زلزله بسیار شدید ترکیه را لرزاند/ صدها نفر در ترکیه و سوریه جان باختند
زلزله بسیار شدید ترکیه را لرزاند/ صدها نفر در ترکیه و سوریه جان باختند
آرمان تبریز-مرکز لرزه‌نگاری مدیترانه ای اروپا دقایقی پیش اعلام کرد که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر مرکز ترکیه را لرزاند.

آرمان تبریز-مرکز لرزه‌نگاری مدیترانه ای اروپا دقایقی پیش اعلام کرد که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر مرکز ترکیه را لرزاند.
این زمین‌لرزه در مرز ترکیه و سوریه و در ۲۶ کیلومتری شمال شرق غازیانتپ ترکیه رخ داده است.

گزارش‌های اولیه، از کشته‌شدن صدها و مجروحیت هزاران نفر در شهرهای مختلف ترکیه و سوریه حکایت دارد.

اردوغان: برآورد خسارات انسانی و مادی زلزله هنوز ممکن نیست

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به شدت وقوع زلزله در جنوب ترکیه از برآورد خسارات خودداری کرد.

وی گفت: هنوز نمی‌توان برآورد واضحی از حجم خسارات مادی و انسانی زمین‌لرزه ارائه کرد.

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد همه یگان‌ها و مؤسسات و نهاد‌ها تحت فرماندهی اداره حوادث و فوریت‌ها به حال آماده‌باش کامل سطح ۴ درآمده‌اند که این حالت، شامل درخواست برای ارسال کمک‌های بین‌المللی نیز می‌شود.

اردوغان اعلام کرد: وزارتخانه‌های بهداشت و کشور و نیز اداره حوادث و فوریت‌ها و ادارات همه استان‌ها و تمامی دیگرمؤسسات باید به‌سرعت، کار امدادرسانی را ادامه دهند.

وی برای تمامی آسیب‌دیدگان از زمین‌لرزه استان قهرمان‌مرعش آرزوی سلامت کرد.

موسسه لرزه نگاری آمریکا اعلام کرد زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ در مقیاس امواج درونی زمین – ریشتر – مناطقی در نزدیکی شهر غازیانتپ را در جنوب شرقی ترکیه به لرزه درآورد.

بر اساس این گزارش، این زمین لرزه ساعت ۴:۱۷ صبح به وقت محلی (۰۱:۱۷ به وقت گرینویچ) در عمق ۱۷.۹ کیلومتری زمین رخ داد.
سازمان مدیریت بلایای طبیعی ترکیه «آفاد»، شدت این زمین لرزه را ۷.۴ ریشتر اعلام کرد. به گفته خبرنگاران خبرگزاری فرانسه، لرزش ناشی از زمین لرزه ترکیه در کشور‌های لبنان، سوریه و قبرس نیز احساس شد.

مقامات ترکیه هنوز هیچ کشته یا مجروحی گزارش نکرده اند، اما تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ساختمان‌های ویران شده در چندین شهر در جنوب شرق این کشور را نشان می‌دهد.

ترکیه در یکی از فعال‌ترین مناطق لرزه خیز جهان واقع شده است.

به گزارش خدمات اورژانس ترکیه، اواخر ماه نوامبر، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر شمال غرب ترکیه را لرزاند که حدود ۵۰ نفر را زخمی کرد و خسارات محدودی نیز بر جای گذاشت.
تخریب ساختمان بر اثر زلزله در دیاربکر

مقامات ترکیه، آمار اولیه جانباختگان زلزله را ۱۵ نفر اعلام کرد.

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد: تا این لحظه دست کم ۶ پس لرزه به بزرگای بیش از ۶ درجه در مقیاس ریشتری در ترکیه ثبت شده که بزرگترین آن ها ۶٫۶ ریشتر بوده است.

تا این لحظه، گزارش‌هایی از احساس این زمین‌لرزه در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان و بخش‌های از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان و… ثبت شده است.

مردم، شبانه در بسیاری از شهرهای ترکیه، سوریه و لبنان، از ترس ریزش ساختمان‌ها و پس‌لرزه‌ها، در سرمای زمستان به خیابان‌ها آمده‌اند.

گزارش‌های اولیه، از کشته‌شدن صدها و مجروحیت هزاران نفر در شهرهای مختلف ترکیه و سوریه در پی زمین‌لرزه حکایت دارد. همچنین برخی از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه و سوریه، در حال پخش زنده تصاویر دلخراشی از بیرون‌کشیدن اجساد از زیر آوار ساختمان‌ها هستند.

سفارت عربستان در آنکارا از کشته‌شدن دست‌کم ۶ شهروند این کشور در این زمین‌لرزه خبر داده است. ترکیه از کشورهای مختلف جهان و نهادهای بین‌المللی درخواست کمک کرده است.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد: دو زلزله یکی به بزرگی ۷.۸ و دیگری به بزرگی ۶.۷ ریشتر با اختلاف زمانی حدود ده دقیقه از هم جنوب و مرکز ترکیه را لرزانده است. زمین‌لرزه اول به بزرگی ۷.۸ ریشتر در عمق ۱۸ کیلومتری زمین و زمین لرزه دوم با بزرگی ۶.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

 

کشته شدن بیش از ۴۰ نفر در سوریه

خبرگزاری‌ها از کشته و زخمی شدن چندین سوری بر اثر زلزله رخ داده در مرز این کشور با ترکیه و خرابی‌های برجای گذاشته شده در حلب، حماه و لاذقیه گزارش دادند.

وزارت بهداشت سوریه از کشته شدن ۴۲ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر در مناطق زلزله زده خبر داد. الجزیره تعداد جان باختگان سوری را بیش از ۵۰ نفر اعلام کرد.

خبرگزاری آناتولی از ریزش دست‌کم ۳۴ ساختمان و کشته‌شدن حداقل ۵ نفر در ریزش‌ ساختمان‌ها در استان قهرمان‌ مرعش خبر داد.
این خبر در حال تکمیل است…