روسیه، ایران وهند کانال سوئز را دورخواهندزد
روسیه، ایران وهند کانال سوئز را دورخواهندزد
آرمان تبریز-روز چهارشنبه هفدهم مه ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی، قراردادی را برای ساخت یک خط ریلی به طول 164 کیلومتر که باید شهرهای آستارا در مرز آذربایجان و رشت را در جنوب آن به هم متصل کند، امضاء کردند. این طرح خواست مشترک مسکو و تهران است که روزی بتوانند کانال سوئز را دور بزنند.

آرمان تبریز-روز چهارشنبه هفدهم مه ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی، قراردادی را برای ساخت یک خط ریلی به طول ۱۶۴ کیلومتر که باید شهرهای آستارا در مرز آذربایجان و رشت را در جنوب آن به هم متصل کند، امضاء کردند. این طرح خواست مشترک مسکو و تهران است که روزی بتوانند کانال سوئز را دور بزنند.

موند افریک در مطلبی به قلم لوئیز دیمیتراکییس نوشت: از شهر رشت، محصولات روسی از طریق ریل به بنادر جنوبی منتقل می‌شود و از آنجا به هند، شبه جزیره عربستان یا شرق آفریقا ارسال می‌شود.بنابراین روسیه می‌تواند از عبور کالاهای خود ازطریق دریای بالتیک که با شمال اروپا هم مرز است،ازطریق دریای سیاه از طریق کانال سوئز اجتناب کند.

اواخر آوریل ۲۰۲۳، نمایندگان هند، ایران و ارمنستان در ایروان دیدار کردند تا در مورد طرح‌های کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب آینده برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و افزایش تجارت بین هند، ایران و روسیه گفتگو کنند.

قرارداد کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب در سال ۲۰۰۲ توسط روسیه، ایران و هند امضا شد. این طرح کریدور شبکه‌ای از جاده‌ها، راه‌آهن و پیوندهای دریایی است که هدف آن افزایش و ساده‌سازی تجارت از روسیه به هند از طریق ایران و ارمنستان است. اما به علت تحریم ها، مشکلات اداری و تنش های منطقه ای به کندی پیش رفت.

این شبکه مبادله ای جدید می تواند زمان حمل و نقل را تا ۴۰ درصد و هزینه حمل و نقل را تا ۳۰ درصد در مقایسه با مسیر معمولی کانال سوئز کاهش دهد.

هند برای افزایش تجارت خود با روسیه و ایران از طریق آسیای مرکزی تا حد زیادی در بندر چابهار سرمایه گذاری کرده است. سال گذشته نخستین تجارت بین بندر آستاراخان روسیه و بندر جواهر لعل نهرو در بمبئی از طریق کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب انجام شد.

این طرح های لجستیک مشترک بین چندین کشور بدون تفکر راهبردی نیست. در درجه نخست دیگر اسیر کانال سوئز نیستیم، سپس حضور ارمنستان در این نشست نشان دهنده نگرانی مشترک ایران و روسیه برای به حاشیه راندن آذربایجان، کشور اسلامی شیعه اما نزدیک به اسرائیل است.

ارمنستان که به دریا دسترسی مستقیم ندارد، در صدد تکیه بر شرکای متخاصم با آذربایجان مانند ایران یا این که مانند هند که بتواند از صنایع دفاعی اش دفاع کند.