برگزاری مراسم روز جهانی بهداشت دست در بیمارستان الغدیر فراجا
برگزاری مراسم روز جهانی بهداشت دست در بیمارستان الغدیر فراجا
آرمان تبریز: مراسم روز جهانی بهداشت دست به همت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و به میزبانی بیمارستان الغدیر فراجا برگزار شد.

به گزارش آرمان تبریز، دکتر جواد احمدیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم  که چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در سالن اجتماعات بیمارستان الغدیر فراجا برگزار شد، ضمن تشکر ازبرگزار کنندگان این مراسم بر رعایت بهداشت دست در کلیه بیمارستان های سطح استان تاکید کرد و گفت: باید در مسیر فرهنگ سازی این امرمهم قدم برداریم.

دکتر علی عبادی مدیر امور بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با اشاره به جایگاه بهداشت دست و لزوم رعایت آن از سوی کلیه پرسنل بیمارستان ها گفت: بعد از بیماری کرونا فرهنگ رعایت بهداشت دست در کلیه بیمارستان های استان روز به روز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر میانگین رعایت بهداشت دست در مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان های خصوصی سطح استان آذربایجان شرقی ۵۱ درصد است.

وی  گفت: امیدواریم با حمایت های مسئولین دانشگاهی، مدیران و روسای بیمارستان ها و پرسنل مراکز بتوانیم درصد رعایت بهداشت دست را افزایش داده و باهمکاری به اقدامات خود سرعت بخشیده و با این کار بتوانیم جان انسان ها را نجات دهیم .

دکتر عبادی ادامه داد: انتظار داریم با همکاری های فی مابین در امر فرهنگ سازی در مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان های استان چارچوب های ارزیابی پیشگیری و کنترل عفونت در سطح استان رعایت و به استاندارهای جهانی نزدیکتر شویم .

دکتر بهروز نقیلی، استاد بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت و نقش رعایت بهداشت دست در کاهش عفونت های بیمارستانی گفت: با توجه اینکه رعایت بهداشت دست در بیمارستان ها و مراکز آموزشی و درمانی به فرهنگ عمومی تبدیل شده است،  باید سعی کنیم عفونت به دنبال اعمال جراحی و کاتترها را نیز کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در کنترل عفونت بیمارستانی از لحاظ آموزشی باید تمام مسئولین جامعه همچون مسئولین آموزشی بیمارستان ها ، آموزش و پرورش و … همکاری تنگاتنکی با هم داشته باشند از این رو در پیشبرد فرایند رعایت بهداشت دست همه کسانی را که برای همکاری آماده اند می فشاریم .

دکتر نقیلی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک بتوانیم آمار استانی بهداشت دست  را با آمارهای جهانی و بین المللی نزدیک تر کنیم.

دکتر انوشیروان مرادی ، رئیس بیمارستان الغدیر فراجا نیز در این مراسم ضمن عرض خیر مقدم به اساتید، کارشناسان، روسا و مسئولین مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان های استان، با اشاره به اینکه پیشگیری بهتر از درمان است گفت: رعایت بهداشت دست کم هزینه ترین و بهترین روش برای پیشگیری از عفونت است.

وی با اشاره به رعایت بهداشت دست در دوران کرونا افزود: ما به عنوان سفیران بهداشتی و درمانی در دوران کرونا نیز با رعایت بهداشت دست، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و … توانستیم رعایت بهداشت فردی و بهداشت دست را افزایش دهیم .

وی جایگزین کردن تایمکس های تصویری به جای تایمکس انگشتی، تدوین برنامه های عملیاتی و بهبود کیفیت، برنامه ریزی آموزشی جهت رعایت بهداشت دست، تهیه و پخش فیلم های آموزشی، در اختیار قرار دادن امکانات و تسهیلات بهداشت دست و.. را از جمله اقدامات بیمارستان الغدیر فراجا در این بخش عنوان کرد.

فرزانه علیخواه، کارشناس مسئول تعالی بالینی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با ارائه گزارش از وضعیت بهداشت دست در مراکز درمانی و بیان برنامه ها و انتظارات معاونت درمان دانشگاه گفت: رعایت بهداشت دست در حین ارائه و مراقبت های بهداشتی می تواند هر ساله جان میلیون ها نفر را نجات دهد.

وی با اشاره به آمار و اطلاعات سازمان بهداشت جهانی مقایسه پایش مستقیم بهداشت دست در سال ۱۴۰۱ را ۵۰ درصد و پایش غیر مستقیم بهداشت دست را در همان سال ۳۲ درصد اعلام کرد.

وی موانع اصلی رعایت بهداشت دست را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری مسئولین و همکاران بهداشتی و درمانی سطح آموزش و فرهنگ سازی، رعایت بهداشت دست را در سطح مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان های استان ارتقاء دهیم.

شایان ذکر است: در این جلسه از فعالین و کارشناسان پیشگیری و کنترل غفونت مراکز آموزشی ودرمانی و بیمارستان های سطح استان با اهداء لوح تقدیر و هدایا تقدیر و تشکر بعمل آمد.

همچنین در این مراسم پیمان نامه رعایت بهداشت دست با عنوان مراقبت بهداشتی برای همه در دستان شماست توسط معاون درمان دانشگاه، مدیران و روسای مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان ها امضاء شد.