لازمه توانمندسازی حاشیه‌نشینان، مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال است
لازمه توانمندسازی حاشیه‌نشینان، مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال است
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازمه توانمندسازی، ایجاد فرصت شغلی و آموزش مهارت است، گفت: مردم مناطق حاشیه نشین را از لحاظ فکری توانمند کنیم.
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازمه توانمندسازی، ایجاد فرصت شغلی و آموزش مهارت است، گفت: مردم مناطق حاشیه نشین را از لحاظ فکری توانمند کنیم.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی و کارگروه ارتقای وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری استان، اظهار داشت: در زمینه اولویت‌های اعتماد ساز دولت که وزیر کشور هم به آن تاکید دارد، یک سری اولویت‌ها وجود دارد که مدیران هر بخش باید روی آنها کار دقیق انجام دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه اجتماعی و فرهنگی رصد اجتماعی و فرهنگی نیاز است، افزود: یک مرکز رصد فرهنگی باید موضوعات آسیب‌های اجتماعی را رصد کرده و راه حل ارائه کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر مشارکت خیران و سمن‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی گفت: همه مشکلات باید در سایه مشارکت مردم حل شود چون بدون همراهی مردم انجام امور غیرممکن است.

وی با بیان اینکه بحث توانمندسازی یک مقوله متفاوت از  چیزی است که اکنون رخ می‌دهد، اظهار داشت: توانمندسازی بعد از عبور از مرحله ساخت خانه‌های ارزان قیمت و اعطای تسهیلات است، در آیم مرحله باید مردم مناطق حاشیه نشین را از نظر فکری و فرهنگی توانمند سازیم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: دولت نباید برای مردم خانه بسازد، بلکه اساس توانمندسازی ایجاد فرصت شغلی و آموزش مهارت‌های شغلی و اجتماعی است.

وی مهاجرت معکوس را در پیشگیری از گسترش حاشیه نشینی موثر دانست و گفت: با جلوگیری از  حاشیه نشینی بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز کاهش می یابد.

نماینده وزارت کشور در اجرای طرح ایجاد دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی نیز در این جلسه گفت: یک سوم جمعیت شهری کشور که ۲۰ میلیون نفر را شامل می شود، در بافت‌های ناکارآمد ساکن هستند.

نواب میرزایی اظهار داشت: دانشگاه تهران در دهه پنجاه مطالعاتی را در مورد بحث حاشیه نشینی انجام داد که آن زمان میزان افراد حاشیه‌نشین را حدود ۱۵ هزار نفر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه طبق آمار دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در حال حاضر ۹ تا ۱۱ میلیون نفر ساکن سکونت‌گاه‌های غیررسمی هستند، افزود: از دهه هفتاد سکونت گاه‌های غیر رسمی به عنوان پنج آسیب اول کشور مطرح است.

میرزایی اظهار داشت: اقدامات مختلفی در سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌شود که بر اساس آن، دستگاه‌های اجرایی اعم از کمیته امداد، بهزیستی، علوم پزشکی و شهرداری وارد عمل شده و کارها و هزینه‌های زیادی نیز کرده‌اند اما در نهایت این اقدامات باعث بهبود وضعیت حاشیه‌نشینی نشده است.

وی با بیان اینکه راهکارهای مختلفی توسط نهادهای متولی ارائه شده است، افزود: در حوزه اجرا همه برای انجام کارها متفق القول هستند از این‌رو دفاتر تسهیل‌گری در این محلات تشکیل می‌شود تا به صورت نظام یافته و هدف‌مند بتوانیم این منابع را توسط دستگاه‌های نهادهای مختلف هزینه کنیم.

در این جلسه همچنین گزارش اقدامات انجام یافته برای سامان‌دهی مناطق حاشیه‌نشین شهر مراغه توسط شکری، فرماندار مراغه ارائه شد.