امام جمعه تبریز؛ شهروندان درحکمرانی استانی باید حاکمان اصلی باشند
امام جمعه تبریز؛ شهروندان درحکمرانی استانی باید حاکمان اصلی باشند
آرمان تبریز-با حضور جمعی از مسولان استانی و کشوری و سخنرانی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همایش حکمرانی متعالی ( حکمرانی استانی، چالش‌ها و الزامات) در دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد.

آرمان تبریز-با حضور جمعی از مسولان استانی و کشوری و سخنرانی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همایش حکمرانی متعالی ( حکمرانی استانی، چالش‌ها و الزامات) در دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم امروز در همایش استانی «چهارمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی حکمرانی متعالی» که در پیام نور تبریز برگزار شد، طی سخنانی گفت: در حکمرانی استانی، شهروندان باید حاکمان اصلی و سطوح مختلف حکومت به عنوان کارگزار اجرای  حکمرانی عمومی خدمت کنند و حکمرانی استانی باید حکمرانی  مردمی، دانش بنیان مبتنی بر سنت‌های الهی، ملی گرایانه و با بهره گیری از فرصت‌های استان باشد.

وی افزود: ایران به واسطه سابقه تاریخی طولانی، پهنه جغرافیایی گسترده و وجود قومیت‌ها و فرهنگ‌های متنوع همواره از لحاظ حکمرانی دچار چالش‌های متعددی بوده است و این نظامات حکمرانی در طول تاریخ به مرور دچار تغییر و تحول و پختگی شده‌اند.

امام جمعه تبریزتصریح کرد: دستیابی به مدلی روزآمد و معطوف به نقاط قوت، مدل‌های حکمرانی مستقر در گذشته‌ی دین و کشور خودمان یا حتی کشورهای توسعه یافته امری زمان بر و مستلزم سپری شدن سیر تحولی است به همین خاطر باید کلیه ارکان نظام حکمرانی کشور شامل طراحان و برنامه ریزان راهبردی، مجریان، حکمرانان و آحاد مردم (به عنوان اصلی ترین گروه ذی نفع نظام حکمرانی) با آگاهی از این مهم، باامیدواری نسبت به آینده و دستاوردهای حتمی همواره برای تغییر و تحول و حرکت به سوی جلو آماده باشند.

آل هاشم ادامه داد: طراحی و پیاده سازی این موضوع، چارچوب و ساختاری خوش ساخت و هم‌چنین اندیشیدن تمهیداتی به منظور دستیابی به نتایج و کارکردهای مطلوب و حتی مدیریت صحیح ادراک و ذهنیت جامعه بخش سخت افزاری یک نظام حکمرانی است.

امام جمعه تبریز اظهار داشت: بخش نرم افزاری شاید مهمترین جزء نظام حکمرانان باشد، از همین رو ضروری است تا بازنگری دقیقی در معیارهای انتخاب حکمرانان در بخش‌های اجرایی و عملیاتی انجام گیرد تا شایسته گزینی و شایسته سالاری بر اساس مولفه‌های تخصصی قابل سنجش و ارزیابی بر نظام حکمرانی کشور، استان، شهر و بخش مستقر شود.

وی  خاطر نشان شد: موضوع حائز اهمیت دیگر، ایجاد تعادلی منطقی بین مطلق گرایی و تمرکززدایی است. تصمیم گیری و برنامه ریزی کلان به صورت متمرکز، نظارت و هماهنگی به گونه نیمه متمرکز و در نهایت اجرا و پیاده سازی امور به شکلی غیرمتمرکز و تفویض شده شاید راه حل اثربخش بودن و هم افزا بودن به نظر بیاید.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: ضرورت چابک سازی نظام حکمرانی بدین معنا است که مجموعه عوامل و مولفه‌های شکل دهنده نظام حکمرانی می‌بایست قدرت دریافت بازخورد از محیط، شناسایی چالش‌ها و فرصت‌ها و نشان دادن عکس العمل‌های مناسب و سریع را داشته باشند و این امر مگر با ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور ایجاد تعاملاتی سازنده و موثر با ذی نفعان اصلی نظام حکمرانی یعنی آحاد مردم مقدور نخواهد بود.

شهروندان در حکمرانی استانی باید حاکمان اصلی باشند

وی تصریح کرد: شهروندان در حکمرانی استانی باید حاکمان اصلی باشند و سطوح مختلف حکومت به عنوان کارگزار اجرای حکمرانی عمومی خدمت کند. کارگزاران باید اجرای حکمرانی عمومی را عهده دار باشند. حکمرانی استانی باید حکمرانی مردمی دانش بنیان مبتنی بر سنت‌های الهی ملی گرایانه و یا بهره گیری از فرصت‌های استان باشد.

امام جمعه تبریزعنوان داشت: آرمان‌های مشترک اعضای هر جامعه به استمرار و دوام آن جامعه کمک می‌کند. جریان آزاد اطلاعات و شفافیت در رویه‌های جاری موجب پایداری و انسجام حکومت می‌شود و مشارکت مردم در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها را تقویت کرده و اعتماد عمومی به حکمرانان را افزایش می‌دهد.

وی اظهار کرد: توجه با اهمیت منابع انسانی نخبه و بهره وری آن‌ها برای دستیابی به پیشرفت و تحقق تمدن نوین اسلامی ضروری است. بی تردید یکی از مهمترین سرمایه‌ها برای حرکت در مسیر ساخت تمدن نوین اسلامی، نیروی انسانی مومن، انقلابی و پرانرژی است و این سرمایه هم باید مدیریت و تربیت شود.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در ادامه تاکید کرد:حکمرانی متعالی در گام دوم انقلاب اسلامی در سایه یک تحول اساسی در حوزه داخلی و مراودات بین المللی نظام مدیریت کشور اتفاق می‌افتد و آن عبارت است از واگذاری مدیریت استان‌ها به اندیشه‌های جدید با تمرکز بر انتقال تجارب گذشته و به روز رسانی دانش مدیریت در استان‌ها و ایجاد یک نظام عادلانه در جهان بر اساس صلح عادلانه که می‌تواند از طریق نهادینه سازی تصمیمات کلان در کشور بر مبنای تحقیق، پژوهش و یافته‌های علمی به آن دست یافت و آن را مدل و الگویی برای الهام بخشی در بسیاری از حوزه‌های گفتمانی قرار داد.

برپایی ۹ پیش نشست همایش حکمرانی متعالی در آذربایجان شرقی

دبیر علمی این همایش نیز با اشاره به برپایی تعداد ۹ پیش نشست همایش حکمرانی متعالی در آذربایجان شرقی، گفت: شاید بتوان ادعا کرد که تاکنون چنین همایشی با پایه علمی محکم در استان برگزار نشده است طوری که پیش همایش های آن در سطح بسیار بالایی برگزار شد.

میکائیل جمال پور حکمرانی را واژه ای جدید در ادبیات سیاسی کشور و جهان خواند که نیازمند فرهنگ سازی و گفتمان سازی در سطح دانشگاه ها و حوزه های علمیه است و اگر در این خصوص به موفقیت هایی دست یابیم می تواند به تحقق آن در لایه های مختلف مدیریتی امیدوار بود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال حکمرانی از پایین به بالا بوده و در صدد عملی سازی آن است، ادامه داد: این همان معنی و مفهوم جمهوریت است که آذربایجان شرقی با توجه به ظرفیت های بسیار وسیع علمی و دانشگاهی می تواند در این حوزه پیشتاز باشد.

مطالبه ایجاد شعبه ای از مدرسه شهید بهشتی در تبریز

جمال پور همایش تبریز را زمینه ای برای شروع فعالیت های عمیق علمی و اجرایی برای تحقق حکمرانی متعالی دانست و افزود: ایجاد شعبه ای از مدرسه شهید بهشتی در تبریز یکی از مطالبات مهم اهالی دانشگاه و مدیران اجرایی آذربایجان شرقی است تا بدین طریق تربیت مدریان در تراز انقلاب اسلامی صورت عینی به خود بگیرد.

وی از آمادگی دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی برای راه اندازی شعبه مدرسه شهید بهشتی خبر داد.

رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با بیان اینکه تمام حکومت ها در دنیا به دنبال قوی شدن و رضایت حداکثری مردم هستند، گفت: از این رو تمام دستگاه ها و سازمان ها باید شیوه انجام وظایف اداری خود را طوری ترسیم کنند که به اقتدار نظام و رضایتمندی مردم منجر شود.

جمال پور اظهار کرد: آرزوی هر نظام، قدرتمند شدن مملکت و رضایتمندی مردم است و این همان حکمرانی است که در حال حاضر در بیشتر کشورها رواج یافته است.

بر اساس اظهارات دبیر این همایش، حدود ۱۵۰ مقاله در زمینه‌های مختلف مرتبط با حکمرانی به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که ۳۸ مقاله برگزیده و ۹ عنوان آن در قالب سخنرانی ارایه شد.

استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه در حکمرانی اسلامی، اندیشه متعالی وحیانی و قرآنی جاری است،گفت: در حکمرانی اسلامی ارزش‌های معنوی بر مسائل مادی مقدم است؛ در این مکتب، هر سیاستی که به آبادانی و بهبود معیشت دنیوی بینجامد مورد تایید و تکریم، اما اگر به ارزش‌های معنوی و فرهنگی آسیب برساند مردود است.

خرم با اشاره به شاخص‌های حکمرانی در گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب، بر تبیین و تثبیت خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تاکید شده و ما در مرحله جدید انقلاب، به دنبال برکاتی هستیم که می‌تواند تداوم انقلاب اسلامی و حکمرانی اسلامی را نه‌تن‌ها در ایران، بلکه جهان اسلام نهادینه کند.

گفتنی است؛ پیشرفت منطقه‌ای و حکمرانی استانی، تمرکزدایی و حکمرانی استانی، عدالت جغرافیایی و آمایش سرزمینی و حکمرانی استانی، ابعاد حقوقی و حکمرانی استانی و ساختار‌های حکمرانی استانی از محور‌های اصلی این همایش یک روزه بود که در دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد.
گفتمان سازی مفهوم حکمرانی متعالی به دلیل تازه بودن موضوع و تبدیل آن به فرهنگ شایع و جاری، تولید ادبیات جدید در حوزه حکمرانی محلی، شناسایی مسائل و چالش‌های حکمرانی محلی، زمینه سازی فعالیت صاحب نظران استانی در حوزه حکمرانی محلی، دستیابی به الگوی حکمرانی محلی قابل تعمیم به همه استان‌ها و دادن نقش به همه نخبگان استان‌ها و شهر‌ها در امر حکمرانی را از اهداف اساسی برگزاری این همایش اعلام شده است.

در پایان این مراسم از مجموعه مقالات دومین همایش حکمرانی متعالی از برنامه های جنبی رونمایی شد.
ایازی آرمان تبریز