هشدار دامپزشکی آذربایجان شرقی درخصوص وقوع سیل به دامداران، مرغداران و سایر بهره برداران
هشدار دامپزشکی آذربایجان شرقی درخصوص وقوع سیل به دامداران، مرغداران و سایر بهره برداران
آرمان تبریز- به دنبال هشدار جوی سازمان هواشناسی در خصوص احتمال توفان و وقوع پدیده سیل در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۸ و ۱۹ خرداد، مدیرکل دامپزشکی استان به روستائیان، دامداران ، مرغداران و آبزی پروران هشدار داد.

آرمان تبریز-
به دنبال هشدار جوی سازمان هواشناسی در خصوص احتمال توفان و وقوع پدیده سیل در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۸ و ۱۹ خرداد، مدیرکل دامپزشکی استان به روستائیان، دامداران ، مرغداران و آبزی پروران هشدار داد.

به گزارش خبرنگار ما از آذربایجان شرقی، دکتر امیر حسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان از دامداران خواست از چرای دامها در مسیل ها و داخل رودخانه های فصلی خودداری کرده و از روستاها فاصله زیادی نگیرند تا در صورت بروز مشکل سریع امداد رسانی انجام شود.
دکتر بهداد همچنین از دامداران صنعتی و مرغداران استان خواست تا با توجه به هشدار جوی اداره کل هواشناسی نسبت به ایجاد “سیل بند” در اطراف دامداری ها و مرغداری ها به منظور جلوگیری از ورود آب به واحد پرورش اقدام کنند.
وی همچنین از متصدیان واحد های آبزی پروری استان خواست تا با در نظر گرفتن تمهیدات لازم از ورود سیلاب به مزارع پرورش ماهیان خود جلوگیری کرده در زمان بارندگی و گل آلوده شدن آب استخر های پرورشی، نسبت به قطع غذادهی و استفاده از نمک به منظور کاهش استرس (بسته به گونه پرورشی و با توصیه دامپزشک فارم) اقدام و در صورت ایجاد تلفات نسبت به جمع آوری و دفن بهداشتی با نظارت گروه های دامپزشکی اقدام کنند.
دکتر بهداد همچنین از آماده باش کامل گروه های واکنش سریع دامپزشکی در مواقع بحرانی از جمله سیل و زلزله تاکید کرد و اظهار داشت: دامپزشکان به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند تا از سرمایه های دامی استان حفاظت و صیانت کنند.
وی از روستائیان، دامدارن، مرغداران و آبزی پروران استان خواست توصیه های دامپزشکی را جدی بگیرند و با عمل به این توصیه ها از بروز خسارت به دامهای خود جلوگیری کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان در پایان افزود: ایجاد هماهنگی در اخذ وضعیت جوی و آب و هوایی روزانه از سازمان هواشناسی و در صورت بروز ناهنجاری های جوی، اطلاع رسانی مقتضی و سریع به بهره برداران دامی استان، تامین واکسن های لازم از قبیل شاربن، شاربن علامتی، آبله، لمپی اسکین، تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان، آماده سازی و تجهیز اکیپ های واکسیناسیون در کلیه شهرستان ها، آماده سازی اکیپ های بیماریابی در شهرستان ها از جمله تمهیداتی است که دامپزشکی استان در مواقع بحرانی انجام می دهد، اما تاکید ویژه ما بر این است که دامداران توصیه های دامپزشکی را جدی گرفته و اقدامات پیشگیرانه را به طور دقیق انجام دهند.