با موافقت مجلس شورای اسلامی؛ برداشت ۱٫۸ میلیارد یورو برای توسعه شتابان بخش کشاورزی از صندوق توسعه ملی
با موافقت مجلس شورای اسلامی؛ برداشت ۱٫۸ میلیارد یورو برای توسعه شتابان بخش کشاورزی از صندوق توسعه ملی
آرمان تبریز-معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی از موافقت مجلس شورای اسلامی با برداشت ۱.۸ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای توسعه شتابان بخش کشاورزی خبر داد.

آرمان تبریز-معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی از موافقت مجلس شورای اسلامی با برداشت ۱.۸ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای توسعه شتابان بخش کشاورزی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محمدمهدی برومندی در همایش ملی تخصصی سازه، تجهیزات و تاسیسات جانبی گلخانه های مدرن شیشه ای در تبریز با اشاره به چشم انداز این وزارتخانه برای توسعه گلخانه های کشور به ۱۵۰ هزار هکتار، گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیارد مترمکعب آب برای تولید سبزیجات و صیفی جات مصرف می شود که با انتقال این اقلام به گلخانه ها، باید این میزان را به ۳ میلیارد مترمکعب کاهش داد.
وی با گرامیداشت شهدای آذربایجان، خصوصا شهدای قیام ۲۹ بهمن تبریز، آذربایجان شرقی را مرکز تحولات تاریخی، سیاسی و اجتماعی کشور و پرچمدار آزادی ایران اسلامی دانست و اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی این استان را از مدیران ارزشمند و تاثیرگذار کشور در حوزه امنیت غذایی قلمداد کرد.
معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی، تولید و تامین امنیت غذایی را از رسالت های مهم حوزه کشاورزی دانست و اضافه کرد: اسناد بالادستی نظام، دستورات ریاست جمهوری و برنامه های تحول، بر تامین امنیت غذایی کشور تاکید کرده اند.
برومندی افزود: باید در حوزه کشاورزی به نحوی عمل کنیم که غذای ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور تامین شود و مازاد تولید نیز داشته باشیم تا در حوزه صادرات نیز فعالیت داشته و نیاز بخش صنایع تبدیلی را نیز برآورده کنیم.
وی با اشاره به تولید بیش از ۱۳۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور، گفت: در ابتدای انقلاب میزان محصولات ۲۶ میلیون تن بود اما ما توانستیم علیرغم ثابت بودن منابع، به رشد قابل توجهی در تولید دست پیدا کنیم و در کنار آن با حفظ منابع و نگاه دانش بنیان به کشاورزی، زمینه پایداری تولید و استمرار آن را نیز فراهم کنیم.
معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: در حوزه کشاورزی در دولت سیزدهم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است و این در حالی است که کشور با شدیدترین تحریم ها مواجه است و درگیر یک جنگ اقتصادی است که کوچک کردن سفره مردم را هدف قرار گرفته است و دولت نیز با نگاه جدید خود به جراحی اقتصادی دست زده است که تاثیر زیادی بر بخش کشاورزی دارد.
برومندی ادامه داد: برای اولین بار راه اندازی رصدخانه اعداد و ارقام را کشور دنبال می کنیم و الگوی کشت نیز توسط وزیر محترم کشاورزی ابلاغ شده است که یک اقدام منحصر به فرد است.
وی موفقیت در کشت قراردادی و اصلاح الگوی کشت را نیازمند همکاری همه ارگان ها و دستگاهها و تخصیص ردیف بودجه مجزا دانست و افزود: اگر این همکاری شکل بگیرد قادر خواهیم بود به امنیت غذایی کامل دست پیدا کنیم و حوزه کشاورزی را نیز بیشتر توسعه دهیم و در حال حاضر خوشبختانه این وفاق و همدلی در دولت وجود دارد.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات باغبانی در سال جاری در کشور، علیرغم سرمازدگی، سیل و …، گفت: ۵۰ درصد درآمد ارزی بخش کشاورزی کشور متعلق به حوزه باغبانی بوده است و این وضعیت رو به رشد همچنان نیز ادامه دارد.
برومندی با اشاره به عزم این وزارتخانه به توسعه پایدار باغبانی کشور بر پایه یک نگاه دانش محور با اتکا به تحقیقات موسسه علوم تحقیقات باغبانی کشور و سازمان تات، گفت: ما باید سیاستگذاری های جدیدی را در این حوزه دنبال کنیم و احیای باغات، تجاری سازی تولید و ایجاد مگاپروژه ها توجه ویژه داشته باشیم.
وی در خصوص اهمیت توسعه گیاهان دارویی در کشور گفت: در ساختار جدیدی که برای وزارت جهاد کشاورزی تعریف شده است، بخش گیاهان دارویی به اداره کل تبدیل خواهد شد.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از عزم این وزارت خانه برای ارتقا سطح کشت گیاهان دارویی از ۲۶۰ هزار هکتار به ۵۰۰ هزار هکتار تحت برنامه هفتم توسعه خبر داد.
برومندی با اشاره به اینکه ۷۶ درصد اراضی آذربایجان شرقی به صورت دیم، کشت می شود، گفت: این استان می تواند یکی از قطب های بسیار مهم گیاهان دارویی کشور باشد و باید توجه ویژه ای به توسعه این بخش داشت.
وی تولید بذر و نهال را یکی از مهمترین معضلات کشور دانست که باعث می شود سالانه میزان زیادی ارز از کشور خارج شود و ادامه داد: شرکت های داخلی، خارجی و سرمایه گذاران به این موضوع ورود کرده اند و در حال پیگیری آن هستند.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی توسعه باغات میوه های گرمسیری را از دیگر برنامه های این معاونت معرفی کرد و گفت: در تولید همه میوه ها تقریبا خودکفا هستیم اما در میوه های گرمسیری تنها در خصوص موز سالانه ۶۰۰ هزار تن از این محصول وارد کشور می شود و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان برای این واردات هزینه می شود.
برومندی از آغاز بهره برداری از کشت موز در مگاپروژه های عظیم در جنوب کشور خبر داد که می تواند نیاز کشور به واردات موز را کاهش دهد.
وی با تاکید بر ضرورت توسعه کشت گلخانه ای در کشور، اظهار کرد: در کشور حدود هشت هزار هکتار گلخانه به صورت سنتی و غیراقتصادی وجود داشت که اکنون سطح گلخانه ها به ۲۵ هزار هکتار افزایش یافته است و با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و دولت تلاش می شود سیاست گذاری ها در این حوزه به سمت ایجاد گلخانه های بزرگ مقیاس هدایت شود.
برومند، با بیان اینکه کشور ما در ایجاد سازه ها و ایجاد گلخانه ها وابسته بود، ادامه داد: در زمان کنونی این دانش و تکنیک را می توانیم در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهیم.
وی بر ایجاد گلخانه های تابع اقلیم و ارزان قیمت تاکید کرد و افزود: با نگاه به آمایش سرزمین چند قطب در کشور برای توسعه گلخانه ها از سواحل مکران تا حاشیه ارس تعیین شده و توسعه گلخانه ها تا چند ۱۰ هزار را در چند نقطه کشور عملیاتی می شود.