فعالیت ۲۴ شریک خارجی در شهرکهای صنعتی آذربایجان‌ شرقی
فعالیت ۲۴ شریک خارجی در شهرکهای صنعتی آذربایجان‌ شرقی
آرمان تبریز: سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌ شرقی گفت: ۲۴ شریک خارجی از کشور‌های مختلف در شهرک‌های صنعتی این استان از جمله شهرک سرمایه گذاری خارجی فعالیت می‌کنند.

به گزارش آرمان تبریز، سجاد مطلبی افزود: عمده سرمایه گذاران خارجی مستقر در شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی از کشور‌های ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایرانیان مقیم آمریکا هستند.

وی با بیان اینکه همجواری ایران با ترکیه، موجب استقبال سرمایه گذاران این کشور برای سرمایه گذاری در کشور ما به ویژه این منطقه شده است اظهار کرد: ۲ سرمایه گذار این کشور نیز برای سرمایه گذاری در شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی درخواست داده اند که در حال بررسی است.

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌ شرقی با اشاره به اینکه اکنون ۱۴۱ واحد صنعتی مورد بهره برداری در شهرک سرمایه گذاری خارجی این استان به عنوان تنها شهرک سرمایه گذاری خارجی کشور وجود دارد گفت: از این تعداد ۱۳۱ واحد فعال و ۱۰ واحد غیرفعال است.

مطلبی ادامه داد: واحد‌های فعال در این شهرک صنعتی با ظرفیت‌های متفاوت فعالیت می‌کنند و تلاش می‌شود مشکلات واحد‌های غیرفعال رفع شود و به چرخه تولید بازگردند.

وی یادآور شد: برای جذب سرمایه گذار و رفع کمبود زمین واحد‌های صنعتی، توسعه شهرک‌های صنعتی استان در برنامه‌های این شرکت است و سال گذشته توسعه شهرک شهید سلیمی شهرستان آذرشهر در ۴۷۰ هکتار در انتهای این شهرک و در جوار این شهرک، توسعه «سنگ شهر» در سطح ۹۰ هکتار آغاز شد.

مطلبی افزود: نزدیکی به تبریز مرکز استان و برخورداری از رده ۶ زیست محیطی از امتیاز‌های این شهرک‌های صنعتی است و توسعه آنها  تحول بزرگی را در میزان سرمایه گذاری در شهرک‌های صنعتی استان ایجاد می‌کند.

وی اظهار کرد: مرحله توسعه شهرک صنعتی شهید سلیمی شهرستان آذرشهر با پیش بینی اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر و شهرک صنعتی سنگ شهر با یک هزار و ۵۶ نفر در سال جاری اجرا می‌شود.

آذربایجان شرقی دارای ۵۶ شهرک و ناحیه صنعتی است که از این تعداد ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی فعال است و از پنج هزار و ۷۰۰ قرارداد ایجاد واحد صنعتی در استان سه هزار واحد صنعتی و تولیدی فعال و سه هزار و ۷۰۰ واحد غیرفعال است.

حدود ۱۱ هزار هکتار اراضی آذربایجان شرقی در اختیار شهرک‌های صنعتی استان است که از این میزان در چهار هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی عملیات ساخت واحد‌های صنعتی و تولیدی اجرا شده یا در حال اجرا است.

بیشترین زمینه فعالیت واحد‌های صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی مربوط به صنایع فلزی، شیمیایی و غذایی است.