نمایشگاه صنایع‌دستی در ۵۵ نقطه آذربایجان شرقی
نمایشگاه صنایع‌دستی در ۵۵ نقطه آذربایجان شرقی
آرمان تبریز: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: همزمان با آغاز نوروز، نمایشگاه صنایع‌دستی در ۵۵ منطقه استان گشایش یافت.

به گزارش آرمان تبریز، احمد حمزه زاده افزود: این نمایشگاه‌ها به همت این اداره‌کل و همکاری شهرداری‌ها و منطقه آزاد ارس فعالیت خود را برای نمایش و فروش آثار هنرمندان آذربایجان آغاز کردند.

وی اظهار کرد: در ایام نوروز ۱۴۰۲ نمایشگاه‌های صنایع‌دستی به صورت ویژه در عمارت شهرداری، شهرداری‌های ۶ و ۷، پارک استاد کریمی مراغه‌ای و پلیس‌راه غربی تبریز، عوارضی بستان‌آباد و مسجد کبود، موزه سفال، خانه‌های تاریخی حریری و حیدرزاده تبریز برای بازدید علاقه مندان، گردشگران و مسافران نوروزی دایر شده است.

حمزه زاده ادامه داد: در این ایام گردشگران می‌توانند با سفر به ۲۱ شهرستان این استان و منطقه آزاد ارس، از ۶۰۰ غرفه برپا شده صنایع‌دستی بازدید کنند و سوغات آذربایجان شرقی را به عنوان سوغات با خود همراه ببرند.

سبدبافی، سوزن دوزی، سفالگری، معرق کاری، گلیم بافی و ساخت تابلو سنگ‌های با ارزش از صنایع دستی جذاب آذربایجان شرقی است که هرکدام در شهرهای این استان رواج داشته و مورد اقبال مسافران قرار می‌گیرد.

کیف، کفش، پوشاک و برخی اقلام خانگی محصولاتی است که از چرم تبریز دوخته می‌شود و به دلیل کیفیت عالی آن به کشور‌های اروپایی صادر شده است.

در دسته خوراکی‌ها نیز آذربایجان شرقی از استان‌های مستعد است که شیرینی‌ها و غذا‌های آن در سراسر کشور مشهور است.

قرابیه، نوقا، میان پر، لاتیقوم (راحت الحلقوم)، ریس، شیرینی کنجدی، سوجوق، باسلیق، شکلات تسبیحی، عسل و دوشاب در بخش خوراکی‌های شیرین و نیز پنیر لیقوان، ترشی زغال اخته و آجیل تبریز می‌تواند سوغاتی خوبی برای مسافران به این استان باشد.

آجیل مخصوص تبریز از دیرباز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می‌شود، انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک نیز طرفداران بی شماری دارد.