جشن برداشت لاین مادری کلزای هیبرید در روستای دولت آباد شهرستان مرند برگزار شد
جشن برداشت لاین مادری کلزای هیبرید در روستای دولت آباد شهرستان مرند برگزار شد
آرمان تبریز- سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در استان  آذربایجان شرقی بیش از  96هکتار کلزا به صورت بذری کشت شده و پیش بینی می شود بیش از 174تن بذر تولید شود.

آرمان تبریز- سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در استان  آذربایجان شرقی بیش از  ۹۶هکتار کلزا به صورت بذری کشت شده و پیش بینی می شود بیش از ۱۷۴تن بذر تولید شود.

به گزارش خبرنگار ما؛مهندس علی رخ افروز در حاشیه مراسم جشن برداشت لاین مادری کلزا هیبرید(کلزای بذری) در مجتمع کشت وصنعت جام جم(حاج عباس عابدینی)در روستای دولت آباد شهرستان مرند که با حضور امام جمعه شهرستان مرند برگزار شده بود با توجه به نتایج خوبی که از این مزرعه و سایر مزارع استان گرفته شده گفت: امید آن داریم  که پس محصول کلزای بذری برداشت شده پس از بوجاری و فرآوری در اختیار کشاورزان منطقه، استان و حتی کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تلاش می کنیم در تولید بذر کلزا خودکفا شویم افزود: حتی اگر روزی مشکل تأمین روغن خوراکی در کشور ما حل شود باز هم حتما باید ۲۰ تا ۲۵ درصد غلات کشور  بعنوان تناوب باید کشت کلزا باشد.

مهندس رخ افروز با اشاره به اهمیت روغن کلزا برای سلامت جامعه گفت: ریشه گیاه کلزا خاک را احیا می کند و از کشت این گونه محصولاتی که کشاورزی را پایدار، خاک را غنی و به تولید استاندارد مناسب کمک می کند، حتما حمایت می کنیم.

کارشناس دانه های روغنی استان (بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان ) و کارشناس این مزرعه نیز  گفت: پتانسیل منطقه شهرستان مرند از نظر آب و هوا و امکانات و رسیدگی، زمینه کشت موفق کلزا را فراهم کرده است.

مهندس کهندل گفت: در راستای تامین بذر کلزای هیبرید که در سالهای گذشته با سرمایه  و ارز زیاد از کشور فرانسه خریداری می شد ما برای اولین بار  در سطح استان ودر شهرستان مرند در روستای دولت آباد و در مزرعه حاج عباس عابدینی (کشت وصنعت جام جم) که از نظر زراعی و از نظر تجربه کشت، ادوات و یکپارچه بودن اراضی، ماشین آلات و امکانات فنی زیاد و مهمتر از همه با داشتن همکاری و تعامل زیاد با کارشناسان جهاد کشاورزی استان و شهرستان این مزرعه را انتخاب نموده و منتج به نتیجه سازگاری این ارقام در این منطقه ما را امیدوار کرد و امروز  در مراسم برداشت خبر  خوشی  اینکه که سطح کشت شده در این مزرعه  سال آینده بیشتر شده و نیاز بذری استان وسایر شهرستانها  از این مزرعه تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت کاشت کلزا گفت: کاشت کلزا، ۲۰ تا ۲۵ درصد کشت گندم را در سال بعد افزایش می دهد.

حاج عباس عابدینی صاحب مجتمع کشت و صنعت جام جم دولت آباد مرند نیز در این مراسم اظهار داشت: باید با افزایش تولید محصولات کشاورزی، ضمن حفظ امنیت و آبادانی، در جهت پیشرفت کشورمان  گام برداریم.