شده است، گفت: ترامپ موجود پرمشکلی است و در میان سیاستمداران دنیا کمتر شخصیتی شبیه او وجود دارد. آمریکا در دوران او برای ایران مشکلاتی ایجاد کرده که البته برخی کشورهای منطقه هم در این زمینه به او پول داده و تحریک کرده‌اند.

لاریجانی با بیان اینکه سوال این است که آیا همه مشکلات ما از تحریم است اظهار داشت: مشکلات اقتصادی کشور صرفاً مربوط به تحریم ها نیست و از قبل نیز مشکلاتی را داشته ایم. ما باید کشور را ثروت زا و تولیدآفرین کنیم. همچنین اقتصاد کشور باید در عرصه بین المللی نیز شکوفا شود.
وی با اشاره به فرمایش شهید مطهری که بر اقتصاد سالم، مولد و ثروت زا تاکید داشتند، تا اهداف عالی جامعه محقق شود، گفت: اگر در کشور ما اختلالاتی در سال گذشته رخ داد، به دلیل عدم کمال یافتگی و بلوغ در بخش اقتصادی کشور بود. این هدف را باید کارآفرینان ایجاد کنند، همچنین باید توجه داشت که دولت باید بستر را فراهم کند چون دولت تولید کننده خوبی نیست.

اکنون چاره ای جز مقاومت نداریم

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در این فضای مضیق، ایرانیان با هوش خود بر مشکلات فائق آمدند. امروز نیز از ید واحده بودن مسئولان استان البرز خوشحال شدم، اگر متحد باشیم در کل کشور به موفقیت می رسیم. در شرایط فعلی که دشمنان فشارهایی را وارد می کنند، در صورت متحد بودن، آنها موفق نخواهند شد. اکنون چاره ای جز مقاومت نداریم.

وی گفت: شاید برای برخی سوال باشد که چرا دستگاه دیپلماسی کشور نمی تواند مشکلات فعلی را حل کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت دستگاه دیپلماسی به فکر حل مشکل هست اما گاهی باید فشار را تحمل کرد تا به نتیجه رسید.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: همین مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ایران وقتی آمریکایی ها دو نامه برای مذاکره ارسال کردند، با شرط پذیرش غنی سازی مذاکرات را آغاز کردند. اینطور نیست که در کشور بن بست داشته باشیم و از زمان بهره نبریم. اینکه به برجام انتقاد وارد است یا خیر، بحث دیگری است، اما اصل موضوع این است که وقتی آمریکایی ها شرط ایران را پذیرفتند، مذاکرات آغاز شد و ایران در را نبست، اما این موجود که در آمریکا به سر کار آمد، توافق هسته ای را بهم زد، اما اکنون نباید عجله کنیم.

وی بیان کرد: من آدم کم سابقه ای در بحث امنیتی و ملی نیستم. اگر می خواهیم ایران با عزت زندگی کند، امروز روزی نیست که در مقابل فشارها مقاومت نکنیم. باید دشمنان بفهمند که موفق نمی شوند. در یک سال اخیر ایرانیان نجابت، عزتمندی و کاربلدی خود را نشان دادند.

دکتر لاریجانی اظهار کرد: ترامپ می خواست فروش نفت ایران را به صفر برساند، اما مگر توانست؟ ما اکنون نفت خود را می فروشیم اما نمی خواهم آماری را از فروش نفت کشور بیان کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مقاومت ایران سبب شد تا دیگر کشورهای جهان نیز در مقابل زورگویی ترامپ بایستند و این نکته مثبتی است. آمریکایی ها می گفتند نمی گذاریم جشن ۴۰ سالگی انقلاب برگزار شود و وضعیت داخلی ایران را بهم می ریزیم اما مگر توانستند به این هدف خود برسند. مردم ایران، مرد رذل صحنه سیاسی را سرجای خود نشاندند. امروز باید صحنه دعوا را عوض کنیم، نباید به دستگاه دیپلماسی کشور فشار آورد تا با عجله کار کند. گاهی کسی می خواهد به ما ستم کند و لازم است در این شرایط از ظرفیت های مختلف استفاده کنیم تا کمر خم نکنیم.

وی ادامه داد: تصور نشود که در شرایط فعلی ایران نمی خواهد از ظرفیت دیپلماسی استفاده کند، همه تلاش می کنند که کشور به سمت رستگاری برود. البته گاهی دعواهای سیاسی افکار را مشوّش می کند و این اشکال کار است. در حوزه منافع ملی نباید دعوای حیدری و نعمتی ایجاد کرد، بلکه با درایت باید اختلاف نظرها را هضم کنیم.
وی در بخشی دیگر به مشکلات ارزی اشاره و عنوان کرد: من هم از تک نرخی شدن ارز در حوزه تولید دفاع می کنم زیرا دو نرخی بودن ارز زمینه سوءاستفاده را فراهم می کند. سوبسیدهای پنهان فسادزا است و تنها به واردات کمک می کند.

دکتر لاریجانی گفت: تَلَوّن در قیمت ارز برای همه بخش ها مشکل آفرین است و به درستی مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند تا قیمت ارز را کنترل کنند.

وی تصریح کرد: امروز اوضاع بهتر شده و می توان شرایط را به آرامی بهبود داد. در جلسات سران قوا مباحث زیادی مطرح شد و به تایید مقام معظم رهبری رسید تا به این شیوه قیمت ارز کنترل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از موضوعاتی که در جلسه روز گذشته پیرامون حمایت از رونق تولید مورد بحث قرار گرفت معوقات مالیاتی و بانکی بود . در مورد معوقات تامین اجتماعی و مالیاتی به آقایان شریعتمداری و دژپسند توصیه شد تا فرصت بدهند. در شرایط فعلی که وضعیت خاصی حاکم است باید مکانیزم ها را تغییر دهیم.

وی عنوان کرد: باید به تولیدکنندگان واقعی کمک شود و به همین منظور جلساتی را برگزار می کنیم تا وضعیت آنها ساماندهی شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به نقدینگی در بخش تولید گفت: سهم صنعت برای نقدینگی مطابق قانون ۴۰ درصد است، اما متاسفانه سال گذشته ۲۷ درصد به آنها پرداخت شده است. بانک ها تمایل دارند در کارهایی که زود به سود می رسند، سرمایه گذاری کنند اما باید شرایط کشور را نیز در نظر گرفت.

رئیس قوه مقننه کشورمان در پایان گفت: احیای تقویت کارخانجاتی که اکنون خوابیده اند باید در اولویت باشد و مشکلات کارخانجات فعّال نیز رفع شود. سایر مشکلات استان البرز مانند مسائل حوزه بهداشت و درمان و مترو نیز از طریق بنده و نمایندگان این استان پیگیری و رفع خواهد شد.