انجام بیش از ۳۷ هزار عملیات آزمایشگاهی دامپزشکی در سال ۱۴۰۱
انجام بیش از ۳۷ هزار عملیات آزمایشگاهی دامپزشکی در سال ۱۴۰۱
آرمان تبریز-مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی، عملکرد اداره کل دامپزشکی استان در حوزه تشخیص و درمان در سال 1401 را تشریح کرد.

آرمان تبریز-مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی، عملکرد اداره کل دامپزشکی استان در حوزه تشخیص و درمان در سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ دکتر امیرحسین بهداد مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام این خبر گفت: یکی از ادارات مهم ستادی اداره کل دامپزشکی استان اداره تشخیص و درمان است که در سال ۱۴۰۱ جهت تشخیص و تأیید بیماریهای دامی بیش از ۳۷ هزار مورد عملیات آزمایشگاهی بر روی نمونه‌های اخذ شده از دام های مشکوک به بیماریهای دامی و بیماریهای مشترک انجام گرفته است.

مدیر کل دامپزشکی استان اعلام کرد: با تجهیز و تکمیل و افتتاح مجتمع بزرگ آزمایشگاه ملی و منطقه ای دامپزشکی استان آذربایجان شرقی اکثر آزمایشات تشخیصی و تخصصی در استان انجام می گیرد، همچنین سایر استانها (به صورت ملی و منطقه ای) نیز نمونه های خود از جمله نمونه های داروئی، هاری، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، مشمشه، بیماری های ویروسی آبزیان و… را جهت تشخیص به آزمایشگاه های دامپزشکی آذربایجان شرقی ارسال می کنند که یکی از مهمترین آزمایشگاه های تشخیصی، آزمایشگاه بیولوژی ملکولی (PCR) می باشد که در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۹۰۰ مورد آزمایش تشخیصی در این آزمایشگاه انجام شده است که این عدد نسبت به سال گذشته در حدود ۹۲ درصد افزایش نشان می دهد.

دکتر بهداد با اعلام این مطلب که آزمایشگاه هاری این اداره کل به صورت ملی و با کادر مجرب خود توانسته است با انجام بیش از ۷۹۸ مورد آزمایش هاری خدمات مناسبی را در سال ۱۴۰۱ به ادارات کل دامپزشکی سراسر کشور ارائه نماید.

وی همچنین با اعلام این مطلب که آزمایشگاه آنالیز شیمی جهت آزمایشات داروئی جزء ۴ استان برخوردار در کل کشور به صورت منطقه ای و ملی در سال (۱۴۰۱) به روش HPLC و توسط دستگاه های Hi-Tech، اعلام شده است، افزود: تعداد ۱۱۰۵ نمونه مرغ منجمد وارداتی و ۷۷۹ نمونه گوشت منجمد وارداتی توسط آزمایشگاه های همکار و دولتی مورد آزمایش قرار گرفته اند.

دکتر بهداد همچنین افزود: در سال ۱۴۰۱ میزان ۳۰۱۷ مورد بازدید از مراکز درمانی، واکسیناسیون، آزمایشگاههای تشخیص دامپزشکی، شرکتهای توزیع دارو و واکسن در سطح استان صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان در خصوص نظارت بر دارو و مواد بیولوژیک اظهار داشت: طی سال ۱۴۰۱ به تعداد ۱۳۶۷ مورد بازدید از داروخانه ها ، مراکز داروئی و مایه کوبی و ۱۱۶ مورد بازدید از شرکت های داروئی و کارخانجات داروسازی صورت گرفته که طی این بازدید ها به تعداد ۶۲۶۲ عدد دارو و مواد بیولوژیک تاریخ منقضی و یا بدون مجوز با وزن تقریبی ۲۱۸۶ کیلوگرم کشف و ضبط و با دستور مقام قضایی معدوم سازی شدند.

وی همچنین افزود: از موارد کشف شده ۴ مورد به دادسرا ارجاع داده شده اند و برای ۴ نفر از متخلفین محکومیت قضایی صادر شده است.