بار اصلی پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام برعهده‌ی دامپزشکی می‌باشد
بار اصلی پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام برعهده‌ی دامپزشکی می‌باشد
آرمان تبریز-بحث واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا دام ها به انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از اهمیت بالایی برخوردار است.

آرمان تبریز-بحث واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا دام ها به انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ما ؛دکترامیرحسین بهداد مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی در گفتگوی ویژه خبری که به صورت زنده از بخش خبری ساعت ۲۳ شبکه استانی سهند پخش می شد، با اشاره به هفته مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام و اهمیت پیشگیری از این بیماری‌ها اظهار داشت: در حدود ۵۰ درصد از اجرام بیماریزا که در طبیعت وجود دارند و می توانند انسان را بیمار نمایند، بین انسان و دام مشترک می باشند که بار اصلی پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها به جوامع انسانی برعهده‌ی دامپزشکی می‌باشد.

وی در خصوص برنامه های واکسیناسیون دامها، اذعان داشت: بحث واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا دام ها به انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از اهمیت بالایی برخوردار است و دامپزشکی استان با برنامه ریزی مدون سالانه و با تامین واکسنهای مورد نیاز، اقدام به واکسیناسیون منظم دامها می نماید، به عنوان مثال هم‌اکنون واکسیناسیون هاری به نحو مطلوب در حال انجام می‌باشد و تا به امروز بیش از ۲۷۰۰ قلاده سگ در برابر این بیماری مشترک خطرناک و کشنده واکسینه شده اند.

دکتر بهداد همچنین از کنترل مناسب بیماری های مشترک بین انسان و دام و کاهش اغلب کانون‌های این بیماری ها در استان خبر داد و افزود: به عنوان مثال در استان ما تا پیش از سال ۱۳۹۳ بالای ۱۷۳۳ مورد مبتلا به بیماری تب مالت در جوامع انسانی ثبت شده بود که با افزایش پوشش واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت دامی و اقدامات پیشگیرانه به موقع این تعداد در سال ۹۷ به ۹۳۷ مورد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در روستاها  توسط همکاران شهرستان ها آموزش‌های لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام  به روستائیان و دامداران داده می شود، عنوان کرد: در این راستا ضمن برگزاری کلاس‌های مربوطه با پخش بروشور و تراکت بین دامداران و روستائیان اقدامات چشمگیری در جهت آگاه سازی این عزیزان انجام شده است و از طریق رسانه‌ها، سایت‌های اینترنتی و نشریات استانی و دهیاری‌ها اقدامات صورت گرفته به سمع و نظر مردم رسانده می شود. در مورد جمعیت شهری نیز اقدامات لازم جهت آگاهی بخشی به مردم در خصوص پیشگیری از این بیماری‌ها از طرق مختلف از جمله صدا و سیما، نشریات، خبرگزاری ها و فضای مجازی صورت می گیرد، عمده مسئولیت تامین بهداشت و سلامت حیواناتی که در شهرها نگهداری می شوند برعهده کلینیک‌های دامپزشکی بخش خصوصی بوده و ما نظارت‌های لازم و کافی را بر عملکرد آنها داریم.

مدیرکل دامپزشکی استان در پایان افزود: در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که یک بیماری مشترک خطرناک بین انسان و دام است، اداره کل دامپزشکی استان در سال ۹۷ توانست با اقدامات بی بدیل که انجام داد مانع از شیوع این بیماری و ایجاد تلفات و خسارت سنگین به صنعت مرغداری استان شود.