تامین بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز آذربایجان شرقی توسط عشایر استان
تامین بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز آذربایجان شرقی توسط عشایر استان
آرمان تبریز-رئیس سازمان امور عشایر ایران از اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای اجرای پروژه‌های آبرسانی، تامین نهاده‌های دامی و اجرای زنجیره تولید به عشایر کشور خبر داد.

آرمان تبریز-رئیس سازمان امور عشایر ایران از اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای اجرای پروژه‌های آبرسانی، تامین نهاده‌های دامی و اجرای زنجیره تولید به عشایر کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مهندس قندالی امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان شرقی که با حضور مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ، دکتر آل هاشم مدیرکل امور عشایر استان و اعضای اتحادیه های تعاونی عشایری استان برگزار شده بود با بیان اینکه با احتساب سود ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مصوب ، یک هزار میلیارد تومان به حوزه عشایر که آنهم صرفاً به تشکل ها و در تشکل های بخش عشایری نیز به حوزه زنجیره تولید تخصیص یافته است اظهار داشت: امسال با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۰۲ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی و ایجاد شبکه‌های آب برای عشایر کشور اختصاص داده شده است.

وی افزود: با میانگین ۹۰۰ میلیون تومان برای هر پروژه، از این محل ۲۲۸ پروژه آبرسانی در مناطق عشایری کشور اجرا می شود.

وی با بیان اینکه  امسال یک هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به تعاونی‌های عشایری برای تامین نهاده‌های دامی عشایر کشور درنظر گرفته شده است افزود: ۲هزار میلیارد ریال تسهیلات نیز برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری اختصاص یافته است که سهم استان آذربایجان شرقی از این مبلغ ۱۵۵ میلیارد ریال بوده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور یادآور شد: در حوزه مالیات بر ارزش‌ افزوده نیز سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان برای عمران و آبادی مناطق عشایری در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده به عشایر، حتی یک ریال معوق بانکی ندارد، خاطرنشان کرد: قشرعشایر یک سرمایه اجتماعی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مهندس قندالی با بیان اینکه استفاده از توان اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری به عنوان فرصتی مناسب برای ارتقای شاخص تولید و درآمد خانوارهای عشایری، از اولویت های سالجاری سازمان امور عشایر است ادامه داد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت از محل اعتبارات مدیریت ستاد بحران و تامین نهاده های دامی شامل کنسانتره، جو، سبوس و ذرت توسط اتحادیه ها و شرکت تعاونی های عشایری باعث بهبود نظام دامداری عشایر می شود.

وی افزود: ۷۰ درصد درآمد عشایر کشور از طریق پرورش دام است و سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش به این امر اختصاص می یابد .

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اقدامات زیرساختی خوبی در حوزه عشایر در حال شکل گیری می باشد گفت: معتقدم جامعه عشایر متشکل تر از جامعه روستایی و زیربخش های مختلف تولیدی در بخش کشاورزی می باشد.

مهندس اکبر فتحی با بیان اینکه آنچه در شرایط تحریم های موجود و جنگ نابرابر اقتصادی دشمنان بیش از پیش بایستی مورد توجه همگان قرار گیرد لزوم اقتصادی نمودن تولید می باشد افزود: اقتصادی کردن تولید یکی از نیازهای بخش کشاورزی در شرایط فعلی به شمار می رود که بایستی در جامعه عشایر بیشتر از جامعه روستائی مدنظر قرار گیرد چراکه اگر نتوانیم فعالیت هایمان را اقتصادی و آن را توجیه دار نماییم نمی توانیم آنها را در جامعه شان حفظ و نگه داری کنیم.

وی با اشاره به اینکه تامین علوفه و نهاده های دامی عشایر یکی از دغدغه های این بخش می باشد و متاسفانه ظرفیت علوفه مراتع  کمتر از ظرفیت واحدهای دامی مان می باشد افزود: با افزایش جمعیت دامدار و در مجموع دام ، کاهش سرانه سطح مراتع و ضعیف تر شدن وضعیت مراتع از طرف دیگر ، تعادل طبیعی بین دام مرتع و بهره بردار بهم خورده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه یکی از اقدامات این سازمان در حوضه دریاچه ارومیه اهتمام به پرورش شتر و نیز توسعه کشت علوفه های سازگار همچون خارشتر می باشد ادامه داد: اهمیت علوفه خارشتر در تغذیه دام با پروتئین ۱۱ درصد ، استفاده از علوفه خارشتر موجود در مزارع برای تغذیه دام و برنامه‌ریزی برای توسعه کشت خارشتر در مراتع استان را توجیه پذیر نموده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به ویژگی‌های علوفه خارشتر به عنوان یک علوفه مکمل در کنار سایر علوفه‌ها اظهار کرد: خارشتر یک گیاه مرتعی مقاوم به کم‌آبی است و با توجه به ظرفیت‌ها و پروتئین خوبی که دارد با یونجه برابری می‌کند و توسعه کشت آن می‌تواند بخشی از نیاز علوفه‌ای را در این مناطق حل کند.

وی با بیان اینکه موضوع توریسم و گردشگری کشاورزی و عشایری قادر است با توجه به کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و کالبدی، روستا و کشاورزی آن را از انزوا و محرومیت بیرون کشاند افزود: زمینه اصلی فعالیت های اقتصادی در محیط روستایی و عشایری کشورمان کشاورزی است و چون اکثر شاغلین روستایی کشور در بخش کشاورزی فعال اند، فرصت و زمینه بسیار مساعدی برای برنامه ریزی جهت آماده سازی و تقویت بخش کشاورزی با مشارکت و همراهی روستاییان و عشایر برای توسعه توریسم روستایی و عشایری به طور عام و توریسم کشاورزی به طور خاص مهیا می باشد.

مدیر کل امور عشایری استان آذربایجان شرقی نیز گفت: عشایر استان آذربایجان شرقی بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز این استان را تأمین می نمایند.

دکتر محمدحسن آل هاشم با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر عشایر استان آذربایجان‌شرقی تنها دودرصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، اما بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز این استان را تأمین کرده و سطحی بیش از یک میلیون هکتار از مراتع استان در اختیار عشایر است.

وی از اجرای عملیات تثبیت راه‌های عشایری در سطح استان آذربایجان شرقی خبر داد گفت: هم اکنون در برخی از قشلاقات استان شاهد مشکلات وحتی محرومیت از خدمات متناسب روز هستیم که امیدواریم با همکاری مسئولان و دستگاه‌های اجرایی بتوانیم در آینده نزدیک شاهد رفع مشکلات این عزیزان باشیم.

وی با بیان اینکه در سالجاری ۹۵ میلیارد ریال برای آبرسانی به مناطق قشلاقی عشایر نشین در آذربایجان شرقی تخصیص یافته است گفت :با اعتبار تخصیص یافته با دستور رهبر معظم انقلاب،ساکنان همه قشلاق های استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند می شوند.

دکتر آل هاشم افزود: این اعتبار از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است و با همکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه برخی مناطق قشلاقی عشایر از آب آشامیدنی بهداشتی بهره مند نیستند افزود: با اعتبار تخصیص یافته طرحهای آبرسانی به مرحله اجرا خواهد رسید.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی ادامه داد: هم اکنون ۹۵ درصد خدمات زیر بنایی از جمله آب ، برق ، تلفن در مناطق عشایری استان ایجاد شده است.

دکتر آل هاشم افزود: برای حمایت از عشایر امسال پنل های خورشیدی ، حمام ها و فانوس های خورشیدی میان آنها توزیع شده است.

وی اضافه کرد: امور عشایر آذربایجان شرقی در خدمت رسانی به جامعه عشایر در کشور سرآمد است .

گفتنی است در قشلاق های آذربایجان شرقی ۸ هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری سکونت دارند.