درآستانه برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجانشرقی؛ تبریز میزبان هفتمین جشنواره ملی فانوس خواهدبود
درآستانه برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجانشرقی؛ تبریز میزبان هفتمین جشنواره ملی فانوس خواهدبود
آرمان تبریز-نشست خبری جشنواره ملی فانوس (ویژه تولیدات هنری و سینمایی دفاع‌مقدس و مقاومت) با حضور دریادار دوم «رضا عباسی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس آذربایجان‌شرقی و با حضور اصحاب رسانه در محل اداره کل حفظ آثار آذربایجانشرقی در تبریز برگزار شد. 

آرمان تبریز-نشست خبری جشنواره ملی فانوس (ویژه تولیدات هنری و سینمایی دفاع‌مقدس و مقاومت) با حضور دریادار دوم «رضا عباسی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس آذربایجان‌شرقی و با حضور اصحاب رسانه در محل اداره کل حفظ آثار آذربایجانشرقی در تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی روز چهارشنبه دراین نشست خبر از میزبانی  هفتمین دوره جشنواره ملی فانوس داد و گفت:مقرر شده است مهرماه ۱۴۰۲و در آستانه برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجانشرقی این جشنواره در این استان برگزار شود.

امیر دریادار رضا عباسی با اعلام اینکه آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره ۱۵ تیرماه است افزود:به رغم خیلی از تلاش ها وزحمات در ادوارهای گذشته، باید بپذیریم که در حوزه دفاع مقدس آنچنانکه که انتظار بود کار نشده اگرچه تولیدات خوبی به وقوع پیوسته اما کافی نبوده و حق مطلب به درستی ادا نشده است.

موضوعات مهم جشنواره، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

وی خاطر نشان شد: مهم ترین موضوعات این جشنواره شامل دفاع مقدس ، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ، تبیین دستاوردهای شهدا و ایثارگران خواهد بود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی تصریح کرد: امسال این جشنواره ویژه آثار و تولیدات سینمایی مقاومت است که در ۲ بخش استانی و ملی برگزار  خواهد شد.

امیر عباسی بهره گیری از قاب های متنوع و جذاب هنری به خصوص در حوزه کودکان و نوجوانان، گفتمان سازی هنر دفاع مقدس مبتنی بر توصیه های مقام رهبری، تبدیل دانش ضمنی به دانش تصویری دوران دفاع مقدس، ارتقای کیفی تولیدات هنری دفاع مقدس، گسترش ارتباط و جذب هنرمندان فعال در این حوزه و ارتباط موثر با نسل جوان و تشویق آنها به تولیدات فاخر را از اهداف مهم هفتمین جشنواره فانوس بر شمرد.

وی تاکید کرد:خودباوری در میان جوانان را یکی از دستاوردهای بسیار مهم هشت سال دفاع مقدس است این دوران باید به هر نحو ممکن به خوبی حراست و به آیندگان انتقال یابد تا فرهنگ ایثار و شهادت به فراموشی سپرده نشود.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آریا ( ایازی) گفت:رکن اصلی دفاع مقدس باورهای دینی بود که در آن همه مردم ایران زمین به دور از هر گونه قومیت، نژاد، دین و اقلیت ها مشارکت داشتند و برگ زرینی بر افتخارات میهن اسلامی اضافه شد و شجاعت فرزندان این مرزو بوم در تاریخ ماندگار شد.

امیر عباسی هنرهای نمایشی، تجسسمی، رادیو، تلویزیون و سینما و موسیقی را بخش های اصلی جشنواره فانوس عنوان کرد و افزود: از هنرمندان سراسر کشور به خصوص آذربایجان شرقی که سبقه هنری آن بسیار پرمحتوا و درخشان است، در این جشنواره مشارکت چشم گیر و پویا داشته باشند.
وی اظهار داشت، درهفتمین دوره جشنواره فانوس برای اولین بار بخش ویژه دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی اعمال گردیده و دانش آموزان علاقمند هم برای شرکت در جشنواره موضوعات تئاتر صحنه ای، سرود دانش آموزی، نقاشی و فیلم کوتاه حداکثر ۱۸۰ ثانیه ای آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی ادامه داد: هنرمندان ایران اسلامی می توانند آثار خود را در موضوعات هنرهای نمایشی در قالب تئاتر صحنه ای، خیابانی و نمایشنامه، موسیقی و سرود با موضوع موسیقی باکلام یا بی کلام و سرود دانش آموزی، هنرهای تجسمی در قالب عکس، نقاشی، طراحی پوستر و بیلبورد، فیلم و سریال با موضوع فیلم های داستانی کوتاه، مستند کوتاه، انمیشمن و نماهنگ و بخش رادیویی با موضوع نمایش رادیویی و پادکست به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
بخش ویژه دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی

امیر عباسی با اشاره به اینکه در هفتمین دوره جشنواره فانوس برای اولین بار بخش ویژه دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی اضافه شده است، افزود: دانش آموزان علاقمند به شرکت در جشنواره می توانند در موضوعات تئاتر صحنه ای، سرود دانش آموزی، نقاشی و فیلم کوتاه حداکثر ۱۸۰ ثانیه ای آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ اثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی در خصوص تعداد تعلق یافته به هر استان یادآور شد: استان ها می توانند تا سقف ۳۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کند، و  سال گذشته در ششمین دوره جشنواره فانوس که در اصفهان برگزار شد هنرمندان آذربایجان شرقی توانستند پنج رتبه برتر را در رشته های مختلف  از آن خود کنند.
وی ادامه داد: تمام برگزیدگان استانی سراسر کشور در این جشنواره در مرحله کشوری خواهند بود و علاقه‌مندان و هنرمندان می‌توانند آثار خود را تا ۳۰ تیر به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند تا مورد ارزیابی و داوری قرار گیرد.
ایازی /آرمان تبریز