آمریکا یک هواپیمای ویژه جنگ هسته‌ای در اروپا مستقر کرد
آمریکا یک هواپیمای ویژه جنگ هسته‌ای در اروپا مستقر کرد
آرمان تبریز-آمریکا به دلیل تشدید نگرانی‌ها درباره وقوع جنگ هسته‌ای با تشدید درگیری‌ها در اوکراین، یک هواپیمای ویژه برای این سناریوی احتمالی را در اروپا مستقر کرد.

آرمان تبریز-آمریکا به دلیل تشدید نگرانی‌ها درباره وقوع جنگ هسته‌ای با تشدید درگیری‌ها در اوکراین، یک هواپیمای ویژه برای این سناریوی احتمالی را در اروپا مستقر کرد.

به گزارش نشریه “فوکوس آلمان”، یک هواپیما از “ناوگان روز قیامت” آمریکا وارد اروپا شد. این هواپیما همچنین باید بتواند به عنوان مرکز فرماندهی در طول جنگ هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

این هواپیمایی است که حتی قرار است از یک جنگ هسته‌ای جان سالم به در ببرد؛ فرماندهی اروپایی نیروهای مسلح آمریکا در توییتر اعلام کرد: هواپیمای آمریکایی E-6B مرکوری روز سه شنبه در ایسلند فرود آمد. بر این اساس، گفته می شود که خدمه مرکوری با کارین بتمن، سفیر آمریکا در ایسلند، و دیگر رهبران نظامی و دیپلماتیک نیز دیدار کرده‌اند.

این هواپیما با نام مستعار معنی دار “هواپیمای روز قیامت” از زمان جنگ سرد در طراحی مشابهی وجود داشته است. E-6B مرکوری بر اساس بوئینگ ۷۰۷ ساخته شده است، طول بال آن حدود ۴۵ متر است و حداکثر سرعت آن به ۹۸۱ کیلومتر در ساعت می رسد. چنین هواپیمایی باید حداقل ۱۴۰ میلیون دلار هزینه داشته باشد و نیروی دریایی ایالات متحده در مجموع صاحب ۱۶ هواپیمای نظامی است.

با این حال، E-6B مرکوری یک هواپیمای جنگی نیست. بلکه به عنوان یک مرکز فرماندهی پرواز برای نیروی دریایی عمل می کند. “فرست پست” گزارش داد، این هواپیما در ابتدا برای برقراری ارتباط با زیردریایی های هسته ای در سراسر جهان ساخته شد. اینها مجهز به ICBM و کلاهک های هسته‌ای هستند و می توان آنها را از طریق هواپیما نیز کنترل کرد.

به گزارش فرست پست، یک هواپیمای روز قیامت همیشه نزدیک رئیس جمهور آمریکا است. معمولاً در حومه واشنگتن دی سی قرار دارد تا از کاخ سفید به راحتی قابل دسترسی باشد. هنگامی که رئیس جمهور ایالات متحده را ترک می کند، یک E-6B Mercury او را همراهی می کند و در یک فرودگاه نظامی نزدیک مستقر می شود.

در صورت وقوع جنگ هسته ای، رئیس جمهور باید بتواند از این دستگاه به عنوان مرکز فرماندهی پرواز استفاده کند. این هواپیما با یک مخزن پر حتی می تواند ۷۲ ساعت در هوا بماند. به گزارش «فرست پست»، با این حال، هرگز اوضاع تا این حد پیش نرفت، حتی گفته می شود جورج بوش پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ترجیح داد با هواپیمای ایر فورس وان پرواز کند.

روسیه همچنین دارای به اصطلاح “هواپیماهای روز قیامت” است که می تواند به عنوان مرکز فرماندهی و کنترل در مواقع اضطراری استفاده شود.

فوکوس در ادامه این گزارش نوشت: به نظر می رسد ورود “هواپیمای روز قیامت” به ایسلند یک اقدام پیشگیرانه در صورت تشدید جنگ اوکراین باشد. ترس از استفاده از سلاح های هسته‌ای پس از اعلام تعلیق توافقنامه استارت که در سال ۱۹۹۱ امضا شد توسط ولادیمیر پوتین دوباره در غرب افزایش یافته است. با این توافق، آمریکا و روسیه شاهد کاهش تدریجی سلاح های هسته‌ای راهبردی با برد بین قاره‌ای بودند.

وزارت خارجه روسیه تعلیق این معاهده را با خصومت شدید که از سوی واشنگتن سرچشمه خواهد گرفت، توجیه کرد. به همین ترتیب، یک سخنگوی این وزارتخانه آمریکا را به تشدید بدخواهانه درگیری در اوکراین و اطراف آن متهم کرد. به طور رسمی درباره فرود E-6B مرکوری توسط طرف روسی اظهار نظری نشده است. با این حال، این احتمال وجود دارد که مسکو این فرود را به عنوان تلاش برای نمایش قدرت ایالات متحده درک کرده باشد.
منبع: تسنیم