چه تعداد نیروی روسیه در جنگ اوکراین کشته شده‌اند؟
چه تعداد نیروی روسیه در جنگ اوکراین کشته شده‌اند؟
آرمان تبریز-یک بررسی که اخیرا توسط یک اندیشکده آمریکایی منتشر شده است، ارزیابی جدیدی از تلفات بسیار بالای روسیه در تهاجم به اوکراین ارائه می‌کند.

آرمان تبریز-یک بررسی که اخیرا توسط یک اندیشکده آمریکایی منتشر شده است، ارزیابی جدیدی از تلفات بسیار بالای روسیه در تهاجم به اوکراین ارائه می‌کند.

 به گفته مارک میلی، ژنرال ارشد آمریکا، در مصاحبه با وب سایت خبری پولیتیکو، اخیرا نزدیک به ۱۲۰۰ سرباز روسی در یک روز در اطراف باخموت کشته شدند. او با اشاره به نبرد وحشیانه ۳۶ روزه اقیانوس آرام در طول جنگ جهانی دوم گفت: «این ایوو جیما است. این شیلو است (نبردی در جنگ داخلی آمریکا).»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی (CSIS)، یک اندیشکده در واشنگتن، به نقل از گزارشات مقامات آمریکایی و غربی و همچنین افکار عمومی می‌گوید که روسیه احتمالا در اولین سال تهاجم خود متحمل ۶۰ تا ۷۰ هزار تلفات جنگی شده است. نمودار ما تخمین میانگین را در این محدوده نشان می دهد. با احتساب کشته‌شدگان، زخمی‌ها و مفقودان، مجموع تلفات به ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار می‌رسد. باید گفت که محاسبه چنین مواردی یک امر بسیار نامشخص است. اما آمار CSIS فقط کمی بیشتر از تخمین های دولت غربی است که بر اطلاعات تکیه می کنند.

تلفات بسیار بالای روسیه تعجب آور نیست. حمله برق آسای روسیه در فوریه ۲۰۲۲ با شکست مواجه شد و از آن زمان درگیری به جنگ فرسایشی تبدیل شده است. حجم عظیمی از گلوله بین هر دو طرف رد و بدل می‌شود. روسیه در تلاش خود برای تصرف شهر باخموت در شرق، که در حال فروپاشی است، امواجی از سربازان وظیفه و زندانیان را برای جنگ فرستاده است. تعداد زیادی از آنها کشته شده اند. بر اساس اطلاعات دفاعی بریتانیا، به مدت دو هفته در اواخر ژانویه و اوایل فوریه، همزمان با تشدید حملات روسیه در شرق اوکراین، تلفات این کشور احتمالا به بیش از ۸۰۰ نفر کشته و زخمی در روز رسید.

این سطح از کشته‌ها بسیار فراتر از آن چیزی است که روسیه در هر یک از درگیری های مدرن خود با آن مواجه شده است. روسیه بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹، ماهانه ۹۵ تا ۱۸۵ سرباز در چچن از دست ‌داد و از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹، ماهانه ۱۳۰ تا ۱۴۵ سرباز در افغانستان از دست ‌داد.

کشته‌شدگان روسیه در اوکراین ماهانه بین ۵۰۰۰ تا ۵۸۰۰ نظامی پیش‌بینی می‌شود. تعداد سربازان روسی که در سال گذشته کشته شده اند احتمالا از تعداد کشته شدگان هر درگیری روسیه و شوروی از سال ۱۹۴۵ تاکنون بیشتر است. تلفات روسیه در اوکراین تنها در مقایسه با جنگ جهانی دوم که در آن اتحاد جماهیر شوروی بیش از ۸ میلیون انسان را از دست داد، بسیار کمتر است.

تلفات شدید روسیه این کشور را مجبور کرد تا در ماه سپتامبر فرمان بسیج صادر کند، اما این نیروها تا حد زیادی ناکارآمد بوده‌اند. این می تواند موج دیگری از بسیج را به راه بیندازد، هرچند که با خطرات سیاسی همراه خواهد بود. در حال حاضر، دو سوم روس‌ها فردی را می شناسند که بسیج شده یا در نبرد می جنگد. علاوه بر این، نیروهای کشته شده در سال ۲۰۲۲ شامل بسیاری از بهترین افسران جوان و با تجربه ترین سربازان روسیه بودند. مردانی که جایگزین آنها می شوند، آموزش، انضباط و مهارت کمتری خواهند داشت. آنها همچنین کیفیت تجهیزات مشابهی نخواهند داشت.

سال گذشته، زمانی که مقامات اطلاعاتی آمریکا در مورد آمادگی روسیه برای جنگ به کنگره توضیح دادند، اذعان کردند که ممکن است بین ۲۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ غیرنظامی اوکراینی کشته شوند، اما بر اساس گزارش سازمان ملل، مجموع واقعی آنها بسیار کمتر بوده است: حداقل ۸۰۰۰ کشته غیرنظامی تایید شده است. مقامات همچنین تخمین زدند که روسیه بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پرسنل نظامی را از دست می‌دهد (محدوده ای که منعکس کننده انتظارات از یک جنگ متعارف نسبتا کوتاه است). با این حال آنها هرگز پیش‌بینی نمی‌کردند که روسیه در عرض یک سال یک ارتش کامل را از دست خواهد داد.

منبع: اکونومیست