زندگی عشایر نمود واقعی از اقتصاد مقاومتی است
زندگی عشایر نمود واقعی از اقتصاد مقاومتی است
آرمان تبریز- نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه محبوب تبریز گفت: امروز عشایر مصداق عینی پیام مقام عظمای ولایت در رابطه با شعار سال یعنی سال رونق تولید هستند.

آرمان تبریز- نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه محبوب تبریز گفت: امروز عشایر مصداق عینی پیام مقام عظمای ولایت در رابطه با شعار سال یعنی سال رونق تولید هستند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛  ‌حجت الاسلام دکتر سیدمحمدعلی آل هاشم دردیدار و نشست صمیمی با ریش سفیدان، معتمدین و جوانان عشایر آذربایجان شرقی که دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی ، مهندس قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران و مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز حضور داشتند ضمن بیان این مطلب افزود: عشایر قشر زحمتکش و پرتلاش جامعه ایران هستند، عشایر در زمان جنگ در مناطق غربی کشور منجمله شهرهای ایلام، مهران و سومار در دفاع از مرزهای کشور نقش بسزایی ایفا کرده اند.

 وی ادامه داد: عشایر مصداق عینی اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، اصلاح الگوی مصرف، اشتغال و تلاش، همت و کار مضاعف هستند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: عشایر در قبل از انقلاب نیز در صیانت از مرزهای کشور تلاش زیادی از خود نشان داده اند و بعد از انقلاب هم در دفاع از انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی کارهای چشمگیری انجام داده اند.

امام جمعه محبوب تبریز اظهار کرد: عشایر در عرصه تولید علی الخصوص تولید مواد پروتئینی و صنایع دستی جایگاه مهم و ارزشمندی دارند.

دکتر آل هاشم با اشاره به ورنی به عنوان یکی از محصولات صنایع دستی که توسط عشایر تولید می شود، گفت: ورنی محصولی صادراتی و ارزآور برای کشور است، نقش عشایر با توجه به جمعیت ۲ درصدی آن در تولید داخلی و رونق اقتصادی بی بدیل است و این مهم جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با تاکید بر حل مسائل و مشکلات جامعه عشایری استان آذربایجان شرقی گفت: عشایر سربار جامعه نیستند، عشایر افراد قانع، کم توقع و بی منت هستند که با تمام سختی ها و کمبودها مانوس هستند.

امام جمعه محبوب کلانشهر تبریز از زحمات بی شائبه مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، سازمان امور عشایری و سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی که در ارتباط با توسعه موضوعات جدید و روز از قبیل انرژی های نو، آبگرمکن خورشیدی، روشنائی خورشیدی، فانوس خورشیدی و یک سری اقدامات نانو در راستای ثبت راههای عشایری، اصلاح نژاد، دوقلوزایی و تولید نهاده های با ارزش دامی در بین عشایر انجام داده اند، تشکر و تجلیل به عمل آورد.

دکتر آل هاشم اضافه کرد: تسهیلاتی که بانکها در اختیار عشایر قرار می دهند از اقدامات ارزشمند انجام شده در راستای رفاه و حل مشکلات فعالیتی جامعه عشایر استان است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره مجدد به تولید ۲۰ درصد محصولات پروتئینی استان توسط عشایر گفت: عشایر استان آذربایجان شرقی از ایل های ارسباران و شاهسون و ۹ طایفه مستقل در دوره ییلاقی و ۲ ایل و ۷ طایفه مستقل در دوره قشلاقی تشکیل شده اند که علاوه بر فعالیت های تولیدی و کشاورزی به بافت قالی، قالیچه، ورنی، جاجیم، جوراب عشایری، دستکش و کلاه نیز مشغول هستند که این نیز به نوبه خود در تولید صنایع دستی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با تجلیل از نقش عشایر در تامین نیازهای اقتصاد کشور گفت : سراسر زندگی عشایر نمود واقعی از اقتصاد مقاومتی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد : بسیاری از لوازم و مولفه های اقتصاد مقاومتی از قبیل همت ، تلاش و اشتغال  را به عینه می توان در زندگی روز مره عشایر مشاهده کرد.

وی افزود : آنها سال هاست که اصلاح الگوی مصرف را در زندگی خود اجرا کرده و در مقام عمل گام های اساسی برای رونق تولید برداشته اند.

امام جمعه تبریز گفت: بسیاری از آموزه های زندگی عشایر به ویژه در بعد کار و تلاش ، خودکفایی و نیز صرفه جویی آنان می تواند الگوی برای زندگی عمومی باشد.

این گزارش حاکیست در این دیدار که مهندس قندالی رییس سازمان امور عشایر کشور ، استاندار ، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان و شماری از مسوولان محلی حضور داشتند مسایل و مشکلات عشایر استان به صورت محلی و از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت و حسب مورد دستورات اجرایی برای رقع آن ها صادر شد.

این نشست  روز گذشته در یکی از ییلاق های حومه دهستان اسپران آذربایجان شرقی برگزار شد که همه ساله در این فصل میزبان کوچ بهاری عشایر استان است .

از مجموع جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری آذربایجان شرقی دو درصد را عشایر تشکیل می دهد که با این جمعیت اندک اما پرکار، حدود ۲۰ درصد جمعیت دام سبک استان را در اختیار داشته و نقش چشمگیری در تولید محصولات دامی و لبنی بر عهده دارند.

                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان